ggg ggg ggg ggg ggg

Debata Jednego Kandydata (20.08.2013)

Debat pomiędzy dwójka kandydatów na funkcję wójta Zabrodzia: Agnieszką Sosnowską i Tadeuszem Michalikiem, nie udała się. Na spotkanie w zaproponowanym termin, tj. piątek 16 sierpnia o godz. 18.00, kandydat PSL Tadeusz Michalik nie przyjął zaproszenia.

Prowadzący Andrzej Garbarczyk poinformował o wystosowaniu zaproszenia i odpowiedzi od Komitetu Wyborczego „Nasze Zabrodzie”, którą otrzymał 12 sierpnia 2013 r. W piśmie m.in. podnoszono sprawę o ograniczonym zasięgu takiego spotkania, że kandydat nie widzi potrzeby, bo swój program już przedstawił w I turze wyborów i zyskał akceptację wyborców. Uważa, że kampanii nie można prowadzić w lokalach jednostek gminy i nie może polemizować, gdyż jest podwładnym kontrkandydatki. Pismo przekazał Kamil Giza w dn. 14 sierpnia ok. godz. 21.30. Reprezentujący Komitet Wyborczy Andrzej Garbarczyk oraz sama kandydatka nie zgadzali się z takim podejściem drugiego kandydata.
W związku z tym, że na spotkanie przybyło kilkadziesiąt osób Agnieszka Sosnowska uznała, że chciałaby udzielić kilku odpowiedzi na temat swojej osoby i zamierzeń. Podziękowała za głosy oddane na nią w pierwszej turze wyborów wójta Gminy.            

                                                             
„Otrzymany znakomity wynik 992 głosów jest dla mnie nobilitacją do dalszej wytężonej pracy, aby nie zawieść moich wyborców” – zwróciła się do zebranych.
„Urodziłam i wychowałam się na terenie Gminy Zabrodzie. Pracę w samorządzie rozpoczęłam w 1990 roku w chwili, kiedy tworzyła się nowoczesna samorządność w Polsce.
Moim miejscem pracy był wówczas Urząd Miejski w Tłuszczu, gdzie przepracowałam 16 lat. Przeszłam wszystkie szczeble awansu zawodowego, od mł. referenta do kierownika wydziału.  W 2006 roku, po wyborach, kiedy wójtem w Zabrodziu został wybrany Adam Ołdak, otrzymałam od niego propozycję objęcia funkcji sekretarza gminy. W dniu 5 grudnia 2006 r. uchwałą ówczesnej Rady Gminy w Zabrodziu zostałam powołana na stanowisko sekretarza gminy.  Pracę rozpoczęłam 1 stycznia 2007r., kiedy to za porozumieniem stron Burmistrz Tłuszcza wyraził mi zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia. Funkcję sekretarza pełnię do dziś. Zarówno dla wójta śp. Adama Ołdaka, jak i dla mnie były to nowe obowiązki, wymagające dużego zaangażowania i wytężonej pracy. Z uwagi na fakt, iż w Gminie Zabrodzie nie było zastępcy wójta w naturalny sposób stałam się Jego najbliższym współpracownikiem. Praca w samorządzie, zwłaszcza na stanowiskach funkcyjnych to prawdziwa służba, tu nie ma mowy o 8-godzinach pracy, a o realizacji konkretnych zadań.
Okres mojej pracy w Zabrodziu zbiegł się z okresem programowania środków unijnych w latach 2007-2013. Rozpoczęliśmy poszukiwania możliwości dla naszej gminy i naszych mieszkańców. To dzięki tym środkom poza rozbudową infrastruktury technicznej, powstały bezpłatne przedszkola, realizowane były u nas kursy zawodowe, szkolenia i bezpłatne wyjazdy”.
Agnieszka Sosnowska stanowczo stwierdziła:
„Nie należałam i nie należę do żadnej partii politycznej, jestem kandydatem niezależnym i samodzielnym”. Wydaje się, że słusznie podjęła ten temat, gdyż nieco później podczas pytań jedna z osób sugerowała, że jest inaczej.
W swojej wypowiedzi poruszała wiele tematów, np. o blisko 1000 osób, które skorzystały z różnego rodzaju szkoleń, kursów i programów, które wdrażała wraz z wójtem na Teresie gminy. Aby nieco przybliżyć tematy zamierzeń kandydatki obok zamieszczamy program wyborczy Agnieszki Sosnowskiej.

