ggg ggg ggg ggg

Dumna ze swoich absolwentów, z dobrymi widokami na przyszłość – Huczne obchody jubileuszu najsłynniejszej szkoły powiatu wołomińskiego… (06.11.2012)

,,Przeszło, nie minęło” – pod takim hasłem w sobotę, 20 października, w obecności licznie przybyłych z kraju i zza granicy absolwentów, przyjaciół, gości i przedstawicieli władz odbyły się oficjalne obchody 60-lecia Zespołu Szkół Terenów Zieleni im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie.

Szkolny Jubileusz zainaugurowała uroczysta Msza Święta w Kolegiacie Radzymińskiej, którą koncelebrował absolwent Technikum Terenów Zieleni – ks. Robert Kalisiak.
Po zakończeniu nabożeństwa absolwenci i goście, wraz z pocztem sztandarowym szkoły przemaszerowali do hali Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu, gdzie odbyły się główne uroczystości. Słusznie dyrekcja szkoły wybrała, jako miejsce oficjalnych uroczystości halę, gdyż na spotkanie po latach przybyło wielu gości oraz dopisali absolwenci i uczniowie. 
Zgromadzonych powitała wicedyrektor Magdalena Metelska, która wraz z Grzegorzem Rudnikiem poprowadziła okolicznościowe spotkanie. Uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in.: wicedyrektor Departamentu Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska, starosta Powiatu Wołomińskiego Piotr Uściński, burmistrz Miasta Radzymin Zbigniew Piotrowski, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Teresa Jośk, przedstawiciel Mazowieckiego Kuratora Oświaty Andrzej Jabłoński, wieloletnia była dyrektor ZSTZ Zofia Ponikowska, prodziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW Piotr Latocha, Czesław Wysocki, Marek Kosmalec, wieloletni nauczyciel historii i prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk.
Okolicznościowe przemówienie wygłosiła dyrektor ZSTZ Bożenna Bońska, która w swoim wystąpieniu przybliżyła najważniejsze wydarzenia z burzliwych dziejów szkoły, zapewniając jednocześnie, że placówka wciąż doskonale funkcjonuje i prężnie się rozwija, za co szczególne podziękowania należą się nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz rodzicom.


Podczas spotkania głos zabrali również reprezentanci instytucji i uczelni wyższych związani ze szkołą, była dyrektor pani Zofia Ponikowska, emerytowani nauczyciele, absolwenci, a także w imieniu Rodziny Patrona Szkoły – jego córka pani Junona. Słowem, przemówieniom, pisemnym życzeniom, gratulacjom i okolicznościowym upominkom od zaproszonych gości wprost nie było końca! Trudno jednakże się temu dziwić, bowiem jak zauważył obecny na spotkaniu starosta wołomiński: – Jest to najbardziej znana szkoła z naszego powiatu. Dlatego jestem dumny, że mogę tu z Państwem dzisiaj być i gratuluję tego, co przez te sześćdziesiąt lat dokonaliście. Dziękuję, że naszą szkołę swoimi umiejętnościami promujecie na całym świecie – mówił starosta Piotr Uściński zwracając się do absolwentów.- Mam nadzieję, że na tym trudnym rynku demograficznym, ta szkoła nigdy nie będzie miała problemów z naborem i zawsze będą kolejki chętnych, którzy będą chcieli się w tak dobrej szkole uczyć – dodał na koniec gospodarz powiatu.


– W Radzyminie dom, szkoła i kościół wspólnie budują wizerunek młodego człowieka, który wyrusza w swoją podróż do życia. Żywię taką nadzieję, że zaproszenie, które wystosowała pani Dyrektor i historia tej szkoły do Państwa, do swoich absolwentów, gości, nauczycieli leżało w intencji „Bardzo pragniemy być w Radzyminie”- mówił związany zawodowo przez wiele lat z tą szkołą burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski.
Niezwykle ciekawa projekcję multimedialną przedstawiającą historię Zespołu Szkół Terenów Zieleni w Radzyminie przygotowało kolo fotografii z opiekunem Zofia Tomaszek. Nosiła nazwę: „60 lat razem…” i jak się okazało przyciągała uwagę absolwentów, wzbudzając wiele wspomnień. O Szkolnym Kole Krajoznawczo – Turystycznym i jego działaniach oraz rozwoju w ciągu tych kilkudziesięciu lat bardzo ciekawie opowiadał Jan Wnuk. Były również odczytywane listy gratulacyjne od zaprzyjaźnionych osób i współpracujących instytucji. Świadczyło to o wielkim poważaniu oraz rozległych związkach szkoły i jej absolwentów.
Na zakończenie oficjalnej części współczesne pokolenie uczniów Zespołu Szkół Terenów Zieleni wystawiło przed gośćmi fragment komedii Aleksandra Fredry „Damy i Huzary”.
Następnie, licznie zebrani goście przenieśli się do położonego nieopodal hali i liczącego 112 lat gmachu placówki, w którego pięknie odnowionych murach oczekiwał poczęstunek przygotowany przez nauczycieli i uczniów kształcących się w klasach gastronomicznych oraz sentymentalna podróż w lata minione.
Wspominając tę piękną uroczystość życzymy Zespołowi Szkół Terenów Zieleni im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie kolejnych dekad prężnej działalności i kolejnych pokoleń absolwentów, którzy swoją pracą promować będą renomę szkoły daleko poza granicami ziemi radzymińsko-wołomińskiej.
/opr. Janina Czerwińska, R.L./

Galeria zdjęć

5 458 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Na 34-te urodziny zostałem zatrzymany przez tajną policję SB i przewieziony do więzienia przy ul. Rakowieckiej… – wspomina pan Waldemar Lau

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie, w ramach zajęć szkolnego Koła Historycznego „Wiarus” realizują...

Zamknij