ggg ggg ggg ggg

Dom jak z marzeń

Dom Dziecka w Równem, który utworzono w gminie Strachówka w powiecie wołomińskim w listopadzie 1972 r., ma trudną, ale też niezwykle długą historię. Trudną, bo czasami biedną i wyjątkową ze względu na ludzi, którzy opiekowali się swoimi podopiecznym jak mogli najlepiej. Ludzi, którzy zabiegali o rozbudowę budynków i coraz lepsze wyposażenie, boisko… Wprowadzali też cudowne inicjatywy, jakimi były konkursy plastyczne i Tęczowy Świat Krzysia. W wyjątkowy dzień – Dzień Dziecka 1 czerwca 2021 roku odbył się kolejny etap jego rozbudowy i zmian. Uroczyście otwarto nowy budynek Domu Dziecka „Małgosia” w Równem.

W gronie władz samorządowych na czele ze starostą wołomińskim Adamem Lubiakiem, władz gminnych ze Strachówki oraz licznie zgromadzonych podopiecznych i wychowawców Domu Dziecka wraz z długoletnim dyrektorem placówki Janem Nowakiem (od 2002 r.) w ubiegłym tygodniu został uroczyście otwarty nowy budynek Domu Dziecka w Równem. W wydarzeniu wzięli udział Adam Lubiak – starosta wołomiński, Adam Pietrzak – przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego, Piotr Borczyński – wicestarosta wołomiński, radni powiatowi Magdalena Suchenek, Kazimierz Rakowski oraz Igor Sulich, wójt Gminy Strachówka Piotr Orzechowski wspólnie z przewodniczącą Rady Gminy Anną Ołdak, sołtys Równego Hanna Wronka, przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: dyrektor Maciej Burakowski i wicedyrektor Agata Żędzian, Waldemar Wojtyra reprezentujący Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom.
Jak tłumaczył zebranym dyrektor Jan Nowak z otwarciem czekali prawie dwa lata i z poślizgiem, ale też bardzo się cieszą z nowego domu i już w przyszłym roku zapraszał zebranych na kolejną uroczystość, czyli 50-lecie Domu Dziecka. Przybliżył nieco historię instytucji. W związku ze zmianą ustawy dotyczącej prowadzenia domów dziecka – dotychczasowe placówki muszą zostać podzielone na mniejsze, na domy zbliżone formatem do domu dużej rodziny. Dom Dziecka w Równem został podzielony na dwa domy -„stary”, gdzie mieszka 14 podopiecznych i nowy budynek, gdzie swój dom będzie miało również 14 dzieci. Noc z 1 na 2 czerwca będzie pierwszą spędzoną tam przez nowych mieszkańców.
Nowy budynek Domu Dziecka w Równem funkcjonalnie podzielony jest na dwie części: część mieszkalną, z 7 pokojami dwuosobowymi i 4 łazienkami oraz pokojem dla osoby niepełnosprawnej z łazienką. Część ogólną, w której znajduje się salon połączony z jadalnią, kuchnia z zapleczem, pokój wychowawców i kotłownia. W części centralnej budynku od strony wejścia głównego zlokalizowano m.in. szatnię, magazyn porządkowy a także nowoczesną strefę do nauki. W południowej części salonu zaprojektowano również przeszklony ogród zimowy, gdzie jak się okazało dzieci zasadziły i wyhodowały dorodne cytryny.
Starosta wołomiński Adam Lubiak w trakcie przemówienia, podziękował za wytężoną pracę i nadzór nad przebiegiem robót wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację inwestycji, radnym powiatu za podjęcie decyzji o inwestycji, a radnym i wójtowi Strachówki Piotrowi Orzechowskiemu za działania oraz sołtys Hannie Wronce i wicestaroście Piotrowi Borczyńskiemu za to, że będzie niebawem budowane boisko obok nowego domu.
Na ręce dyrektora Jana Nowaka przekazał aktualną decyzję Wojewody Mazowieckiego, aby jak powiedział: „…od tej chwili mogli cieszyć się nowym domem”. Zwracając się do młodych mieszkańców domu zapewniał: „Mamy nadzieję, że każdy z was osiągnie wszystko, o czym zamarzy w przyszłości” i zapewniał z mocą: „Możecie na nas zawsze liczyć!”. Z kolei wicestarosta Piotr Borczyński podziękował wszystkim osobom, które dołożyły swoją rękę, cegiełkę do inwestycji i obecnej uroczystości oraz wyraził nadzieję, że mieszkańcy będą dbali o nowy dom. „To jest wasz dom!” – przypominał. Przewodnicząca Rady Gminy Strachówka Anna Ołdak zapewniała: „Wy jesteście najważniejsi i dbamy, aby wam jak najlepsze warunki stworzyć” a w dalszej wypowiedzi podkreśliła, że jest ciągłość myślenia o domu dziecka poczynając od byłego starosty poprzez obecnego starostę i zarówno Rada, jak i Zarząd Gminy, Powiatu wspólnie zabiegają o najlepsze warunki dla dzieci. Wójt Strachówki Piotr Orzechowski podkreślał: „To wszystko to jest dla was. Dajemy wam wszystkie możliwości, abyście wyciągnęli wszystko, co najlepsze. Bierzcie życie w swoje ręce, nasza gmina i nasz powiat stoi przed wami otworem”. Z kolei dyrektor PCPR Maciej Burakowski zapewniał małych mieszkańców, że mają nie tylko bardzo dobre warunki, ale też bardzo dobrą kadrę, wielkie możliwości oraz dyrektora, który o nich bardzo dba. Wręczył im figurkę Anioła Stróża, który symbolicznie będzie strzegł ich przed złem i chronił, dawał dużo dobrego.
Wreszcie nadszedł ten wielki moment przecięcia wstęgi, którą wraz z Marysią – nową mieszkanką, przecięli goście: Starosta Wołomiński, Wicestarosta Wołomiński, Przewodniczący Rady Powiatu, Przedstawiciel PCPR, Wójt Strachówki, Przewodnicząca Rady Gminy Strachówki, Pani Sołtys.
Po otwarciu i obejrzeniu całego budynku starosta Adam Lubiak przekazał na ręce dzieci i młodzieży upominki: kosze ze słodyczami oraz zestaw gier planszowych. Wszystkich zaproszono na poczęstunek, który odbył się w nowej przestrzeni z jadalnią i salonem.

/Janina Czerwińska/

3 170 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Samorządowcy rozmawiali o finansach z UE, Funduszu Odbudowy i podziale Mazowsza…

W ubiegłą środę, 2 czerwca na zaproszenie Powiatu Węgrowskiego oraz senator Marii Koc i posła Macieja Górskiego, odbyła się konferencja...

Zamknij