ggg ggg ggg ggg

Dlaczego Dębinki? – związki Cypriana Kamila Norwida z ziemią zabrodzką

2 grudnia 2016 r. z inicjatywy wójta gminy Zabrodzie i prezesa Fundacji Museion Norwid zaproszono znawców i sympatyków twórczości C. K. Norwida na konferencję poświęconą poecie, który na tych ziemiach się urodził, spędził lata dziecięce i dorastał.

 

dscf0927

 

Konferencja odbyła się w ubiegły piątek ,2 grudnia w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Zabrodziu. Organizatorami byli: wójt gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik oraz prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak.
Gospodarz gminy wójt T. Michalik przywitał zebranych oraz podkreślił, że konferencja jest również spotkaniem omawiającym wspólne działania związane z zagospodarowaniem pałacu w Dębinkach, który niedawno opuścili wychowankowie placówki opiekuńczo – wychowawczej. Przedstawił również prelegentów biorących udział w konferencji tj.: dr hab. Piotra Chlebowskiego – pracownika naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, dr Tomasza Korpysz – pracownika naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Jacentego Matysiaka – prezesa Fundacji Museion Norwid oraz Henrykę Michalczewską konserwator zabytków i historyka sztuki -pracownika Pałacu w Chęsnem.
Zebrani wysłuchali na początku dr Tomasza Korpysz, który przedstawił miejsca, w których żył lub przebywał wielki poeta. Podkreślił związki i działania poszczególnych samorządów i miejsca zaangażowane w upamiętnianie C. K. Norwida: Łochów, Strachówkę, Sulejów, Głuchy, Dąbrówkę, Wólkę Kozłowską, Niegów, Korytnicę, Rybienko oraz szczególne miejsce – Dębinki.
Dr hab. Piotr Chlebowski ze szczegółami omówił związki Norwida z pałacem w Dębinkach, rozpoczynając od historii oraz dziejów rodziny Dybowskich, którzy zakupili posiadłość w 1871 r. Babka Norwida i jej drugi mąż Ksawery roztoczyli opiekę nad dziećmi, po śmierci ojca, a potem matki Cypriana Norwida.
O celach i idei przyświecającej fundacji, która istnieje od marca 2014 r. mówił jej prezes Jacenty Matysiak. Fundacja od dłuższego czasu zabiega o utworzenie Muzeum Norwida w Dębinkach, które są właścicielem pałacu i terenu parkowego wokół. Od lat apelują: -Tworzymy Muzeum Norwida! Norwid za życia bezdomny, odtrącony i samotny, lecz przecież wielki i inspirujący, nie doczekał się dotąd muzeum upamiętniającego jego zasługi dla naszej narodowej wspólnoty. Fundacja Museion Norwid stawia sobie za cel stworzenie takiego miejsca, które byłoby żywym ośrodkiem naukowym, edukacyjnym i kulturalnym. W sytuacji, gdy wykorzystanie rodzinnego dworku poety w Głuchach jest niemożliwe, sądzimy, że najbardziej naturalną siedzibą Norwidowskiego muzeum mógłby być pałac w Dębinkach, gdzie twórca ,,Promedthidiona ‘’spędził dzieciństwo. Oddajemy hołd artyście, którego „bezdomność” nadal stanowi dla nas wyzwanie i miarę naszej polskości.
Fundacja „Museion Norwid” już teraz posiada cenne norwidiana, które mogłaby przeznaczyć na przyszłą ekspozycję (kilka oryginalnych prac plastycznych, grafiki, pierwodruki) oraz bogaty księgozbiór norwidologiczny, który mógłby stanowić zaczątek biblioteki domu pracy twórczej. Dysponuje też pewnymi środkami finansowymi, które może przeznaczyć na remont i wyposażenie pałacu.
Prezes brał także udział w posiedzeniu Rady Powiatu, gdzie przedstawiał radnym pomysł na powołanie muzeum, połączonego z domem pracy twórczej. Niestety, powiat podszedł do sprawy z niechęcią i nawet po wyprowadzeniu wychowanków domu dziecka nie jest skłonny przekazać obiektu na placówkę muzealną.
Jak się okazało projekty i zamierzenia fundacji mocno wspiera samorząd gminy Zabrodzie. Uważają, że starostwo mogłoby przekazać pałac gminie, a ta współpracując z fundacją pozyskałaby niezwykłe miejsce promujące region, pozyskując atut, markę, jakim jest wielki poeta Cyprian Kamil Norwid.
Dyskusja została zdominowana przez szukanie sposobu na przekonanie starosty wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego do tej wielkiej idei, tym bardziej, że zbliża się 200-lecie urodzin Cypriana Kamila Norwida. Należy podkreślić, że wójt Tadeusz Michalik był dobrej myśli i uważa, że jeśli będzie to możliwe starosta i radni przychylą się do sugestii samorządu. Tym bardziej, że starostwo mogłoby być nadal właścicielem obiektu, a piecze i prowadzenie miałaby fundacja, zaś gmina Zabrodzie znalazłaby środki finansowe z przeznaczeniem na remont budynków. Nieco zamieszania wywołały osoby reprezentujące dworek w Głuchach miejsca, gdzie urodził się Norwid. Obecną właścicielką dworku jest Karolina Wajda. Jak się okazało dworek, chociaż aspiruje do miana muzeum takim zdaniem fundacji nie jest, a relacje między fundacją, a właścicielką zostały zerwane ze względu na jej roszczeniową postawę.

Jak na standardy konferencji naukowych dyskusja była żywa i ujawniła nieciekawe działania czynione przez właścicielkę dworku w Głuchach wobec zwiedzających. Wydaje się, więc bardzo pożądane stworzenie godnego miejsca na upamiętnienie wielkiego poety Cypriana Kamila Norwida.
/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

3 455 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mam osobistą satysfakcję, że Radzymin będzie beneficjentem nowej polityki historycznej rządu Prawa i Sprawiedliwości

- przyznaje Marzena Małek, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a zarazem szefowa radzymińskich struktur PiS-u, z którą rozmawiamy m.in. na temat...

Zamknij