ggg
ggg ggg

Dąbrówka znalazła się na szlaku I Zimowego Rajdu Konnego

W miniony piątek, 9 lutego w ramach obchodów 155. rocznicy największego zrywu narodowego, jakim było Powstanie Styczniowe, do Dąbrówki zawitali uczestnicy I Zimowego Rajdu Konnego Szlakiem Powstań Narodowych.

Uczestnicy rajdu wyposażeni i umundurowani niczym polscy powstańcy z okresu rozbiorów, zostali oficjalnie powitani przez wójta gminy Dąbrówka Radosława Korzeniewskiego. W spotkaniu udział wzięli również: Zastępca Wójta Zenon Zadróżny, Sekretarz Gminy Michał Strzelecki oraz radny Krzysztof Kłębek.
Wśród uczestników I Zimowego Rajdu Konnego Szlakiem Powstań Narodowych, znalazło się pięciu jeźdźców – znanych nie tylko w naszym regionie pasjonatów historii i tradycji kawaleryjskich. Mianowicie: rotmistrz Andrzej Michalik z Kobyłki – uczestnik i organizator rekonstrukcji historycznych i hubertusów, współtwórca i prezes Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. I Pułku Ułanów Krechowieckich, organizator inscenizacji Bitwy Warszawskiej w Ossowie, Maciej Dubicki z Poznania – doskonały jeździec, miłośnik koni, uczestnik wielu rajdów i zawodów konnych; Robert Rozwód z Radzymina – ceniony trener jazdy konnej, znawca tradycji rycerskich, znany w kraju i za granicą kaskader, który uczestniczył w wielu produkcjach filmowych, a także: Andrzej Józef Podolski, który w 2014 roku konno pielgrzymował do Rzymu oraz Grzegorz Cudny – właściciel stajni „Sarmacja” w Łąkach Radzymińskich.
Wyprawa, która rozpoczęła się 21 stycznia w Kobyłce, została zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. I Pułku Ułanów Krechowieckich w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Łączna trasa, którą jeźdźcy postanowili pokonać w ciągu około 20 dni liczyła 700 km długości i wiodła przez wschodnią część województwa mazowieckiego, a także przez tereny województwa podlaskiego. Na szlaku rajdu znalazły się historyczne miejsca związane z naszymi powstaniami narodowymi.
Wizyta w Dąbrówce przypadła na ostatni dzień Rajdu. Przed wyruszeniem w dalszą drogę uczestnicy wyprawy wraz z delegacją samorządu gminnego, udali się pod dąbrówecki pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie podczas krótkiej uroczystości dokonano ceremonii złożenia kwiatów.

/opr. rl, foto UG Dąbrówka/

1 681 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
I Zimowy Rajd Konny Szlakiem Powstań Narodowych dotarł do Wołomina

W ubiegły piątek, 9 lutego pod pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny 1920 roku” w Wołominie, odbył się uroczysty popas na zakończenie I...

Zamknij