ggg ggg

Dzień Konia w Gulczewie przebiegł galopem…

Dla mieszkańców Gulczewa, gminy Wyszków oraz licznie przybyłych gości, miniona sobota 26 maja 2018 r. przebiegła na podziwianiu koni, pokazów konnych, zawodów kawaleryjskich oraz… nadciągającej burzy.

Dzień Konia odbył się w Gulczewie po raz trzynasty, a organizatorami była gmina Wyszków i Nadbużańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Gulczewa. Miejscem dla zorganizowania pikniku oraz pokazów tradycyjnie stał się plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulczewie. Jak podkreślali organizatorzy tegoroczne święto miłośników koni i jeździectwa wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz święta samorządu.
Dzień Konia rozpoczął się od powitania przybyłych jeźdźców, gości i mieszkańców i wypowiedzi organizatorów na temat Dnia Konia, jego znaczenia. Przypomniano również śp. prof. Ludwika Maciąga, który był inicjatorem tradycji kultywowania jeździectwa, wskrzesił ułańskie tradycje, przywrócił do życia V Pułk Ułanów Zasławskich w Wyszkowie i jest nierozerwalnie związany ze świętem w Gulczewie. Był jednym z najdoskonalszych współczesnych malarzy polskich, miłośnikiem i znawcą koni, żołnierzem kawalerii walczącym o niepodległość ojczyzny, wieloletnim wykładowcą i dziekanem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Po poświęceniu koni i jeźdźców, którego dokonał ks. Grzegorz Dębek – wikariusz parafii pw. św. Wojciecha, zgodnie z wieloletnią tradycją, uformowała się kawalkada konna składająca się z 29 jeźdźców. Paradę ulicami Gulczewa poprowadził Jarosław Żmuda – pasjonat jeździectwa oraz Sławomir Wróbel – prezes Nadbużańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Gulczewa.
Jeźdźcy przybyli, m.in. z Radzymina, Tumanka, Obrębu, Świniotopii, Adelina, Drogoszewa, Somianki, Kępy Polskiej, Krąg, Olszanki, Rybna. Do Gulczewa zawitali również radni Rady Miejskiej w Wyszkowie, radni powiatu wyszkowskiego, członkowie Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie na czele z prezesem Sylwestrem Raniszewskim.
W programie były przewidziane pokazy formacji konnych, dżygitówka, zawody kawaleryjskie o Puchar Burmistrza Wyszkowa oraz konkurs na najciekawszy strój staropolski.
Pokazy formacji konnych w strojach historycznych były bardzo widowiskowe. Podziwiano musztrę kawalerii, pokaz władania bronią – lancą i szablą ułańską. Dżygitówkę, czyli akrobacje na galopującym koniu wykonała grupa sześciu kaskaderów z East Riders Stunt Team ze Słupna, w składzie: Jakub Bartosiewicz na koniu „Hill”, Sebastian Wojda na koniu „Arabczyk” i na koniu „Gothic”, Konstanty Tereszko na koniu „Leon”, Franciszek Zuzak na koniu „Arabczyk”, Hubert Kostrzewa na koniu „Korek” i Jakub Kostrzewa na koniu „Szafir”, pomocnikami byli Kamil Kozłowski i Kacper Wierzbicki. Należy podkreślić perfekcję wykonania i umiejętności jeźdźców spod Radzymina. Grupa przygotowała pokaz kaskaderski pod kierownictwem Sebastiana Wojdy.
W zawodach kawaleryjskich zawodnicy musieli pokonać tor przeszkód, wykazać kunszt władania szablą ułańską i lancą. Sędzią głównym był Wojciech Augustyniak, a bocznym Sławomir Wróbel.
I miejsce zajął Jarosław Żmuda na koniu „Dumny”, II miejsce – Mateusz Nienautowski na koniu „Del Rio”, III miejsce zdobył również Jarosław Żmuda na klaczy Zirka. Uhonorowano zwycięzców pucharami i nagrodami.
Niestety, pogoda tym razem nie dopisała i święto skrócono, więc nie odbył się planowany konkurs na najładniejszy strój staropolski.
/oprac. KW/

4 025 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody 90 – lecia w OSP Rybno

W dniu 20 maja 2018 r. w Rybnie odbyła się uroczystość z okazji Powiatowego Dnia Strażaka oraz obchodów jubileuszu 90-lecia...

Zamknij