ggg ggg

Dożynki Gminno – Powiatowe w Sielcu

3 września 2022 r. w Sielcu odbyły się Dożynki Gminno – Powiatowe. Organizatorzy: Powiat Ostrowski oraz Gmina Ostrów Mazowiecka zaprosili mieszkańców na obchody dożynkowe – święto radosnego podziękowania za plony i całoroczną pracę rolników, dzięki którym na naszych stołach nie zabraknie chleba.

Uroczystość dożynkowa to piękny staropolski obyczaj, będący częścią naszej kultury i tożsamości narodowej. W tym dniu władze Powiatu Ostrowskiego oraz Gminy Ostrów Mazowiecka oddały hołd oraz złożyły serdeczne podziękowania za trud i ciężką pracę wszystkim rolnikom z terenu Powiatu Ostrowskiego. Wspólne świętowanie pięknie wpisało się w tradycję kultury rolniczej i zaowocowało licznie przybyłymi gośćmi oraz dużym zaangażowaniem mieszkańców miejscowości Sielc. Już od wjazdu do wsi witały uczestników obchodu zabawne prezentacje, scenki rodzajowe i prześmieszne postacie ustawione wzdłuż drogi i przy prawie każdej posesji. Prace oczywiście przygotowali gospodarze, aby uświetnić czas dożynkowy.
Święto rozpoczęto od korowodu dożynkowego, a była to niebagatelna ilość wieńców i koszy z produktami, bo aż trzydzieści. Po przejściu na plac odprawiono Mszę Świętą dziękczynną za plony, której przewodniczył Biskup Łomżyński Jego Ekscelencja Janusz Stepnowski. Po Mszy zaproszono na występ ostrowskiego zespołu ludowego BezWianka.
Część oficjalną otworzył wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek witając wszystkich zebranych oraz przybyłych gości. Przypomniał ubiegłoroczne dożynki gminne i zwrócił uwagę, że dożynki po raz pierwszy są organizowane wspólnie z Powiatem Ostrowskim. Jak się okazało zmiana formy obchodów spowodowała, że obecne dożynki były bardzo liczne. Było bardzo dużo stoisk, a na dożynkowym placu przygotowano rekordową liczbę 23 stołów z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. Mnóstwo atrakcji i występy, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, sprzyjało świetnej zabawie. Dopisała również pogoda, a wybór miejsca także był bardzo dobry. Na placu przed sceną ustawiono kilkadziesiąt namiotów, m.in. lokalnych instytucji i firm, a także namioty z przekąskami, zabawkami i słodyczami, a dla dzieci dmuchańce i strzelnicę oraz kąciki zabaw.
Nie zabrakło oczywiście licznie zgromadzonych gości, którzy także znaleźli czas i okazję do złożenia gratulacji i podziękowań dla rolników. Po rozpoczęciu dożynek przez starostę ostrowskiego Zbigniewa Chrupka i wójta gminy Ostrów Mazowiecka głos zabrali m.in.: poseł na Sejm RP Marek Zagórski, poseł na Sejm RP Maciej Górski, przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda, kierownik Delegatury Marcin Grabowski i radny Sejmiku Wojewódzkiego Mirosław Augustyniak. Przybyła również delegacja z Estonii z zaprzyjaźnionego miasta, która oprócz gratulacji i życzeń wręczyła w prezencie upominek – bronę. Zostały również odczytane listy od m.in.: wicepremiera Henryka Kowalczyka, posła Krzysztofa Tchórzewskiego, senatora Waldemara Kraski, europosła Zbigniewa Kuźmiuka, radnego Sejmiku Krzysztofa Winiarskiego, dyrektora KRUS Oddział Maz. Zenona Kowalewskiego.
W programie imprezy znalazło się między innymi wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez gminę i podległe gminie jednostki. Zostały wręczone Jastrzębce, nagrody dla osób, które szczególnie wspierają gminę Ostrów Mazowiecka. Otrzymali je: Marcin Grabowski – kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, płk Leszek Iwaniec – dowódca 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie i dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka, Janusz Iwanowski – komendant powiatowy PSP w Ostrowi Mazowieckiej oraz Krzysztof Szymański – komendant powiatowy Policji w Ostrowi Mazowieckiej. Wręczono nagrody Wójta Gminy Ostrów Mazowiecka rolnikom za działania proekologiczne w rolnictwie: Alicji i Pawłowi Kuśpielom z Bieli, Januszowi Subda z Kalinowa-Parceli i Krzysztofowi Krawczykowskiemu z Kalinowa. Nagrody odebrali zwycięscy w konkursie literackim organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nagoszewie oraz uczestnicy otwartych zawodów spławikowych. Artur Szydlik, artysta, rzeźbiarz z Nowej Osuchowej został przez Zarząd Powiatu Ostrowskiego uhonorowany za twórczość artystyczną, a nagrodę wręczyli starosta Zbigniew Chrupek i zastępca starosty. Na scenie wystąpiły dzieci z oddziałów przedszkolnych w Jelonkach, a potem dla najmłodszych wystąpił zespół Spoko Loko, który umiejętnie zachęcał dzieci do wspólnej zabawy, śpiewania i tańca. Następnie odbyły się koncerty zespołów Tutorial, Capital i Dejw. Oczywiście wszyscy czekali na Gwiazdą wieczoru, czyli zespół Video. Dożynki zakończył Spektakl Ognia i Muzyki.
/J.Cz./

3 365 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Tak było na Dożynkach Gminno – Parafialnych w Prostyni w 2022 roku

W niedzielę 28 sierpnia 2022 roku w Prostyni zostały zorganizowane Dożynki Gminno – Parafialne, współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego....

Zamknij