ggg ggg ggg ggg ggg

Dożynki 2020 roku – wspólne święto wszystkich gmin powiatu wyszkowskiego

Tegoroczne dożynki powiatowe przebiegały nieco inaczej niż w latach ubiegłych. Miejscem uroczystości w 2020 r. miała być gmina Zabrodzie. Wymogi związane z epidemią oraz pogodą zmieniły nie tylko miejsce obchodów, ale też ich przebieg. 30 sierpnia 2020 r. w okrojonej formie przedstawiciele gmin spotkali się w Kościele parafii pw. Św. Idziego w Wyszkowie.

Całość obchodów odbyła się w Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie w ostatnią niedzielę sierpnia. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji rolników i zebranych plonów, której przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Zdzisław Golan wraz z proboszczem parafii pw. św. Wojciecha ks. Romanem Karasiem. Podczas nabożeństwa poświęcono wieńce i kosze dożynkowe poszczególnych gmin powiatu wyszkowskiego. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra „Darminista” z Brańszczyka pod batutą Dariusza Pieńkosa. Po części oficjalnej symbolicznego otwarcia dożynek dokonała Ewa Michalik ze Starostwa Powiatowego w Wyszkowie: „Przełom sierpnia i września to w naszej lokalnej, mazowieckiej tradycji czas, kiedy spotykamy się na dożynkach, by wspólnie podziękować za zebrane plony, i ciężką pracę rolników w mijającym roku. W tym roku, choć w nieco skromniejszej formule spotykamy się na Symbolicznych Powiatowo-Gminnych Dożynkach, by mimo panującej w kraju sytuacji uczcić najważniejszy i najtrudniejszy czas w kalendarzu rolników”. W imieniu organizatorów przywitała zebranych wójtów gmin, przedstawicieli samorządów, delegacje dożynkowe i mieszkańców.
Wśród zebranych byli m.in.: starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski, wójt Gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski, wójt Gminy Somianka Andrzej Żołyński, wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, sekretarz Gminy Brańszczyk Beata Wójcik, która reprezentowała wójta Wiesława Przybylskiego, z-ca wójta Gminy Długosiodło Ewa Karczewska, z-ca burmistrza Wyszkowa Aneta Kowalewska, przewodniczący Rady Powiatu w Wyszkowie Waldemar Sobczak wraz z radnymi powiatowymi, wicestarosta Leszek Marszał, przewodniczący i radni rad gmin z terenu powiatu wyszkowskiego, przedstawiciele duchowieństwa i rolników.
Następnie zostali przedstawieni Starostowie Dożynkowi i Starosta Bartny.
Starościna – Anna Kowalska mieszkanka Nowych Wypych, miejscowości położonej w Gminie Somianka. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 30 ha. Gospodarstwo zajmuje się produkcją roślinną.
Starosta – Ireneusz Piotr Król mieszkaniec Nowych Wypych. Rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni około 10 ha, które prowadzi wraz z żoną. Zajmuje się produkcją roślinną, jak również chowem i hodowlą bydła mlecznego, i opasowego.
Starostą Bartnym został Jacek Gajewski, który prowadzi amatorską pasiekę od sześciu lat. Jest również sekretarzem Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie. Za działalność w zakresie propagowania pszczelarstwa i produktów pszczelich odznaczany przez Polski Związek Pszczelarzy.
Starostowie Dożynkowi przekazali wg tradycji chleb i miód staroście wyszkowskiemu Jerzemu Żukowskiemu, który podzielił się nim z włodarzami gmin. Nie było oczywiście ogólnego dzielenia się chlebem, jedynie takie symboliczne.
Następnie starosta Jerzy Żukowski zwrócił się do zebranych:
„Księże Dziekanie, Szanowni Zebrani Uczestnicy Dożynek!