Program wyborczy

Jako Wójt Gminy Zabrodzie będę rzetelnie służyć mieszkańcom i pracować na rzecz zrównoważonego rozwoju Gminy Zabrodzie, zapewnienia jej bezpiecznej przyszłości. Stawiam na nowoczesną, przyjazną swoim mieszkańcom i inwestorom Gminę, która potrafi skutecznie pozyskiwać unijne fundusze, inwestując w infrastrukturę i poprawiając komfort życia mieszkańców.


* Nowoczesna infrastruktura. Będę kontynuować proces wodociągowania i kanalizowania Gminy Zabrodzie, rozbudowy sieci gazowej. Nadal inwestować będziemy w nowe drogi i chodniki, zagospodarowywać będziemy kolejne wsie naszej gminy. W sołectwach budowane będą place zabaw dla dzieci, sukcesywnie rozbudowywać będziemy sieć oświetlenia ulicznego.
* Strategia rozwoju. Chcę pozyskiwać inwestorów i tworzyć nowe miejsca pracy dla mieszkańców Zabrodzia. Aby podnieść atrakcyjność inwestycyjną gminy doprowadzę do końca, już rozpoczętą procedurę uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli nam to pozyskać cenne tereny inwestycyjne, będące w posiadaniu Agenci Nieruchomości Rolnych, które dadzą Gminie nowe dochody, a mieszkańcom możliwość pracy na miejscu.  Będę stwarzać przyjazne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, postawię na stabilną politykę podatkową. Skutecznie wykorzystamy możliwości rozwoju, jakie daje naszej gminie bliskość stolicy i dogodna komunikacja.
* Oświata. Nie przewiduję zmian w sieci gminnych szkół. Nadal skutecznie będziemy pozyskiwać pieniądze na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, szkolenia dla nauczycieli, doposażenie szkół w pomoce naukowe, poprawianie bazy oświatowej, wycieczki dla uczniów. Kontynuować będziemy realizację projektów, w ramach, których dzieci Państwa korzystają z bezpłatnych przedszkoli.
* Polityka społeczna. Dzięki pozyskanym funduszom unijnym nadal będę zabiegać o realizację projektów podnoszących jakość życia mieszkańców, poprzez bezpłatne kursy aktywizacji zawodowej, zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, bezpłatny wypoczynek dla nich, zajęcia rekreacyjne i edukacyjne dla mieszkańców. Chcę rozbudowywać sieć świetlic wiejskich, budować boiska sportowe i place zabaw.
* Administracja. Nie przewiduję wzrostu zatrudnienia w Urzędzie Gminy, nie widzę powodu powoływania, całkowicie zbędnego, zastępcy wójta. Nasza administracja ma być tak, jak dotychczas, profesjonalna, oszczędna, sprawna i życzliwa. Chcę podnosić kwalifikacje urzędników przy wykorzystaniu unijnych funduszy, rozwijać elektroniczną administrację.
FBezpieczeństwo. Kontynuować będę starania o systemowe rozwiązanie problemu powodziowego, regulację rzeki Bug, rozwiązanie problemów związanych z melioracją. Nadal inwestować będziemy w nasze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, doposażyć je.
* Turystyka i rekreacja. Będę promować Zabrodzie, jako znakomite miejsce turystyki i rekreacji, wykorzystując naturalne walory rzeki Bug i wspaniałe lasy, wspierając rozwój agroturystyki. Będę tworzyć na terenie gminy miejsca rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Będę wspierać organizacje pozarządowe i inicjatywy społeczne mieszkańców.
* Fundusz sołecki. Zamierzam zaproponować radzie Gminy wyodrębnienie funduszu sołeckiego, byśmy w konsultacjach z sołtysami i sołectwami wspólnie decydowali o realizowanych tak inwestycjach.

 „Przez te kilka dni do wyborów będę się starała robić wszystko, by przekonać mieszkańców Zabrodzia, by swoimi głosami poprali mnie w wyborach. Obiecuję, że będę wójtem zgody i pracy, wykorzystam całą swoją wiedzę i doświadczenie, by Zabrodzie rozwijało się, piękniało, było bardziej nowoczesne. Liczę na Państwa głos w dniu 25 sierpnia” – tymi słowami zakończyła swoją wypowiedz kandydatka na wójta.

