ggg ggg

Centrum kultury i rozrywki dla całego regionu,czyli Wyszkowski Ośrodek Kultury po modernizacji (15.05.2012)

WOK „Hutnik” – wyszkowski ośrodek, w którym już ponad 39 lat spotykamy się, bawimy, uczymy oraz przeżywamy wiele wzruszeń, chwil radosnych i smutnych, od dnia podpisania umowy na modernizację, czyli 10 maja 2012 r.  będzie zmieniał swoje oblicze.
Został oddany w 1973 r. i do tej pory ulepszany z rzadka, służył nam jako miejsce  wydarzeń kulturalnych oraz rozwoju dzieci i młodzieży naszego miasta. Inwestycja modernizacji Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” realizowana będzie z dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, z priorytetu: Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji. Całkowita wartość zadania to  2 mln 515 tysięcy złotych, wysokość dofinansowania 2 mln 137 tysięcy 750 złotych. Przedmiotem inwestycji jest modernizacja istniejącego budynku Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” z uwzględnieniem dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach prac modernizacyjnych wykonane zostaną roboty budowlane: remont wnętrz i pomieszczeń budynku (wymiana części stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie ścian i sufitów, wyłożenie schodów i podłóg płytkami ceramicznymi). Wykonany będzie demontaż istniejących tarasów i schodów zewnętrznych wraz z fundamentami i postawienie w tym miejscu nowej konstrukcji wraz z fundamentami. Wybudowana zostanie także pochylnia dla osób niepełnosprawnych.
Przewidziano także ocieplenie istniejącej ściany fundamentowej odkrytej  podczas demontażu zewnętrznych elementów budynku. Zostanie również dostosowany do wymogów przeciwpożarowych, poprzez racjonalizację dróg ewakuacyjnych, zastosowanie materiałów niepalnych do wykończenia i wystroju pomieszczeń. W ramach likwidacji barier architektonicznych wykonany zostanie podjazd ułatwiający korzystanie z oferty WOK osobom niepełnosprawnym, proponowane rozwiązania techniczne wewnątrz budynku maja na celu ułatwienie użytkowania budynku przez osoby starsze i niepełnosprawne – cel ten ma być osiągnięty poprzez likwidację progów, montaż poręczy, antypoślizgowe posadzki. Modernizacja budynku WOK Hutnik zakłada również zakup sprzętu nagłaśniającego, sprzętu oświetleniowego oraz instalację klimatyzacji sali widowiskowo – kinowej oraz pomieszczeń przyległych.
W przytulnej sali kinowej ośrodka 10 maja 2012 r. zasiedli do wspólnego stołu: członek zarządu Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek Leszek Ruszczyk, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, skarbnik UM Dariusz Korczakowski. Zanim jednak doszło do podpisania umowy dyrektor placówki Mariusz Kowalski omówił problemy Domu Kultury, zakres potrzebnych prac modernizacyjnych oraz przedstawi pokrótce osiągnięcia ośrodka. Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” jest obecnie ponadlokalnym centrum kultury i rozrywki. Prowadzone są tutaj różnorodne zajęcia: taneczne, muzyczne, wokalne, plastyczne, językowe, teatralne. Ośrodek jest organizatorem imprez o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Rocznie z oferty WOK Hutnik korzysta ponad 20 tysięcy osób. Działają tu prężnie i odnoszą sukcesy zespoły artystyczne i utalentowani wyszkowianie – zaledwie kilka dni temu rewia dziecięca „Sylaba” działająca w WOK Hutnik od niemal trzydziestu lat odniosła spektakularny sukces na międzynarodowym festiwalu na Węgrzech.
Założeniem projektu modernizacji Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” jest stworzenie w Wyszkowie nowoczesnej infrastruktury kulturalnej. Dzięki realizacji tej inwestycji większa liczba mieszkańców, w tym również tych starszych i niepełnosprawnych, będzie mogła korzystać z oferty ośrodka. Poprawią się warunki organizowania w WOK Hutnik imprez, spotkań i wydarzeń. Powstanie nowoczesne i największe w regionie centrum widowiskowe.
W ten sposób zwiększy się atrakcyjność turystyczna, kulturalna i gospodarcza Wyszkowa. Będzie lepsza dostępność edukacji kulturalnej, promocji twórczości. Realizacja inwestycji, w tym zakup wyposażenia – umożliwi poszerzenie oferty programowej. Będzie skutecznie realizowana misja krzewienia kultury wśród mieszkańców we wszystkich grupach wiekowych. Projekt umożliwi jeszcze lepszą współpracę z organizacjami pozarządowymi, szczególnie tymi z obszaru kultury – zwłaszcza, gdy nie posiadają własnej bazy lokalowej. Ośrodek będzie skuteczniej przeciwdziałać zjawisku wykluczenia społecznego.
Dzięki realizacji projektu poprawione zostaną warunku rozwoju kultury – dziedziny, która może stymulować inne branże, zwłaszcza z zakresu usług i drobnej wytwórczości.
Nieco inne spojrzenie na działania władz samorządowych przedstawił wiceburmistrz Adam Mróz. Przedstawił trudną drogę docierania do dnia podpisania umowy na modernizację:
29.09.2008r. –  złożenie wniosku do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych
