ggg ggg ggg ggg ggg

Alchemicy XXI wieku już pracują w Radzyminie i tutaj też świętują swój jubileusz… (25.09.2012)

Symbolicznym przecięciem srebrno-złotej wstęgi, we wtorek, 18 września przypieczętowano oficjalne otwarcie nowej siedziby i zakładu Mennica Metale Szlachetne S.A. w Radzyminie. Uroczystość połączono z obchodami jubileuszu 10-lecia istnienia Spółki.

We wtorkowe popołudnie przy znakomitej pogodzie i we wspaniałej, odświętnej atmosferze, dopełniła się historyczna przeprowadzka współczesnych ,,alchemików” z ulicy Pereca w Warszawie, do zakładu przy ul. Weteranów w Radzyminie.


Uroczystą galę z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia spółki i otwarcia nowej siedziby poprowadził znany konferansjer Ryszard Rembiszewski.
Powitania przedstawicieli władz spółki, pracowników i zaproszonych gości na czele ze starostą wołomińskim Piotrem Uścińskim, burmistrzem Radzymina Zbigniewem Piotrowskim, wiceburmistrzem Andrzejem Siarną, oraz dziekanem radzymińskim ks. prałatem Stanisławem Kuciem dokonał prezes Zarządu Maciej Gierej.
Podczas powitalnego wystąpienia prezes przedstawił gościom podstawowe informacje na temat działalności i profilu produkcji realizowanego przez Mennicę Metale Szlachetne S.A. podkreślając, iż rygorystyczne normy bezpieczeństwa uniemożliwiają gościom zwiedzenie zakładu. Niemniej jednak, wszelkie szczegóły i tajniki pracy ,,Alchemików XXI wieku” przybliżył zebranym specjalnie przygotowany na tą okoliczność kilkunastominutowy film dokumentalny.


Dzięki projekcji niewtajemniczeni mogli dowiedzieć się, że radzymińska mennica tworzy ze szlachetnych kruszców wysoce skomplikowane technologicznie produkty niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. Prowadzone w Spółce przetwórstwo metali szlachetnych nastawione jest przede wszystkim na wytwarzanie produktów o przeznaczeniu przemysłowym, wykorzystywanych w procesach technologicznych w zakładach o różnym profilu produkcyjnym. Obok produkcji wyrobów z metali szlachetnych, firma prowadzi kompleksową rafinację złomu tych metali. Produkuje m.in. katalizatory dla przemysłu azotowego (siatki katalityczne i absorpcyjne), farby z metali szlachetnych do zdobienia szkła, porcelany i płytek ceramicznych, urządzenia do formowania włókna szklanego oraz roztwory soli zawierające metale szlachetne.

Co istotne, nieodzowną częścią fabryki jest nowoczesne laboratorium analityczne, którego tradycje sięgają jeszcze czasów stanisławowskich. Specjalnością oraz tradycją laboratorium tworzonego przez zespół doświadczonych naukowców dysponujących wysokiej klasy aparaturą jest m.in.: analiza (oznaczanie zawartości) metali szlachetnych w różnorodnych materiałach – stopach jubilerskich, sprzęcie laboratoryjnym, drutach termoparowych, siatkach katalitycznych, katalizatorach, kąpielach galwanicznych, farbach i pastach do szkła, ceramiki i porcelany. A w ostatnich latach także usługi z zakresu analizy: opakowań i materiałów opakowaniowych, produktów spożywczych, wody, ścieków i gleby. (Warto w tym miejscu nadmienić, iż Laboratorium Analityczne Mennicy – Metale Szlachetne posiada akredytację PCA).
I chociaż nie ma co ukrywać, że w uchu przeciętnego człowieka brzmi to wszystko trochę jak czarna magia, to jednak zapewniono gości, że działalność fabryki nie ma nic wspólnego z alchemią i czarami. Opiera się w pełni na zgłębianiu naukowej wiedzy i codziennej mrówczej pracy personelu Mennicy.


Potwierdzeniem tego ogromnego zaangażowania i trudu stała się ceremonia wręczenia kilkunastu wyróżniającym się pracownikom pamiątkowych medali wybitych z okazji 10-lecia Mennicy Metale Szlachetne. Słowa szczególnych podziękowań skierowane zostały także pod adresem Dyrektor Operacyjnej pani Anetty Jakubowskiej-Poznańskiej, (czuwającej nad szybkim tempem prac i terminowym otwarciem fabryki w Radzyminie). Jak również pod adresem Dyrektora Produkcji pana Wojciecha Konarskiego, (dzięki któremu udało się przeprowadzić niezwykle trudną logistycznie operację „przerzucenia” 500 ton wrażliwego sprzętu badawczego z siedziby przy ul. Pereca w Warszawie do Radzymina bez wstrzymywania produkcji).


