ggg ggg ggg ggg

Cieszymy się, że jesteśmy razem

5 maja 2015 r. o godz. 11.00 plac przy fontannie przy ul. gen. J. Sowińskiego w Wyszkowie zapełnił się różnobarwnym tłumem dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy wspólnie chcieli zaakcentować prawo do godności osób niepełnosprawnych intelektualnie w wyszkowskiej społeczności biorąc udział w happeningu „Spotkanie z godnością – Uczmy się razem żyć”.

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wyszkowie zaprosiło mieszkańców Wyszkowa we wtorek na plac przy fontannie przy ul. Gen. J. Sowińskiego na happening „Spotkanie z godnością – Uczmy się razem żyć”.
W programie przewidziano m.in.: prezentacje artystyczne, tańce integracyjne, stoiska z wytworami, warsztaty rękodzieła i mnóstwo innych atrakcji. Wszystko to zostało przygotowane z udziałem i pomocą Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „BĄDŹMY W KONTAKCIE”, Stowarzyszenia „Ważna Róża”, PŚDS „Drogowskaz”, ŚDS „Soteria”, Przedszkola Integracyjnego nr 4, Niepublicznego Przedszkola „Bezpieczny Przedszkolak”, „Nasze Bambino”, SOSW w Wyszkowie, ZSS w Brańszczyku, DPS dla Dzieci „Fiszor” w Gaju, DPS dla Dzieci w Niegowie, DPS w Brańszczyku, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Ośrodka Rehabilitacyjno -Edukacyjno -Wychowawczego.
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja. Wprowadzone we Francji na początku lat 90. XX wieku jako dzień godności osób niepełnosprawnych (fr.) Randez-vous de la Dignite („Spotkanie z godnością”). Od 1999 roku ustanowiony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

dscf0652
Obchodzony jest również jako Dzień Europy, w Radzie Europy celebrowany, jako „Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej”.
Połączenie obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną z Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych ma ważny wymiar – powinno wskazywać kierunek dla wszystkich środowisk osób z niepełnosprawnościami i instytucji zajmujących się Nimi do łączenia wspólnych starań o pełną realizację Ich praw.
Zebranych na placu przywitała Urszula Mikołajczyk – przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Wyszkowie:
„Jest nam bardzo miło, że przyjęliście nasze zaproszenie, by w ten szczególny sposób zaakcentować obecność osób z niepełnosprawnością intelektualną wśród wyszkowskiego społeczeństwa. Nie bez powodu jesteśmy dzisiaj na placu przy fontannie, na co dzień tętniącym życiem, miejscu spotkań wielu wyszkowian. Chcemy być wśród innych ludzi, jesteśmy przecież częścią naszego społeczeństwa. Życząc dobrej zabawy zachęcam Państwa do refleksji na temat miejsca osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie demokratycznym i jaką rolę my, pozostali członkowie społeczności mamy do spełnienia w stosunku do nich. Już dziś bądźmy razem i uczmy się razem żyć w codziennych sytuacjach. Zapraszam na „Spotkanie z godnością” pełne atrakcji, żywiołowości i spontaniczności”.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu: Bogdan Pągowski – starosta Powiatu Wyszkowskiego wraz z wicestarostą Adamem Mrozem, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska, zastępca burmistrza Wyszkowa Aneta Kowalewska oraz dyrektorzy gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych, komendant Powiatowy Policji insp. Michał Toporkiewicz ze współpracownikami.
Zarówno starosta Bogdan Pągowski, jak i zastępca burmistrza Aneta Kowalewska niezwykle ciepło wypowiadali się na temat happening, podkreślając jak jest to ważne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale też dla uczestników.
Całość imprezy prowadziły: Anna Ropelewska – Gerek i Joanna Grabowska. Przedstawiły uczestników spotkania i zapowiedziały wspaniałą zabawę:

„Atrakcje, które nas czekają to przede wszystkim występy małych, średnich i dużych, czyli coś do posłuchania i pooglądania. Wszystkie zaproszone placówki zaprezentują się na naszej scenie w różnych formach artystycznych.” – zdradzały prowadzące. Zapraszały również do namiotów. Stanowisko OREW zachęcało najmłodszych do nauki robienia kwiatków na dzień matki, figurek z chrupek oraz kolorowania obrazków. Przy stanowisku Soterii można było zrobić kartkę ozdobną, a w namiocie WTZ wykonać serce techniką decoupage i zakładki do książek. W kolejnym można było otrzymać bezpłatne wydawnictwa PSOUU dotyczące problematyki niepełnosprawności oraz obejrzeć prace wykonane przez uczestników warsztatów. Prowadzono również zbiórkę publiczną na remont i doposażenie Warsztatów Terapii Zajęciowej. W ramach kampanii informacyjno – edukacyjnej „Wczoraj, dziś, jutro przeciw dyskryminacji” można było obejrzeć prezentery z ubiegłorocznej wystawy „Mamy prawo do…”.

