ggg

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, gospodarka odpadami i ważne tematy dla mieszkańców

20 marca 2019 r. w Węgrowie upłynął pod znakiem spotkań Ministra Środowiska z mieszkańcami powiatu węgrowskiego.

Pierwsze ze spotkań 20 marca br. odbyło się w Starostwie Powiatowym w Węgrowie z udziałem władz powiatowych i gminnych. Tematem przewodnim były obowiązki gminne w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi oraz planowane zmiany prawne w tym zakresie. Kolejne w Urzędzie Gminy Liw odbyło z Ministrem Środowiska Henryka Kowalczyka z mieszkańcami powiatu węgrowskiego. Głównym tematem było przedstawienie programu „Czyste powietrze”. Już od września ubiegłego roku można składać wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie na wykonanie termomodernizacji budynków mieszkalnych wraz z wymianą pieców. Do połowy marca 2019 z terenu Gminy Liw złożono dotychczas 11 wniosków. Nabór trwa cały czas a program będzie obowiązywał przez 10 lat. Zainteresowani mogą uzyskać szczegółowe informacje na stronie internetowej www.wfosigw.pl w zakładce Czyste Powietrze.
Tego dnia odbyła się również spotkanie z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, a później na tematy ogólne rozmawiano podczas konferencji prasowej z mediami. Minister Henryk Kowalczyk podsumował wcześniejsze spotkania i odpowiadał na pytania dot. m.in.: sprawy odpadów, wzrostu cen, uciążliwości zapachowych spowodowanych biogazownią i lokowaniem dużych farm hodowlanych, tworzenia nielegalnych składowisk, czy współpracy samorządów w szkoleniach pracowników pomagających mieszkańcom w wypełnianiu wniosków o dotacje. Takie szkolenia przeprowadza się już teraz dla powiatów wyszkowskiego i pułtuskiego.
Ostatnie spotkanie z udziałem Ministra w Węgrowskim Ośrodku Kultury z mieszkańcami Węgrowa dotyczyło programu „Czyste powietrze”. Minister zachęcał przybyłych mieszkańców do korzystania z programu, dzięki któremu możliwa jest termomodernizacja domów jednorodzinnych, wymiana stolarki okiennej oraz pieców. W ramach tego programu właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dotację, uzależniona od dochodu, a w miarę potrzeby również o pożyczkę na wkład własny do wykonania prac związanych ze zmianą tzw. „kopciuchów” na piece nowej generacji, czy też docieplenie domów dających w efekcie oszczędności.
W spotkaniach Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz oraz Wicestarosta Węgrowski Marek Renik.

/Janina Czerwińska/

https://www.youtube.com/watch?v=RlZskxw1m_c

673 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Radzymińska młodzież pobiegła w hołdzie „Młodzikowi” i Żołnierzom Wyklętym

W ubiegłą niedzielę, 24 marca odbył się III Bieg „Młodzika”, dedykowany Żołnierzom Wyklętym. W tej niezwykłej imprezie sportowo-patriotycznej, zorganizowanej w...

Zamknij