ggg ggg ggg

Ćwiartka za Nimi (15.11.2011)

Prezydent, Starosta, samorządowcy miejscy, gminni i powiatowi. Przed rokiem zaczęli nową kadencję. Co za nimi i co przed nimi? Oto krótki dość subiektywny raport.
W ciągu ostatniego roku nie było już takiego mnóstwa spektakularnych „otwarć” i inauguracji nowych inwestycji. W Legionowie wybudowano- w końcu- trasę nr 61. Od ronda w Jabłonnie, do wiaduktu możemy już jeździć nową trasa. Ale sukces to połowiczny, bo całkowite udrożnienie i oddanie przez drogowców wszystkich pasów ruchu ślimaczy się niemożebnie. Podobno inwestor na działania, którego oba samorządy mają niewielki wpływ cały czas zmaga się ze skompletowaniem niezbędnych dokumentów, by uzyskać oficjalne pozwolenie na użytkowanie nowej trasy.

Tak zaczynali

Efekt- z ruchu nadal wyłączony jest jeden pas ruchu. Być może pod koniec listopada trasa ruszy.  W Legionowie trwa wymiana wraz z przebudową nawierzchni boiska piłkarskiego na stadionie. Pora na to wielka, bowiem ten obiekt miał- i pewnie nadal „ma być” obiektem EURO 2012. Kilkanaście ekip rekonesans już odbyło i.. cisza jak makiem zasiał. Może coś się zmieni. Dla samorządu Legionowa to był dobry rok, jeśli idzie o sprawy oświaty. Powstało i już pracuje nowe przedszkole. Wszystkie szkoły zostały odnowione i rozbudowane. Niebawem prace w słynnej SP nr 1 dobiegną kresu.  Jak już jesteśmy przy oświacie, to wypada odnotować przedszkolną zawieruchę związaną z nowym systemem opłat.  Sprawa jest na dobrej drodze, bowiem jest szansa, iż po ostatnich decyzjach radnych, rodzice nie muszą już obawiać się opłat w horrendalnej wysokości.  Ważką sprawą dla mieszkańców Legionowa jest strategiczna decyzja Rady Miejskiej o sprzedaży akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Marcową decyzję opozycyjny klub radnych PiS oprotestował. Społeczna Inicjatywa Lokalna zebrała wystarczającą ilość głosów do przeprowadzenia referendum. Decyzją RM pomysł jego przeprowadzenia upadł, choć nie zupełnie i do końca, bowiem o tym zdecyduje już 29 listopada warszawski Sąd. Rozprawę wyznaczono na godz. 14 w Sali F.  Sytuacja jest ciut dziwna, bowiem „miasto” nadal z cała powagą dąży do sprzedaży. Są już nawet chętni. Swoje oferty nabycia PEC złożyli:  SFW Energia Sp. z o.o., Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA, Dalkia Polska SA, Albatros Aluminium Sp. z o.o. Kogeneracja Zachód Sp. z o.o., PGE Polska Grupa Energetyczna SA, PGNiG ENERGIA SA, ENEA SA oraz Konsorcjum: Burmeister &Wain Scandinavian Contractor A/S Inven Group Sp. z o.o.  Oferty mają być rozpatrzone do 22 listopada 2011. Czyżby wyścig z czasem, a raczej z Temidą? Zobaczymy.  Teraz o planach. Zabiegi wokół budowy szpitala trwają. Są już koncepcje. Szpital będzie niewielki, zapewne cztero oddziałowy. Będzie interna, chirurgia, ginekologia, z położnictwem i kilka miejsc na oddziale dziecięcym wraz z Izbą przyjęć. Ot taki kameralny szpital na 111 miejsc. Koszt jego budowy- bagatela ok. 80 mln złotych. Czy powstanie?  Zobaczymy. Drugim pomysłem jest budowa nowego dworca PKP, a raczej Centrum komunikacyjnego. O planach, projektach dowiemy się już w najbliższą środę, bowiem Ratusz na 18 zaprasza wszystkich mieszkańców na specjalną konferencję w tej sprawie. Kolejna ważna sprawa to walka mieszkańców – nie tylko Legionowa, ale też gminy Wieliszew i Nieporęt – z podtopieniami. Była nawet „Łagodna” blokada drogi krajowej nr 61 w tej sprawie. Prace przy oczyszczaniu kanału Bródnowskiego już trwają, a w najbliższy poniedziałek 21 listopada o godzinie 17 w Starostwie odbędzie się „wielkie spotkanie na szczycie”, w którym wezmą udział zainteresowani: mieszkańcy, samorządowcy i „strona rządowa” czyli Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.  To tylko najważniejsze plany legionowskich radnych i Ratusza. Oby się ziściły.

Sesja RM Legionowo

A jeszcze wspomnieć trzeba o lokalnych inwestycjach, które prowadzi choćby Przedsiębiorstwo Wodociągowo Kanalizacyjne „Legionowo” SA. Rusza właśnie modernizacja stacji uzdatniania wody Łajski. I na koniec godne odnotowania ustalenie i porozumienie podpisane przez władze miasta z przedstawicielem Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie powojskowych terenów, po zlikwidowanej jednostce wojskowej. Miasto skorzysta.  Rok za nami. Przed nami kolejne 3 lata. Wszyscy winni mieć nadzię, by były owocne.      rwc

1 048 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Godne, Radosne, Rodzinne, Spokojne, Pod „Znakiem Orła” (15.11.2011)

Mieszkańcy Legionowa po raz kolejny zdali egzamin.  Miasto świętowało spokojnie, radośnie,. To było prawdziwie rodzinne święto. Była część oficjalna, był...

Zamknij