Mamy dzisiaj dzień radosnego święta – święta plonów. Tak się zdarzyło, niestety, że święto to odbywa się w tym roku w cieniu niemałego zagrożenia, bo nowego koronawirusa, w cieniu COVID 19 i wszystkich jego konsekwencji, także tych, które dotknęły polską wieś. Mimo wszystkich tych niesprzyjających okoliczności, razem z Panem Burmistrzem Grzegorzem Nowosielskim, Panami Wójtami: Wiesławem Przybylskim, Stanisławem Jastrzębskim, Pawłem Kołodziejskim, Andrzejem Żołyńskim i Krzysztofem Jezierskim uznaliśmy, że dożynki, oczywiście w wersji symbolicznej, bardzo ograniczonej, chcemy zrobić. Powiedziałbym nawet, iż mimo wszystko, musieliśmy je zrobić, jako wspólne święto wszystkich gmin powiatu wyszkowskiego, żeby złożyć zasłużony hołd wszystkich rolnikom, wszystkim ludziom wsi z naszego powiatu. Dożynki to swoisty powrót do pewnej tradycji; tradycji, w której wieś odgrywa tak olbrzymią rolę. To tradycja bohaterskiego roku 1920, kiedy to armia polska, złożona głównie z żołnierzy z rodzin chłopskich pod dowództwem Marszałka Piłsudskiego, ale i wsparciem organizacyjno-politycznym lidera największej ówczesnej partii ludowej Premiera Wincentego Witosa, odniosła zwycięstwo nad czerwoną Rosją, nad komunizmem. To także tradycja poświęcenia, pracy w pocie czoła, dostarczania chleba na stół, głównie w polskich miastach. Dostarczania go mimo ryzyka! W tym roku ryzyka związanego z zachorowaniem na COVID 19. To dzięki Wam: ludziom wsi, rolnikom udało się nam przetrwać zagrożenie i zminimalizować społeczne oraz gospodarcze konsekwencje kryzysu determinowanego koronawirusem. Tradycją wsi jest także rodzina i wszechogarniające poczucie wspólnoty. W mym odczuciu, właśnie, jako człowieka wsi, tradycyjnie to w naszych małych, wiejskich enklawach mamy najtrwalszą rodzinę, która jest przecież podstawą bytu każdego społeczeństwa; rodzinę trwającą w szacunku dla tradycji i co dla mnie istotne – dla Polski. Właśnie teraz musimy czuć się Polakami, pracować dla Polski. Mimo kolejnych przeciwności: suszy, zachorowań, problemów gospodarczych musimy dbać o naszą wspólnotę. Tą dużą – Ojczyznę i ta małą: powiat, gminę, rodzinną miejscowość. Taka jest moja osobista lekcja z tradycji polskiej wsi. Napawa mnie ona wiarą w lepsze dni. Wierzę i życzę tego Państwu, żebyśmy już za rok spotkali się na dożynkach w zawsze gościnnej Gminie Zabrodzie, gdzie wspólnie, wolni od trosk, pełni nadziei i radości będziemy mogli cieszyć się razem z udanych żniw, z udanego roku dla polskiej wsi. Tego wszystkim Państwu życzę. Szczęść Boże.”
W imieniu przedstawicieli gmin głos zabrał wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, który m.in. podziękował rolnikom za pracę, która wcale nie była symboliczna. Wspominał trudną wiosnę i złe prognozy, które na szczęście się nie ziściły – ten rok i plon okazał się dobry: „Bardzo się cieszę, że dzisiaj, chociaż w tej symbolicznej formie możemy wyrazić wdzięczność dla rolników, uczcić święto plonów i jak co roku podziwiać piękne wieńce dożynkowe”.
W programie przewidziano również krótki koncert artystyczny i tradycyjnie już kilka pieśni ludowych zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” założony w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” w 2008 roku, uświetniający liczne imprezy lokalne i nie tylko. Kierownikiem artystycznym jest Danuta Deptuła, muzycznym zaś Stanisław Kadłubowski.
/Janina Czerwińska/

2 827 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Narkotyki u 32-latka

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego zabezpieczyli u 32-letniego mieszkańca Pułtuska amfetaminę. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Policjanci sprawdzają czy nie dopuścił się innych...

Zamknij