ggg
ggg

Artur Lis – dyrektor, menadżer i artysta od lat z powodzeniem zmienia rzeczywistość kulturalną Łochowa

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury to instytucja działająca na terenie Gminy Łochów, realizująca zadania z zakresu edukacji kulturalnej i artystycznej. Działalność instytucji wpływa na budowanie życia kulturowego Łochowa. Jest to miejsce i ludzie, którzy działają na podstawie precyzyjnie przygotowanego programu. Oferta MiGOK obejmuje wiele imprez, nie tylko o zasięgu lokalnym, ale również powiatowym, regionalnym, czy ogólnopolskim. Rokrocznie zaplanowane są: różnego rodzaju wydarzenia plenerowe, uroczystości patriotyczne, okolicznościowe, wyjazdy, przeglądy, konkursy oraz inicjatywy kulturalne, sprzyjające integracji i rozwojowi naszej gminy, jak również mieszkańców ościennych gmin, i powiatów

KURIER W: Bogata oferta wymaga jednak dużych nakładów finansowych, na co nie zawsze w tego typu instytucjach można liczyć. Jak można z tym sobie radzić? Jaki jest na to sposób?

Artur Lis – dyrektor MIGOK:
Faktycznie podstawowa dotacja podmiotowa, którą otrzymujemy od organizatora nie wystarczyłaby na tyle działań kulturalnych. Dlatego bardzo ważne jest, aby pozyskiwać środki zewnętrzne (czyli z programów rządowych, Ministerstwa Kultury, lokalnych darczyńców, sponsorów, itp.). W zeszłym roku otrzymaliśmy ok. 300 tys. zł dodatkowych środków na takie projekty jak: „Malarski Norwid”, „Przystanek Norwid”, „Kupalnocka”, dwuletni projekt TISZ, „Inscenizacja wizyty Piłsudskiego”, „Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje”, „Festiwal Retrospektywy NNW w Łochowie”, „Zakup i montaż ekranu kinowego”, itp. Dzięki temu, mogliśmy zrobić wiele działań dodatkowych lub na wyższym poziomie niż dotychczas.

KURIER W: Czy mógłby Pan podać więcej szczegółów? Co Łochów zyskał dzięki tym projektom?

Artur Lis – dyrektor MIGOK:
Zależy nam, aby nasza oferta nie spełniała oczekiwań tylko naszych odbiorców, ale też edukowała, zaskakiwała, wywoływała nowe potrzeby. Jeśli nie będziemy pokazywać rzeczy nowatorskich na naszym terenie ludzie będą przekonani, że oprócz podstawowej rozrywki, niczego już nie oczekują w życiu. Pragnę również zaznaczyć, że osób uczestniczących na stałe w programie edukacji artystycznej jest około 400, są to m.in. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Ogniska Muzycznego, Sekcji Plastycznych, Muzycznych, Zespoły Taneczne, Muzyczne itp.
W zeszłym roku wraz z Powiatem Węgrowskim i z Gminą Łochów podpisaliśmy list intencyjny z Fundacją Museion Norwid, władzami Powiatu Wyszkowskiego, Wołomińskiego, Gminami Dąbrówka, Strachówka, Wyszków i Zabrodzie oraz senator RP Marią Koc na wspólne działania w ramach obchodów 200-lecia urodzin C. Norwida.
Dzięki temu z naszej strony powstał monumentalny mural „Twarze Norwida” na licu ściany Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie autorstwa dr. sztuk pięknych Rafała Roskowińskiego, plener malarsko-rzeźniarski, na który przyjechali artyści z całej Polski, wraz z warsztatami dla studentów Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Powstało wiele świetnych obrazów, które teraz pokazujemy na wielu imprezach artystycznych związanych z Norwidem, czy z naszą ziemią. Odbyły się też wspaniałe koncerty polskiego muzyka jazzowego Leszka Możdżera, czy Grzegorza Turnaua, wspaniałe widowisko obrzędowe podczas Nocy Świętojańskiej -Kupalnocka. Reaktywowaliśmy też Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje, który ma swoje korzenie w Ciechanowie. Łochów stał się ważnym miejscem dla teatrów ulicznych. Wystąpiło wiele wspaniałych grup teatralnych, które występują ze swoim repertuarem na całym świecie, m.in. kultowy Teatr Ósmego Dnia z Poznania ze spektaklem „Arka”, czy „Cyrk Tarabumba” w wykonaniu Teatru Klinika Lalek z Wolimierza. Dla naszych mieszkańców było to wspaniałe przeżycie i to nie tylko mi chodzi o najmłodszą widownię. Bez dofinansowań nie udałoby nam się też zakupić nowego ekranu do kina. Staramy się, aby w naszym repertuarze były same najnowsze filmy, mamy również atrakcyjne ceny biletów, dzięki temu takie niewielkie kino jak nasze może konkurować z Multipleksami. Emisja jednak większej ilości filmów, powoduje, że sprzęt się zużywa i trzeba go wymieniać, czy serwisować. Związane jest to oczywiście z dodatkowymi kosztami, na które nie jesteśmy w stanie zapracować tylko ze sprzedaży biletów. Sala widowiskowo-kinowa jest zdecydowanie za mała na koncerty, spektakle czy inne wydarzenia, gdzie prezentują się gwiazdy większego kalibru. Po prostu bilety musiałyby być bardzo drogie, dlatego często, aby powiększyć liczbę odbiorców korzystamy ze współpracy z Firmą Arche z Pałacem Łochów. Ostatnich kilka lat żyliśmy w pandemii, obecnie tak naprawdę od nowa trzeba zabiegać o widza. Jeżeli podsumujemy widownię kinową, to rekordowym rokiem był poprzedzający 2019, gdzie odwiedziło nas ponad 30 tys. osób. Po przestoju pandemicznym w roku 2021 do kina powróciło ponad 10 tys. widzów, co jest dla nas wielkim sukcesem.

