ggg ggg

Dziękowano za chleb, za zbiory, za trud rolnika…

Po raz pierwszy 22 września 2019r. odbyły się na terenie gminy Grębków w miejscowości Kopcie, Dożynki Powiatowo – Gminne zorganizowane wspólnie przez starostwo powiatu węgrowskiego i gminę.

Uroczystości w Kopciach rozpoczęto tradycyjnie Mszą Świętą w miejscowym kościele. Następnie korowód dożynkowy na czele z Miejską Orkiestrą Dętą z Węgrowa przeszedł na boisko przy pobliskiej szkole, gdzie wśród licznych stoisk przygotowanych przez poszczególne gminy i sołectwa królowała scena oraz miejsca dla widowni. Gości powitali gospodarze imprezy – starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak i wójt gminy Grębków Bogdan Doliński. Po powitaniach gospodarzy (Pani Starosty i Wójta Grębkowa), licznie przybyłych gości i mieszkańców głos zabrali m.in.: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, minister Cyfryzacji Marek Zagórski, Maciej Górski -radny Sejmiku Mazowieckiego i dyrektor Mazowieckiego ARiMR, Anna Kaszuba – kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Sławomir Piotrowski – dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie i przedstawiciel Solidarności oraz rolników.
Zapraszamy na stronę internetową naszej gazety www.kurier-w.pl, gdzie pod artykułem zamieścimy nagranie filmowe z fragmentami wypowiedzi gości dożynek i gospodarzy.
Jedną z najważniejszych tradycji dożynkowych jest przekazanie chleba przez starostów dożynkowych gospodarzom, a następnie podzielenie się świeżo wypieczonym chlebem z uczestnikami uroczystości. Dożynki były również okazją do wręczenia zasłużonym rolnikom z powiatu węgrowskiego medali honorowych „Za zasługi dla rolnictwa” (nazwiska zostaną zamieszczone na stronie starostwa węgrowskiego).
Pani starosta Ewa Besztak wraz z radnymi powiatowymi wręczyli srebrne pierścienie za zasługi dla powiatu węgrowskiego. O wręczeniu tych prestiżowych wyróżnień zdecydowała Rada Powiatu Węgrowskiego na posiedzeniu 19 września br. Przedstawiono nagrodzonych, a następnie wręczono akt nadania i pierścienie: wicemarszałek Senatu Marii Koc, dyrektorowi Zamku w Liwie Romanowi Postek oraz dyrektorowi mleczarni Hochland w Węgrowie Jerzemu Mrozowskiemu. Czwarty wyróżniony tj. ks. Biskup Tadeusz Pikus odznaczenie odbierze w innym terminie. Doceniono także wkład pracy i piękno przygotowanych wieńców dożynkowych, które wykonali mieszkańcy: Karczewiec (gmina Wierzbno), Proszewa, Zając (gm. Liw), Pobratym, Podsuszy, Chojeczno Cesarzy, Gałek, Ociętego (gm. Sadowne), Kopci, Grębkowa, Międzylesia (gm. Miedzne). Wszystkie delegacje wieńcowe otrzymały dyplomy i wyróżnienia.
Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne ze szkół prowadzonych przez powiat węgrowski (Sadzewiczowa, Orkan i Zawierucha) oraz dzieci ze szkół z gminy Grębków tj. Kopci, Przybuczy i Grębkowa. Na scenie wystąpiły także lokalne zespoły muzyczne: Diverse i Volter. Gwiazdą dożynek był zespół Bayer Full.
W trakcie obchodów dożynkowych przybyli mieszkańcy mogli posmakować regionalnych przysmaków oferowanych przez środowiska lokalne oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu węgrowskiego. Tu królowały oczywiście pierogi w wielu odsłonach oraz darmowa grochówka przygotowana przez organizatorów.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła wicemarszałek Senatu RP – Maria Koc.
/Janina Czerwińska/

1 216 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Otwarcie drogi w Płocochowie

W poniedziałek, 23 września br. odbyło się uroczyste otwarcie drogi w Płocochowie, której przebudowa możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków...

Zamknij