ggg ggg

Dni Wyszkowa 2014 w kilku odsłonach (24.06.2014)

Tegoroczne święto naszego miasta zostało przez organizatorów podzielone na kilka wydarzeń o bardzo zróżnicowanej formie.

dscf4524

Gospodarzem spotkań jest oczywiście samorząd i burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski wraz z podległymi jednostkami: Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik” i Wyszkowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Współdziałał również: Dom Dziennego Pobytu „Senior”, Wydział Edukacji i Spraw Społecznych, Wydział Promocji Kultury i Sportu, Zespół Szkół w Leszczydole Nowiny.
Obchody dni Wyszkowa rozpoczęto 17 czerwca wspaniale przygotowaną impreza z udziałem i dla młodzieży wyszkowskich szkół, czyli Wyszkowski Dzień Nauki. Pokazy i prezentacje wyników projektów edukacyjnych, nad którymi od kilku miesięcy pracowali uczniowie miały motyw przewodni – „Poznaję i rozwijam się przez sztukę”. Odbyły się w WOK „Hutnik” oraz w ogrodzie pobliskiego Przedszkola Nr 1. Spotkanie przybrało formę pikniku naukowego, co niezmiernie spodobało się wyszkowskim uczniom, pedagogom oraz władzom, gdyż był to już czwarty Wyszkowski Dzień Nauki. Przyświecało mu szczytne założenie, aby Wyszków stał się ośrodkiem popularyzacji nauki. Organizatorami tej uroczystości byli: Burmistrz Wyszkowa, Doradca Metodyczny Gminy Wyszków, Zespół Szkól Leszczydół Nowiny. Uroczystość poprowadzili dyrektor Zespołu Szkół Leszczydół Nowiny oraz Renata Karsznia-Doradca Metodyczny Gminy Wyszków. Projekty edukacyjne uczniów oceniało wielu znakomitych gości. Wśród nich byli burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Wyszkowie Sławomir Cieślak, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie Krzysztof Arbaszewski, Magdalena Kielewicz – Kaczyńska- kierownik Wydziału MSCDN w Ostrołęce, ks. kan. dr Zdzisław Golan – proboszcz parafii pw. św. Idziego w Wyszkowie dziekan Dekanatu Wyszkowskiego, prezes i wiceprezes Oddziału ZNP w Wyszkowie Maciej Wójcik i Wiesław Mielczarczyk, dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Gościem specjalnym spotkania była profesor oświaty, pani Marzena Kędra- Nauczyciel Roku 2012.
Podczas pierwszej części spotkania, która odbyła się w WOK „Hutnik”, otwarcia IV Wyszkowskiego Dnia Nauki dokonał burmistrz Grzegorz Nowosielski. „Chcemy pokazać młodym ludziom, ze poznawanie nauki jest ciekawe i przyjemne… Otwierając młode umysły na wiedze i naukę możemy być spokojniejsi o przyszłość.” – zwracał się do zebranych burmistrz Wyszkowa. Dalsza część poprowadził Krzysztof Ochmański-dyrektor Zespołu Szkół w Leszczydole Nowinach. Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, który istnieje przy szkole od 2001 roku jest chlubą naszej gminy i po raz kolejny zachwycił widzów swoimi występami. Mięliśmy możliwość obejrzenia tańców ludowych i wysłuchania przyśpiewek utalentowanej muzycznie i wokalnie młodzieży. Następnie dyrektor w specjalnym pokazie multimedialnym zaprosił wszystkich do szkoły w Leszczydole Nowinach, a uczniowie opowiedzieli o historii szkoły i projektach oraz działaniach podejmowanych przez swoich kolegów i koleżanki.
W kolejnym punkcie programu doradca metodyczny Renata Karsznia przedstawiła organizatorów oraz gości prezentujących stoiska na zewnątrz i zaprosiła młodzież do udziału w pikniku na wolnym powietrzu.
W Wyszkowskim Dniu Nauki wzięły udział partnerskie uczelnie gminy Wyszków. Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora reprezentowali dr hab. Maciej Kołodziejski, cztery studentki Wydziału Pedagogicznego oraz pracownicy Biura Promocji i Karier. Panie: Aneta Wójcik i Emilia Adamkiewicz prowadziły warsztaty dla młodzieży „TWÓRCZY NAUCZYCIEL”, natomiast Katarzyna Chapnik i Joanna Olszak przygotowały repertuar wokalny i instrumentalny. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przygotował stoisko promocyjne z informacjami o UKSW, stoisko wydziału Matematyki z zabawami logicznymi oraz koła nauk penalnych.
Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku filia w Wyszkowie prowadziła stoisko medyczne a uczelnię reprezentował -prorektor ds. ogólnych doc. dr Andrzej Gałkowski. Wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży przygotowali Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej. Wybuchowe doświadczenia prezentowali członkowie Chemicznego Koło Naukowego Politechniki Warszawskiej Flogiston. Uczelnię reprezentowali: prodziekan ds. studenckich dr inż. Andrzej Królikowski, Tomasz Wojciechowski -szef sekcji pokazów wraz ze studentami. Swoją obecnością zaszczycili nas pracownicy naukowi Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk prof. nadzw. PAN, dr hab. Grzegorz Grabecki oraz dr Wiktor Stefanowicz. Niesamowitą radość sprawił dzieciom przyjazd przedstawicieli Centrum Nauki Kopernik. Doświadczenia prowadzone przez animatorów o niskich temperaturach skupiały wokół siebie tłumy. Nauczyciele w czasie pikniku naukowego mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce. Prezentację prac plastycznych można było obejrzeć na stoisku przygotowanym przez Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych „ForMAT.
IV Wyszkowski Dzień Nauki na pewno pokazał, że mamy twórczych i kreatywnych uczniów i ich nauczycieli. Tematy ich projektów były bardzo różnorodne np.: „Co ma bryła do Platona”, „Świat ciszy”, „Czy wiesz, co jesz?”, „Czy kwasy i zasady są trudne? – gra dydaktyczna”, „Dzieło Jana Pawła II żyje – budujemy szkołę im. bł. Jana Pawła II w Togo”, „Makieta szkoły – instalacja elektryczna, radiowęzeł” i wiele innych.
Na zakończenie spotkania wręczono dyplomy liderom projektów gimnazjalnych, nagrody zwycięzcom Wojewódzkiego Maratonu Matematycznego pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty o Puchar Burmistrza Wyszkowa, nagród finalistom Wyszkowskiego Dyktanda, Gimnazjady Polonistycznej, konkursu recytatorskiego. Niezwykle interesująca była część poświęcona konkursowi na film o Wyszkowie. Udział wzięło 7 szkół. I miejsce otrzymał film pt. „Nowe życie” przygotowany przez uczennice Gimnazjum Nr 1 w Wyszkowie: Izabele Kaczmarską i Aleksandrę Sobotka, II miejsce – film pt. „Wyszków w moim albumie”, autorki: Kornelia Gierek, Aneta Syroka i Natalia Jabłońska z Gimnazjum nr 1, III miejsce film pt. „Puk Puk to my Wyszków”, autorzy: Michał Murawski, Daniel Wiśniewski, Magdalena Jaworska, Karolina Kownacka i Eryk Maciejewski z Gimnazjum nr 3. Następnie odbył się pokaz filmu o obcokrajowcach w Wyszkowie, który został wyróżniony I nagrodą.
W ostatniej części zaproponowano spotkanie z Nauczycielem Roku 2012, profesorem oświaty p. Marzeną Kędrą na temat „Jak budować autorytet nauczyciela wśród uczniów, rodziców, współpracowników?”.
Kolejną datą w kalendarzu obchodów Dni Wyszkowska był czwartek 19 czerwiec 2014 r. Dzień święta „Bożego Ciała” jest zwyczajowo już dniem organizowanego przez Andrzeja Rębowskiego „Klub 2012” Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lat 60 i 70. Relację z tej pięknej imprezy zamieszczamy obok.

