ggg ggg
ggg ggg

Bądź pilotem swego życia…

26 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, odbyła się uroczystość z okazji Święta Szkoły, które corocznie obchodzone jest w rocznicę bohaterskiej śmierci Patrona. Marian Pisarek, zginął w walce powietrznej podczas operacji Circus 145 w dn. 29 kwietnia 1942 r.

Z okazji Święta Szkoły, do radzymińskiej „Stalowej Jedynki” przybyło wielu znamienitych gości, którzy swoją obecnością uświetnili tegoroczną uroczystość, a zarazem oddali hołd poległemu przed 76-laty bohaterowi.
Wśród nich znaleźli się m.in.: przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki wraz z wiceprzewodniczącą Elżbietą Wołynko, radny Tadeusz Jędrasik – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, proboszcz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Krzysztof Ziółkowski, przedstawiciel Biura Edukacji Publicznej IPN Karol Madaj, delegacja Warszawskiego Klubu Seniorów w składzie: Dagmara Dulęba – Poluszyńska, Jerzy Madler, Andrzej Szymczak, delegacja Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego w składzie: Krzysztof Kubala, Wojtek Matusiak, Marek Rogusz, przedstawiciel Stowarzyszenia MotoCud Waldemar Lau, a także: dyrektor Centrum Usług Wspólnych Krzysztof Czuba, prezes Koła Emerytowanych Nauczycieli Hanna Grzegorek, siostra Janina ze Zgromadzenia Św. Elżbiety, obecni oraz emerytowani nauczyciele szkoły.
Honorowymi gośćmi uroczystości była jak zawsze niezawodna Rodzina Patrona „Stalowej Jedynki”: pan Aleksander Pisarek wraz z córką Elżbietą i synem Zbyszkiem. Na szczególne podkreślenie zasługuje również obecność p. Agnieszki Kaczyńskiej – dyrektor zaprzyjaźnionego ze „Stalową Jedynką” I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie wraz z Pocztem Sztandarowym.
Wszyscy tak licznie zgromadzeni, tworzyli wspaniałą, rodzinną, a jednocześnie podniosłą atmosferę.
Rodzinną, ponieważ jak już wspomniano, corocznie mamy zaszczyt gościć najbliższą rodzinę naszego patrona. Jest to niezwykłe przeżycie dla nas jako społeczności szkolnej, że mamy możliwość, aby osobiście porozmawiać z osobami, które z Marianem Pisarkiem łączą więzy krwi.
W tym roku Święto Szkoły stało się okazją do uczczenia jeszcze jednego niezmiernie ważnego jubileuszu. Swoje dziewięćdziesiąte urodziny świętował wśród nas rodzony brat naszego patrona – pan Aleksander Pisarek, któremu mogliśmy wszyscy złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pogody ducha.
Oficjalną część uroczystości rozpoczęliśmy hymnem państwowym, którego dźwięki rozbrzmiewały w sali gimnastycznej, zamienionej tego dnia w Szkolne Muzeum im. ppłka pil. Mariana Pisarka. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń, która podkreśliła naszą radość z wyboru na patrona ppłka pil. Mariana Pisarka. Zwróciła szczególną uwagę na to, że szkolny patron, który pochodził z naszej, radzymińskiej ziemi był małym kamyczkiem, który poruszył lawinę historii i zapisał się na trwałe w dziejach nie tylko Polski, lecz także całej Europy. Następnie uczniowie zaprezentowali lekcję muzealną, podczas której przedstawili najważniejsze wydarzenia z życia szkolnego patrona. Po lekcji odbył się koncert w wykonaniu uczniów, a wszyscy zgromadzeni wysłuchali takich pieśni jak: „To my Dywizjon 303”, „Piosenka dla lotników”, „Marsz Lotników” oraz „Bądź pilotem swego życia”. Ostatnia pieśń, będąca jednocześnie mottem tegorocznej uroczystości podkreśliła, że życie naszego patrona Mariana Pisarka oraz jego zawód stały się dla nas ogromną inspiracją. Każdy z nas może być pilotem, niekoniecznie szybującym w przestworzach, ale pilotem własnego życia. Każdy powinien wziąć odpowiedzialność za swój los i dokonywane przez siebie wybory życiowe, a codzienne zainteresowania, radości i małe rzeczy, które nas otaczają zamienić na pasje, uczynić z nich styl życia.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaprzyjaźnieni z naszą szkołą goście, którzy odnosząc się do motta uroczystości podziękowali Pani Dyrektor za tworzenie takiej wspaniałej szkolnej atmosfery.
/A. Karłowicz-Budzik/

450 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Youtube

https://www.youtube.com/channel/UCbxwKwdzK2ipT3p9qmJIVNQ?view_as=subscriber

Zamknij