Potem nastąpiła druga część spotkania – trudne pytania, na które nie było łatwych odpowiedzi. Pytania o drogę, której od lat ktoś potrzebuje i na którą znajdą się środki, ale w dalszej perspektywie. Wypowiedzi niezbyt przyjazne od kandydatki, której nie udało się uzyskać znaczącego wyniku w I turze wyborów. Jak to zwykle bywa przy okazji ostrze krytyki zwróciło się przeciw Pani Ewie Bartosiewicz – Piskorskiej, która ze swoim komitetem usiłowała przedstawić Agnieszką Sosnowską w nieco negatywnym świetle. Jak się okazało za swoje poparcie Pani Ewa „…wyznaczyła zbyt dużą cenę – stanowisko zastępcy wójta” – poinformowała Agnieszka Sosnowska podsumowując rozmowę na temat poparcia. Poruszano również inne tematy: kończące się finansowanie dla przedszkoli, konieczność zabiegania o inwestorów i możliwości sprowadzenia ich na teren gminy Zabrodzie. Przy okazji zebrani dowiedzieli się, że to Agencja rolna wstrzymuje uwolnienie gruntów pod inwestycje, a nie samorząd. Nie obyło się bez nerwowej atmosfery podczas rozmowy z kandydatką, ale wydaje się, że wyłożyła swoje racje w sposób jasny i rzetelny. Tam, gdzie potrzebna była szczera, chociaż niemiła prawda mieszkańcy ją usłyszeli, a o tym gdzie można wiele zrobić i zyskać, usłyszeli również. Niewątpliwie też widać było, że radni stoją zdecydowanie za kandydaturą Agnieszki Sosnowskiej.
/Janina Czerwińska/

Radny Gminy Zabrodzie Antoni Przyczyna w trakcie debaty zwrócił się do zebranych:

„Pamiętacie Państwo apel Radnych Gminy, opublikowany w mediach? Korzystając z przysługującego nam prawa apelowaliśmy do mieszkańców i partii politycznych, aby w tych wyborach nie wystawiali swoich kandydatów na stanowisko Wójta… – tym samym chodziło nam o uszanowanie okresu żałoby po zmarłym i zaniechanie walki politycznej…

Radni Gminy uważali, że Pani Agnieszka Sosnowska, Sekretarz Urzędu, powinna pokierować Gminą do końca kadencji, bo też Pani sekretarz jest osobą najbardziej kompetentna na to stanowisko… to Pani Agnieszka Sosnowska wspólnie ze śp. Adamem Ołdakiem wzorowo układała i kreowała strategię rozwoju naszej gminy… Szanowni Państwo!!! – W reakcji tysiące osób uznało nasz apel za słuszny, ale byli też i tacy, i to samorządowcy wyższego szczebla, którzy w mediach napiętnowali nasz pomysł, twierdząc, że jest to niedemokratyczne i odbierające mieszkańcom gminy ich wybór… Należy zadać pytanie, czy my radni odbieramy komuś cokolwiek?? Bo tym samym odbieralibyśmy i sobie, my też jesteśmy prawnymi wyborcami i mamy prawo do własnej decyzji. Nasz apel chronił gminę od burzenia tego, co jest naszą dumą, bo dzięki zmarłemu Panu Wójtowi, Pani Sekretarz i Radzie Gminy, Gmina Zabrodzie w rankingu ZŁOTEJ SETKI GMIN zajmuje 54 miejsce, a wiedzieć musimy, że tych gmin w Polsce jest aż 1571… to o czymś świadczy… Szanowni Państwo!!! Uważam, że tylko Pani Sosnowska, jako Wójt jest w stanie utrzymać, ba, a nawet poprawić tę lokatę…. Dla dobra mieszkańców Gminy Zabrodzie …. Apeluję!!!
GŁOSUJCIE NA PANIĄ AGNIESZKĘ SOSNOWSKĄ.”

Galeria zdjęć

2 169 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dożynki w Długosiodle (20.08.2013)

W ubiegła niedzielę 18 sierpnia w ramach Dni Długosiodła odbyły się doroczne dożynki. Obchody rozpoczęto od mszy świętej i poświęcenia...

Zamknij