 

Następną propozycją z okazji Dni Wyszkowa była „Noc świętojańska na rockowo”, która odbyła się w sobotę 21 czerwca w Parku im. K.F. Wazy. Organizatorami było Stowarzyszenie WSKA Alternator i gmina Wyszków. Impreza muzyczna o wdzięcznej nazwie „Palinocka” zgromadziła, co prawda niezbyt wielu fanów zespołów rockowych, ale był to prawdziwy wysyp propozycji i zespołów. Pokazało się wyszkowskiej publiczności 10 kapel tj.: Forever Freedom, Kudłaty&NCB, His Wife Is My Ex, WParkuStraszy, RockPublic, C.O.D.E, Mach Of The Year, Experience, Antyradio CoverBand, Grupa Makhia

 

W niedzielę 22 czerwca zaplanowano WYSZKOWSKIE PREZENTACJE. Scena umieszczona w centrum parku miejskiego niestety ze względu na ulewne deszcze, a nawet letnią burzę, okazała się najmniej odpowiednim miejscem dla wyszkowskich i nie tylko wykonawców. Młodzi wykonawcy z Koła Muzycznego prowadzonego przez Stanisława Kadłubowskiego zaprezentowali się pięknie i z wielka przyjemnością słuchano piosenek przygotowanych z okazji Dni Wyszkowa. Jednak kolejny występ zespołu śpiewaczego koła Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia zakończył występy, gdyż nagła zmiana pogody i ulewny deszcz wygoniły widzów z parku.               /J.Cz./

Galeria zdjęć 1

Galeria  zdjęć 2

Galeria  zdjęć 3

3 193 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XXI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Wyszków 2014 (24.06.2014)

19 czerwca 2014 r. odbył się finał Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lat 60 - 70, który kolejny już rok organizuje Prezes...

Zamknij