24.10.2008r. – informacja o odrzuceniu wniosku z przyczyn formalnych (podczas aktualizacji formularza wniosku wystąpiło wadliwe działanie systemu MEWA, co uniemożliwiło naniesienie  niezbędnych zmian w wyznaczonym przez MJWPU terminie – nie wyrażono zgody na zmianę terminu złożenia uzupełnień)
18.12.2008r – złożenie Protestu do Wojewody Mazowieckiego za pośrednictwem MJWPU powołując się na niezależną od nas awarię systemu komputerowego MEWA,
05.02.2009r. – rozstrzygniecie protestu przez Wojewodę Mazowieckiego uznające protest za niezasadny,
12.02.2009r. – złożenie do Ministra Rozwoju Regionalnego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy,
11.03.2009r. – informacja o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Minister Rozwoju Regionalnego (przywrócenie wniosku do oceny na etapie, w którym został odrzucony),
08.04.2009r. – powtórne złożenie do MJWPU wniosku o dofinansowanie,
27.05.2009r. – informacja o pozytywnej ocenie formalnej,
05.03.2010r. – informacja o pozytywnej ocenie merytorycznej, umieszczeniu wniosku na liście projektów spełniających minimum punktowe (64 punkty), jednakże z powodu braków środków finansowych nie przyjęty do dofinansowania,
29.12.2010r. – złożenie do MJWPU Protestu na ocenę merytoryczną (nieprawidłowości w ocenie wniosku i punktacji mające wpływ na ocenę wniosku),
31.01.2011r. – rozstrzygnięcie przez Wojewodę Mazowieckiego Protestu i pozytywnie skierowanie wniosku do ponownej oceny,
04.03.2011r. –informacja o pozytywnej ocenie merytorycznej (67 punktów),
14.11.2011r. – informacja o pozytywnej ocenie wykonalności i zatwierdzeniu wniosku do dofinansowania.
Była to pouczająca wyliczanka i dlatego warto ją przytoczyć w artykule. Nasi decydenci podpisujący umowę również podzielili się swoimi spostrzeżeniami:
– Region wyszkowski bardzo chętnie sięga po unijne pieniądze. Gratuluję samorządowcom, że mają marzenia i dążą do ich realizacji – mówiła Janina Ewa Orzełowska – Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi mieszkańcy Wyszkowa będą mieli nowe możliwości rozwoju swoich pasji, a Wyszkowski Ośrodek Kultury zyska nowoczesne przestrzenie.
– Gratuluję burmistrzowi Wyszkowa wytrwałości w realizacji ważnych dla lokalnej społeczności przedsięwzięć.  Cieszę się, że Wyszkowski Ośrodek Kultury w końcu doczeka się remontu i mam nadzieję, że będzie miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców  – podkreślił wicemarszałek Leszek Ruszczyk.
Burmistrz Wyszkowa  jako osoba najbardziej zaangażowana i wykazująca latami determinację w dążeniu do zmiany jakości życia naszych mieszkańców stwierdzał:
– Wyszkowski Ośrodek Kultury Hutnik to kulturalne serce Wyszkowa, ośrodek w swojej merytorycznej działalności, osiągnięciach – już od lat spełnia najwyższe europejskie standardy, teraz chcielibyśmy, aby w parze z tą wysoką jakością oferty „Hutnika” szła także ta wizualna strona ośrodka – by europejski wizerunek miał także budynek WOK-u. I bardzo się cieszę, że już za kilka miesięcy, gdy remont – wierzę sprawnie i bez przeszkód – dobiegnie końca, będę mógł wszystkich Państwa zaprosić do nowoczesnego, estetycznego centrum widowiskowego, największego i najbardziej profesjonalnego w okolicy. Będziemy mieli w Wyszkowie ośrodek kultury i rozrywki, którego nie powstydzimy się przed gośćmi z Polski i świata, którzy tu często bywają. W równym stopniu cieszy mnie także to, że wyszkowianie będą sięgać po tę ofertę WOK-u w komfortowych, nowoczesnych warunkach, już nie w dusznej sali widowiskowej, że ośrodek jeszcze pełniej otworzy się na osoby starsze, niepełnosprawne – bo łatwiej im się będzie tutaj poruszać. Taka przecież była i jest nasza wizja – by WOK Hutnik był miejscem, w którym integrują i rozwijają się wszystkie pokolenia wyszkowian. Wyszków obchodzi w tym roku 510 urodziny –  podpisami, które dziś składamy pod tą umową, czynimy kulturalnemu Wyszkowowi niezwykły i bardzo radosny prezent.
Z możliwości wypowiedzi skorzystał obecny podczas podpisywania umowy, starosta wyszkowski Bogdan Pągowski. Wspomniał, że jeszcze jedna placówka – wyszkowski szpital powiatowy również skorzystał z dofinansowania na modernizację, ale mamy nadzieję, że kolejny projekt dofinansowanie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, co do którego decyzję będzie podejmował Zarząd Mazowsza 22 maja także uzyska pozytywną ocenę.
Podpisanie umowy na dofinansowanie modernizacji WOK „Hutnik” umożliwiło w bieżącym tygodniu na ogłoszenie przez Urząd Miejski w Wyszkowie postępowanie przetargowe na remont budynku Wyszkowskiego Ośrodka Kultury. Termin składania ofert w przetargu mija 25 maja.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

1 772 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mazovia MTB Marathon (15.05.2012)

W Arenie Legionowo w miniony weekend odbyła się druga edycja Turnieju Rugby na Wózkach „Mazovia Cup” pod honorowym patronatem Prezydenta...

Zamknij