ggg ggg ggg

Autokarowy rajd historyczny – przystanek Zaszków

W sobotę, 22 sierpnia 2020 r. Biblioteka Publiczna Gminy Nur we współpracy z sołectwem Zaszków gościła w świetlicy wiejskiej w Zaszkowie uczestników autokarowego rajdu historycznego, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej w ramach projektu „Pamiętamy 1920-2020”, realizowanego z okazji 100.rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami.

Uczestnicy rajdu odwiedzali miejsca bitew z oddziałami sowieckimi położone w przedwojennych granicach powiatu ostrowskiego. Przewodnikiem wycieczki był Andrzej Mierzwiński, pasjonat lokalnej historii, wnuk uczestnika wojny 1920 r. Trasa rajdu wiodła więc przez Nur – miejsce walk o przeprawę przez Bug oraz Zaszków, gdzie  2 i 3 sierpnia 1920 r. toczyły się najbardziej zacięte walki na linii rzeki Nurzec.

W świetlicy wiejskiej w Zaszkowie gości powitał gospodarz miejsca Stanisław Krysiński – sołtys sołectwa Zaszków oraz Lucyna Mazur-Warchala – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Nur. W spotkaniu wzięły także udział mieszkanki Zaszkowa – Jadwiga Krysińska i Teresa Gawryś oraz Andrzej Warchala – sekretarz Gminy Nur. Na uczestników bitewnego szlaku czekała zupa z kotła oraz zaszkowska drożdżówka Pani Jadzi. Przewodnik rajdu, posiłkując się mapą powiatu ostrowskiego, z dużym znawstwem tematu przybliżył słuchaczom działania wojenne w sierpniu 1920 r. na terenie gminy Nur i okolicy, szczegółowo opisując przebieg tzw. boju o Zaszków.

Biblioteka Publiczna Gminy Nur obdarowała wszystkich gości pamiątkowymi pocztówkami oraz mapą turystyczną gminy Nur, opracowaną i wydaną przez nurską bibliotekę, przekazując je ostrowskim bibliotekarkom – Alinie Wierzbickiej i Annie Dudzie-Depcie, reprezentującym organizatora rajdu.

Źródło: Biblioteka Publiczna Gminy Nur

1 976 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zlikwidowana uprawa konopi

Węgrowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który uprawiał i posiadał narkotyki. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem. We wtorek policjanci z...

Zamknij