ggg ggg ggg ggg

Dożynki Gminno-Parafialne 2019 w Wąsewie za nami

15 sierpnia br. w Wąsewie odbyły się XI Dożynki Gminno-Parafialne połączone z obchodami 600-lecia miejscowości Wąsewo. Tradycyjnie rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. Dziękczynnej pod przewodnictwem ks. infułata dra Jana Sołowianiuka.

Po nabożeństwie korowód dożynkowy przeszedł na gminne boisko obok Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie. Następnie chleb upieczony z tegorocznych plonów na ręce Wójta Gminy Pana Rafała Kowalczyka przekazali Starostowie Dożynkowi Państwo Małgorzata i Hubert Gocłowscy z Bartos. Wójt Gminy dokonał uroczystego otwarcia XI Dożynek Gminno-Parafialnych dziękując wszystkim rolnikom za trudną i ciężką pracę na roli oraz życząc Błogosławieństwa Bożego.
Część artystyczną dożynek w bloku dotyczącym 600-lecia miejscowości Wąsewo rozpoczął Cezary Pałubiński – prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska, który mówił o historii Wąsewa, o ważnych postaciach z nim związanych oraz o tym, jak dotarł do źródła historycznego z 1419 roku, w którym była wzmianka o Wąsewie. Kolejnie Waldemar Więckiewicz z Wąsewa, wykonał z okazji jubileuszu 600-lecia dwa utwory „Moja mała ojczyzna” i „Dywizjon 303”. Należy wskazać, że sam napisał do nich słowa. Barbara Wojciechowicz wyrecytowała wiersze o Wąsewie i okolicach autorstwa Janiny Moczydłowskiej.
Uroczystość była okazją do wyróżnienia mieszkańców gminy i powiatu ostrowskiego. Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Wąsewo Grzegorzem Jaworskim w towarzystwie Starosty Ostrowskiego Zbigniewa Chrupka i Mariana Krupińskiego wręczyli tytuły „ZASŁUŻONY DLA GMINY WĄSEWO” Stanisławowi Kowalczykowi – wieloletniemu prezesowi Gminnej Spółdzielni SCH w Wąsewie (pracuje w niej 65 lat) oraz Cezaremu Pałubińskiemu – od 2008 roku Prezesowi Stowarzyszenia – Ziemia Wąsewska, który w swojej działalności społecznej oddał się badaniu historii oraz rozpowszechnianiu wiedzy o gminie i jej historii. Na wniosek Wójta Gminy Wąsewo, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyróżnił za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa na terenie gminy Wąsewo, nadając odznakę honorową „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA” Panią Urszulę Zalewską – wieloletniego pracownika Banku Spółdzielczego w Wąsewie, od 2006 r. na stanowisku kierowniczym jako Z-ca Prezesa, następnie Wiceprezes Zarządu, obecnie Prezes Zarządu BS w Wąsewie.
Po odznaczeniach na scenie grupa teatralna KOSA wystąpiła z montażem słowno- muzycznym dotyczącym jubileuszu 600-lecia miejscowości Wąsewo. Po tym występie swoje umiejętności wokalne i aktorskie zaprezentowały społeczności szkolne z Brudek Starych, Rząśnika Włościańskiego i Wąsewa.
Na scenie przy licznej publiczności, nagrodzono najlepszych uczniów i młodych sportowców. Wójt przekazał także listy gratulacyjne ich rodzicom.
Nastąpiły również rozstrzygnięcia konkursów ogłoszonych i przeprowadzonych w czasie uroczystości przez Bank Spółdzielczy w Wąsewie, LGD „ZIELONE SIOŁO” oraz Placówki Terenowej KRUS w Ostrowi Mazowieckiej. Wręczono nagrody zwycięzcom porannych zawodów wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Wąsewo, przeprowadzonych na zbiorniku wodnym w Przyborowiu. Rozstrzygnięto „Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego”, w którym na 13 zgłoszonych wieńców dożynkowych nagrodzono 7. Przyznano 3 wyróżnienia dla sołectwa Czernie, Wysocze i Rososz, III miejsce ex aequo Rząśnik Włościański i Brudki Stare, II miejsce Dalekie oraz I miejsce Bagatele. Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim, którzy włożyli trud w przygotowanie wieńcy i koszy dożynkowych.
Ok. godz. 17.00 rozpoczęły się zawody STRONGMAN z udziałem: Tomasza Lademann, Mariusza Dorawa, Konrada Karwat, Dariusza Wejer, Grzegorza Szymańskiego, Sebastiana Kurka, sędziowie: Mariusz Pudzianowski i Krzysztof Jarocki, konferansjer: Ireneusz Bieleninik. Zawody połączone były z konkurencjami dla publiczności.
W kolejnym bloku imprezy wszyscy zebrani doskonale bawili się podczas występu zespołu Za 5 Dwunasta oraz gwiazdy wieczoru zespołu Long & Junior. Dożynki zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez Marcina Legackiego z Agencji Muzycznej SHOW.
Jednocześnie w czasie Dożynek Gmina Wąsewo zorganizowała akcję informacyjno-edukacyjną pn.: „Na ochronie środowiska Twoje zdrowie wiele zyska”. Przeprowadzenie zaplanowanej akcji miało na celu upowszechnianie wiedzy na temat polepszenia jakości życia mieszkańców naszej gminy poprzez poprawę jakości powietrza. Zadanie zrealizowano przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019”.
Dziękujemy wszystkich instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym, które wsparły finansowo lub rzeczowo XI Dożynki Gmino-Parafialne w Wąsewie połączone z jubileuszem 600-lecia miejscowości Wąsewo.
XI Dożynki Gminno-Parafialne w Wąsewie zostały objęte Honorowym Patronatem przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika natomiast patronatem medialnym był Tygodnik Ostrołęcki. Organizator: Urząd Gminy Wąsewo, współorganizatorzy: Parafia pw. Narodzenia NMP w Wąsewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Wąsewie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
/Info/

2 815 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Linie autobusowe łączące miejscowości gminy Andrzejewo z Ostrowią Mazowiecką

Od 2 września 2019 r. w gminie Andrzejewo będą regularnie funkcjonować trzy linie autobusowe, w tym dwie na trasach łączących...

Zamknij