KURIER W: A jak wyglądają działania w tym roku?

Artur Lis – dyrektor MIGOK:
Staramy się kontynuować wiele działań podjętych w poprzednich latach, na przykład projekt TISZ, który rozpoczęliśmy w zeszłym roku współpracując z Teatrem Rozmaitości. Projekt ten jest przeznaczony dla licealnej młodzieży i obejmuje warsztaty teatralne, wyjazdy do teatru na warsztaty i spektakle, wykłady o sztuce współczesnej. Dodatkowo w projekt włączone są warsztaty filmowe z Cezarym Ciszewskim polskim reżyserem, dziennikarzem, fotografem, aktywistą społecznym, twórcą „Miasta w Komie”. Przy współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury, skorzystaliśmy z projektu „Inspiracje”, gdzie nasza młodzież i seniorzy uczestniczyli w warsztatach pantomimy, prowadzonych przez jednego z najznakomitszych na świecie aktorów tej dziedziny Bartłomieja Ostapczuka. Kwintesencją tych działań był wspaniały spektakl wielopokoleniowy, składający się z kilkunastu etiud. Oczywiście kontynuujemy dalej nasze działania. Otrzymaliśmy 7 dotacji zewnętrznych o łącznej kwocie 308 145 zł,
m.in. na serwery kinowe, remont łazienek i kuchni, Wędrującą Krainę Bajek (cykl 9 imprez realizowanych w miejscowościach naszej gminy w okresie wakacyjnym) czy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Dionizje. Może się okazać, że dużą część tych dotacji w obecnym kryzysie będziemy musieli zwrócić, ponieważ nie będzie nas stać na wkład własny. Suma może nie jest wygórowana, bo musimy wyłożyć 10% czyli około 30 000 zł. Ten rok jest jednak wyjątkowo trudny, wpływa na to wiele czynników, które powodują, że brak jest środków na jedne z ważniejszych aspektów w edukacji każdego człowieka, czyli na kulturę i sztukę. Obecnie przygotowujemy się do jednej z największych imprez tj. Dni Łochowa zaplanowanych na 09.07.2022 r., na którą wszystkich bardzo zapraszamy. Impreza ma charakter plenerowo-rockowy, wystąpią m.in. na niej takie zespoły jak Kombi, Chłopcy z Placu Broni. Należy podkreślić, że podczas naszych działań możemy liczyć na lokalnych sponsorów i władze miasta, bez których trudno byłoby osiągnąć sukces. Zapraszamy do Łochowa.

KURIER W: Dziękujemy za rozmowę i życzymy realizacji wielu ciekawych projektów.

Z dyrektorem MiGOK Arturem Lisem rozmawiała Janina Czerwińska.

258 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oddanie nowoczesnej siedziby OSP ze świetlicą wiejską

W niedzielę, 12 czerwca w Zarzetce otwarto budynek świetlicy wiejskiej z funkcją strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Gdy 5 lat temu...

Zamknij