ggg ggg ggg ggg

Chcemy zwyciężać jak piloci Dywizjonu „303” !!! (30.04.2013)

„Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niedoścignione męstwo
Wahałbym się stwierdzić, że wynik tej bitwy byłby taki sam.”
(Hugh Dowding  – Głównodowodzący RAF)

 

W ubiegły piątek 26 kwietnia, w ramach obchodów Święta Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, w przeddzień 71. rocznicy bohaterskiej śmierci jej patrona, w placówce już po raz trzeci zagościli panowie: dr Tomasz Ginter i Karol Madaj z warszawskiego IPN –u z niezwykle popularną edukacyjną grą planszową „303”.

Spotkanie rozpoczęło się ciekawą prelekcją pana Tomasza Gintera, wprowadzającą licznie zgromadzonych uczniów klas V i VI w trudny temat walk powietrznych w początkowym okresie II wojny światowej.
Uczniowie „Stalowej Jedynki” z zainteresowaniem słuchali opowieści o polskich lotnikach z Brygady Pościgowej, broniących w pierwszych dniach września 1939 roku na samolotach PZL P- 11 polskiej konstrukcji nieba nad Warszawą przed niemiecką Luftwaffe. Radzymińska młodzież z podziwem wsłuchiwała się w opowieści o Tych, którzy dysponując dużo słabszymi pod względem prędkości, uzbrojenia oraz ilości samolotami niż wróg, wbrew wszystkim statystykom odnosili powietrzne zwycięstwa, choć ich odnosić nie powinni. (Prędkość polskiej „jedenastki „ wynosiła 370 km/h przy prędkości samolotów myśliwskich nieprzyjaciela 540 km/ h, nie mówiąc już o uzbrojeniu). – Polscy lotnicy zwyciężali jednak dzięki niesamowitemu wyszkoleniu, uzyskanemu w polskich szkołach lotniczych oraz poświęceniu i woli walki o wolną ojczyznę. Nawet przegrana Kampania Wrześniowa 1939 roku nie złamała w nich ducha walki.  Wręcz przeciwnie, różnymi drogami przedzierali się na zachód Europy, aby walczyć najpierw pod niebem Francji, a po jej kapitulacji pod niebem Anglii – mówił pan Tomasz, a jego barwną opowieść wzbogacały liczne archiwalne zdjęcia, fragmenty wojennych filmów oraz wystawa dwudziestu plansz poświęconych ponad dziewięćdziesiąt- letniej historii Odznaki Kościuszkowskiej, którą nosił najsłynniejszy i zarazem najlepszy dywizjon myśliwski Bitwy o Anglię – polski dywizjon myśliwski „303”.

(Warto nadmienić, iż wystawę udostępniła Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego, za co w imieniu szkolnej społeczności bardzo serdecznie dziękujemy). To właśnie w tym, legendarnym dywizjonie 7 września 1940 roku odbył swój pierwszy lot bojowy pod niebem Anglii nasz patron ppłk pil. Marian Pisarek.
Pełni wiedzy oraz dumni z postawy 145 naszych pilotów, którzy przesądzili o losach bitwy, uczniowie przystąpili (po uprzednim krótkim instruktażu pana Tomasza i pana Karola) do pasjonujących planszowych pojedynków.                  

                     
Tego dnia w grze uczestniczyło w sumie ponad 200 uczniów klas V i VI naszej szkoły oraz członkowie Koła Historycznego „Wiarus”. Stoczono ponad 470 pojedynków (ograniczeniem był tylko czas jednej godziny poświęcony na rozgrywki jednej grupy liczącej ponad 40 graczy). Zwycięstwa powietrzne odniosło 125 uczniów, w tym: 3 uczniów po cztery; 12 uczniów po trz; 27 uczniów po dwa, pozostali zaś, po jednym.
Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez IPN gry dydaktyczne „Twój znak”, karty z wizerunkami sławnych pilotów uczestniczących w Bitwie o Anglię, oraz karty z ilustracjami i podstawowymi danymi samolotów biorących udział w bitwie. (Takie same karty otrzymali również pozostali uczestnicy gry). 


W tym miejscu miło nam poinformować, że Mistrzem Koła Historycznego „ Wiarus” w grze strategiczno – planszowej „303” został Konrad Kowalczyk – uczeń klasy VI c. Drugie miejsce zajął Piotr Suchodolski z klasy V b. Na trzecim miejscu uplasowali się (ex aequo): Aleksandra Świętochowska – klasa VI c i Piotr Klos – klasa V b. (Gratulujemy).
W imieniu społeczności szkolnej pani dyrektor Elżbieta Jeleń dziękując za wieloletnią już współpracę z Biurem Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej wręczyła panu Tomaszowi Ginterowi i Karolowi Madajowi pamiątkowe podziękowania oraz fotografie samolotu bojowego Mig -29 z portretem naszego patrona Mariana Pisarka na statecznikach z Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Ciekawostką niech będzie fakt, że „Stalowa Jedynka” jako jedyna szkoła w Polsce, a radzymińscy uczniowie jako nieliczni mieli okazję zagrać zarówno w grę strategiczno – planszowa „ 303’ jak i w grę „111” o Brygadzie Pościgowej, których twórcami są nasi mili goście z IPN. (Wersję testową gry w listopadzie 2012 roku udostępnił szkole p. Marek Rogusz, któremu również serdecznie dziękujemy).
Pełni wrażeń i wdzięczni za wspaniałą lekcję historii uczniowie, mają nadzieję na kolejne spotkanie i pasjonujący turniej także w przyszłym roku.
/opr. SPnr1, R.L./

6 529 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Motoserce w centrum miasta (30.04.2013)

Pogoda dopisała, maszyny dojechały na czas, a i serca dla zbiórki krwi nie zabrakło. 20 kwietnia kolejny raz centrum Wyszkowa...

Zamknij