Prezentacje artystyczne poszczególnych organizacji i stowarzyszeń spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem. OREW przygotował inscenizację wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”, Niepubliczne przedszkole „Bezpieczny Przedszkolak” piosenkę pt. „Tęcza” i wiersz Wandy Chotomskiej pt. „Najlepiej razem”, Przedszkole integracyjne nr 4 – układ taneczny do piosenki Shakiry „Waka, waka”, uczniowie ze Szkoły podstawowa nr 5 z Zespołu Szkół w Wyszkowie zaśpiewali dwie piosenki „Zawsze razem” i „Nasza klasa” oraz recytowali wiersz Danuty Wawiłow pt. „Wędrówka”, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marii Konopnickiej zaprezentował przygotowany przez podopiecznych taniec do piosenki zespołu 2 plus 1 pt. „Chodź pomaluj mój świat”, trenerki Klub Power Fit zachęcały skutecznie do tańca zwanego zumbą, przebój Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha” wykonali terapeuci i podopieczni DPS Fiszor w Gaju, przedszkolaki z „Naszego Bambino” w radosnej piosence zauroczyli widownię, PŚDS przygotował prezentację teatralną pt.„Trudna układanka”, Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie” przygotowało piosenkę „W przyjaźni tkwi siła”, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie pochwalił się pięknym wykonaniem tańca klasycznego na wózku, uczniowie i nauczyciel Zespołu Szkól Specjalnych w Brańszczyku zaprezentowali pantomimę „W przyjaźni siła”, ŚDS „Soteria” przygotował inscenizację teatralną „Gazety”, a uczestnicy WTZ wykonali taniec do piosenki Skaldów pt. „Ktoś mnie pokochał”.
Finałem happeningu było swoiste podsumowanie spotkania przez odczytanie słów – haseł, które utworzyły słowo GODNOŚĆ!

1. Szacunek (G)
2. Dobre imię (O)
3. Akceptacja (D)
4. Równość i ochrona praw (N)
5. Wolność (O)
6. Autonomia (Ś)
7. Zrozumienie (Ć)
8. Tolerancja (!)

Organizatorzy wręczyli pamiątkowe podziękowania, a przygotowane i rozdane wcześniej balony poszybowały w górę wraz z wierszykiem:

W niebo balon niechaj leci
całą Polskę dziś oświeci, że w Wyszkowie w wielkiej radości
odbył się happening ku czci … godności.

Uczestnikom happeningu wręczany został „Apel Gdański O godne i niezależne życie osób niepełnosprawnych w Polsce” wystosowany do parlamentarzystów, rządu, samorządu i administracji publicznej przez ponad 300 przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnościami z całej Polski uczestniczących w dniu 20 kwietnia 2015 r. w Gdańsku w ogólnopolskiej debacie „Nic o nas bez nas. Wdrażanie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych na serio”.
Obok nas żyją ludzie, którzy się od nas różnią, ale tak jak i my chcą czuć się potrzebni, bezpieczni i kochani. Pomóżmy osobom z niepełnosprawnością intelektualną godnie żyć, poznawać świat, rozwijać się, tworzyć, mówić, przyjaźnić się, przeżywać sukcesy, dążyć do czegoś. Każdy krok stawiany dziś w kierunku osób z niepełnosprawnością, to publiczne świadectwo uznania Ich godności. Od nas zależy, czy pomożemy im się w świecie odnaleźć, bo wciąż to jedna z najbardziej marginalizowanych grup społecznych. Dlatego tego typu inicjatywy są niezwykle potrzebne, a jak widać w Wyszkowie spotykają się z niezwykle dobrym odzewem.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

2 390 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
8 maja 2015 r. upamiętniliśmy zakończenie wojny i świętowaliśmy 70 lat pokoju

Wyszkowskie obchody odbyły się w rocznicę zakończenia II wojny światowej w miejscu dla Wyszkowa ważnym. Kwiaty zostały złożone pod pomnikiem...

Zamknij