ggg ggg

DOM Z SERCEM – uroczyste przecięcie wstęgi

15 maja 2015 r. po raz pierwszy swoje podwoje otworzył obiekt, którego gospodarzem jest „Fundacja Dom z Sercem”, a powstał z myślą o zapewnieniu godnego życia osobom starszym.

Przyszły Dom Opieki Społecznej znajduje się w Komorowie pod Ostrowią Mazowiecką. Otoczony zielenią, na skraju cichego osiedla na terenie dawnej jednostki wojskowej w Komorowie przy ul. Kościelnej 2 i nieopodal kościoła Garnizonowego wydaje się idealnym miejscem. Budynek przechodził różne koleje losu. Do późnych lat 90 funkcjonował na terenie jednostki wojskowej, jako Planetarium, a po modernizacji mieściło się tu Satelitarne Centrum Obsługi Regionalnej. Następne lata stał pusty i uległ znacznej dewastacji. Od 2007 roku służył, jako budynek hotelowo – biurowy, a obecnie po znaczących zmianach i przeprowadzonym remoncie zmienił przeznaczenie na Dom Pomocy Społecznej. Fundacja Dom z Sercem z wielkim zaangażowaniem zajęła się tworzeniem nowoczesnej, przyjaznej dla osób w podeszłym wieku, placówki. Już teraz widać ogromną pracę włożoną w przygotowania. Po remoncie w Domu Opieki Społecznej może zamieszkać ponad 60 osób w 24 pokojach. Są tu trzy gabinety do rehabilitacji i fizjoterapii, pokoje do terapii zajęciowej, pokoje pobytu dziennego, piękna jadalnia i własna kuchnia oraz niezwykła okrągła kaplica. W trakcie uroczystego otwarcia zebrani goście mogli podziwiać niezwykłe malowidła na suficie – ikony, jak określił projektant kaplicy. Rysunki przedstawiają drogę podzielona na etapy naszego życia, a nad nią góruje Światłość – Bóg Ojciec. Uroczystości rozpoczęto o godz. 12.00 od mszy świętej w kościele garnizonowym w Komorowie pod przewodnictwem ks. biskupa Janusza Stepnowskiego. Następnie wszyscy przemieścili się do „Domu z Sercem”, gdzie Piotr Radomski przedstawiciel Fundacji i kierownik placówki przywitał gości. Wśród nich szczególnie witano: J.E. ks. biskupa Diecezji Łomżyńskiej Janusza Stepnowskiego, ks. prałata pułk Sławomira Niewęgłowskiego proboszcza parafii wojskowo – cywilnej p.w. św. Józefata Błogosławionego Męczennika w Komorowie, ks. kan. Zbigniewa Sajewskiego proboszcza parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Płońsku, starostę ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego wraz z wicestarostą Urszulą Wołosiewicz, wójta gminy Ostrów Maz. Waldemara Brzostka, dowódcę 22. Wojskowego Ośrodka Topograficzno – Kartograficznego płk Ryszarda Kołacza, przedstawicieli firm, dyrektor Banku Spółdzielczego w Ostrowi Maz. Elżbietę Szulęcką. Wśród osób uczestniczących byli również wójtowie gmin wraz z kierownikami Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy: Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, dyrektorzy szkół: ZS Nr 1 w Ostrowi Maz., ZSP nr 2 w Ostrowi Maz., ZSP w Komorowie.

dscf1029
Następnie do uroczystego przecięcie wstęgi zaproszono: J.E. ks. biskupa Janusza Stepnowskiego, ks. proboszcza Sławomira Niewęgłowskiego, starostę Zbigniewa Kamińskiego oraz przedstawiciela gospodarzy. Tradycyjnie obyła się krótka modlitwa oraz poświęcenie obiektu i krzyżyków, które zostaną zwieszone nad drzwiami pokoi przyszłych podopiecznych Domu. Po przejściu do kaplicy gospodarz i przedstawiciel Zarządu Fundacji Paweł Radomski dokonał prezentacji obiektu i jego historii. Była to okazja do wystąpień gości. Starosta ostrowski Zbigniew Kamiński wspominał pierwsze spotkania i miejsca, które brane były pod uwagę na lokalizację Domu. Jak stwierdził wybrano obecne miejsce w Komorowie i jest to dobry wybór. Złożył gratulacje i wręczył okolicznościowy dyplom w oprawie od starostwa powiatowego dla gospodarzy. Swoją wielką radość z powstania tak potrzebnej placówki dla osób starszych wyraził wójt gminy Ostrów Maz. Waldemar Brzostek. Radość była tym większa, że jak stwierdził: „nasi mieszkańcy zostaną tu i tu też powstaną miejsca pracy… liczymy również na podatki”. Ze swojej strony oferował kwiaty, ale i ulgi w podatkach. Kilka ciepłych słów usłyszeli przedstawiciele Fundacji od radnej Powiatowej Danuty Janusz, dyrektor Banku Spółdzielczego oraz dyrektorów szkół. Oprócz życzliwych słów Pan Paweł otrzymywał okolicznościowe upominki.
Po części oficjalnej można było zwiedzić wyremontowane pomieszczenia, które w przyszłości będą służyć seniorom. Należy przyznać, że oprócz kaplicy uwagę przyciągały pomieszczenia dziennego pobytu usytuowane wokół niej: słoneczne, wygodnie i uroczo wyposażone. Zachwycał również standard pokoi dla podopiecznych i wyposażenia łazienek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć obrazujących wygląd pomieszczeń. Oczywiście będą nadal doposażone, bo jak na razie Dom z Sercem jest intensywnie przygotowywane do działalności.
Trzeba zauważyć, że uczestnikami uroczystości od pierwszych chwil pobytu w nowej placówce opiekowali się młodzi wolontariusze. Należy wspomnieć, że pomiędzy Pawłem Radomskim, przedstawicielem Fundacji „Dom z Sercem” a Zespołem Szkół nr 1 (Rubinek) zostało podpisane porozumienie o współpracy. Uczniowie profilu pedagogiczno – opiekuńczego, którzy kształcą się w kierunku opieki nad osobami potrzebującymi mogą zdobywać doświadczenie poprzez warsztaty organizowane przez Fundację i wolontariat w placówce. Najlepszy wolontariusz będzie miał zagwarantowaną pracę w Domu Opieki.
Po poczęstunku wszystkich gości zaproszono na część artystyczną.

/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

3 037 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stowarzyszenie Kibiców Miasta Cudu nad Wisłą zaprosiło na pierwszą rodzinną majówkę…

W pierwszy weekend maja, za sprawą działającego od niedawna, ale za to coraz prężniej Stowarzyszenia Kibiców Miasta Cudu nad Wisłą,...

Zamknij