ggg ggg

By chronić kasztanowce

Aleja Wolności w Rybienku Leśnym, jednej z najbardziej zielonych dzielnic Wyszkowa, wysadzona jest przepięknym szpalerem kasztanowców białych. Wiosną i latem drzewa tworzą magiczny parasol, chroniąc przed słońcem i upałem, jesienią zaś kasztanowce stroją się w przepiękne, ciepłe barwy, obdarowując mieszkańców i spacerowiczów feerią kolorów i spadającymi liśćmi.

Jednym z największych zagrożeń dla populacji kasztanowców, zwłaszcza białych w Polsce i Europie jest szrotówek kasztanowcowiaczek. To mały owad, który żeruje wewnątrz liści kasztanowców, powodując ich brązowienie oraz przedwczesne obumieranie i opadanie. Szacuje się, że przy sprzyjających warunkach pogodowych w ciągu roku na drzewie może pojawić się nawet 3-4 pokolenia owadów!
Powiat Wyszkowski walkę ze szkodnikiem podjął już w 2005 roku. Dzięki współpracy z Instytutem Badania Leśnictwa udało się wówczas objąć badaniami i ochroną 48 kasztanowców w ramach wypracowania zintegrowanej metody zwalczania szkodnika. Od 15 lat, co roku stosowano mechaniczne metody zwalczania owada za pomocą pułapek lepowych i kominkowych, które nie zawierają środków toksycznych. W tym roku zastosowano pułapki feromonowe, zawieszone na wysokości ok. 4 metrów, które są najbezpieczniejszą metodą zwalczania szkodnika, zapewniającą również brak kontaktu
z dziećmi i innymi osobami postronnymi (wzdłuż alei znajduje się szkoła podstawowa, kościół oraz liczne posesje prywatne). Środki na ochronę kasztanowców co roku rezerwowane są w budżecie Powiatu Wyszkowskiego. 19 maja 2020 r. na kasztanowcach w Rybienku, wzdłuż drogi powiatowej 4419W pojawiły się 53 pułapki. Zabiegi ochronne na drzewach będą prowadzone w okresie od maja do października, obejmującym 3 pełne generacje szrotówka kasztanowcowiaczka.
/Starostwo Powiatowe
w Wyszkowie/

139 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Starostwo Powiatowe po raz kolejny pozyskało od Wojewody Mazowieckiego płyn do dezynfekcji

Tym razem otrzymaliśmy aż 5400 litrów płynu. Płyn trafił już w większości do szkół (prowadzących oddziały przedszkolne), jednostek organizacyjnych, służb,...

Zamknij