Głównym i długo oczekiwanym punktem programu uroczystości była oczywiście ceremonia symbolicznego otwarcia i poświęcenia nowo wybudowanego zakładu przy ul. Weteranów.
Przy akompaniamencie (zapewniającego podczas całej gali oprawę muzyczną) zespołu sygnalistów myśliwskich Koła Łowieckiego „Przepiórka” w Radzyminie, nastąpiło przecięcie srebrno-złotej wstęgi. Zaszczytnego aktu dokonali: prezes Maciej Gierej, przewodniczący Rady Nadzorczej Adam Hromiak i jej członkowie Barbara Sissons, Leszek Kula, Grzegorz Zambrzycki, jak również burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, starosta wołomiński Piotr Uściński, dziekan radzymiński ks. prałat Stanisław Kuć, oraz przedstawicielka wykonawcy zakładu w Radzyminie, firmy Instal Białystok S.A.
– Czuję się wielce zaszczycony, że mogłem uczestniczyć w tej pięknej uroczystości poświęcenia nowego zakładu pracy. Zrobiłem tak, że do wnętrza zakładu pracy też wpadła kropla przez uchylone okno – zapewniał z humorem ks. prałat Stanisław Kuć tuż po odmówieniu wspólnej modlitwy i poświęceniu obiektu.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski:
– Pragnę szczególnie serdecznie powitać w naszym mieście gospodarzy, którzy tworzą wspaniałą symfonię sukcesu i nobilitują Radzymin poprzez to, że bramy tego miasta zostały otwarte dla tak szacownej instytucji, jaką jest Mennica Metale Szlachetne. To szczególne słowo podziękowania, chcę skierować na ręce pana prezesa, który już jakiś czas odwiedza Radzymin, bardzo dobrze się tutaj czuje i uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych organizowanych na terenie miasta i gminy.


To właśnie to królewskie miasto, mające bardzo bliskie związki z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, przyjęło firmę, która ma bardzo podobne w tym względzie tradycje. Cieszę się bardzo, że lokalizacja tej firmy podnosi rangę naszego miasta – Miasta Cudu nad Wisłą. Żywię nadzieję, że herb Radzymina i flaga, która powiewa tutaj, u bram wejścia do mennicy jest symbolem tego, że będziemy wspólnie dziękować za każde miejsce pracy. Szanowny panie prezesie, szanowni członkowie Rady Nadzorczej, pamiętajmy, że jedno miejsce pracy – to jedna szczęśliwa rodzina. W tych warunkach i w tych kategoriach trzeba mierzyć naszą wspólną służbę. Za ten gest i wszystkie gesty przyjaźni pragnę w imieniu samorządu z całego serca podziękować – mówił burmistrz wręczając prezesowi Gierejowi ,,na wieczną rzeczy pamiątkę i na ten dzień” okolicznościową grawerkę z podziękowaniem.
(Uroczystość zakończyła się degustacją jubileuszowego tortu i poczęstunkiem, podczas którego gościom przygrywał obchodzący również swoje dziesiąte urodziny zespół ,,Swing Thing”).     /Rafał S. Lewandowski/

Galeria zdjęć

Mennica Metale Szlachetne S.A. w Radzyminie
z punktu widzenia prezesa Macieja Giereja:
W tej ,,fabryczce” oddzielamy od siebie związki, oddzielamy mieszaniny, tworzymy nowe związki, nowe mieszaniny. My sami też jesteśmy niemal taką idealną mieszaniną. W firmie pracuje blisko sto osób, wśród których płeć piękna jest w niewielkiej większości. My wszyscy tutaj jesteśmy taką jedną rodziną. Co prawda na uboczu, ale dzięki temu jest u nas spokojnie i pracowicie, a to jest bardzo ważne. Tylko część z nas zajmuje się produkcją. Firma zajmuje się przetwarzaniem takich metali jak złoto, srebro, platyna a więc w naszym zakładzie panują niezwykle surowe warunki bezpieczeństwa. W związku z tym na produkcję nie każdy wejdzie. To jest część, która nie jest do zwiedzania, nie jest do oglądania. Szczególnie dumni jesteśmy z naszego działu badawczego, wspieranego przez kadrę produkcyjną. Efektem ostatnich lat jest szesnaście patentów obejmujących obszar produkcji, przetwarzania metali, obszar tkania, tworzenia siatek katalitycznych, obszar rafinacji (działanie procesowe, w którym oczyszcza się metale z niepotrzebnych domieszek innych metali).
Nie osiągnęlibyśmy takich wyników, gdyby nie cała załoga, nasi naukowcy i badacze. Niezwykle istotnym elementem jest to, że zdecydowana większość naszej załogi to są ludzie z wyższym wykształceniem, ludzie kreatywni i twórczy. Dodatkowo wraz z nami pracuje aż pięć osób z tytułami doktorskimi. Mennica nie jest więc taką sobie małą fabryczką. Mennica Metale Szlachetne to niezwyczajne miejsce, to kuźnia XXI wieku, kuźnia pomysłów, idei, wynalazków, a przede wszystkim kuźnia talentów. Zakład w Radzyminie wybudowany został według najnowszych technologii. W tym zakładzie można robić wszystko, co jest bardzo nowoczesne. Z pewnością jednak nasza praca nie byłaby tak efektowna i efektywna, gdyby nie nadzór naszej Rady Nadzorczej, oraz mądre rady i wsparcie wielu naszych przyjaciół.

Mennica Metale Szlachetne S.A. w Radzyminie
z punktu widzenia burmistrza Zbigniewa Piotrowskiego:
Proszę zwrócić uwagę, że Mennica Metale Szlachetne S.A. zlokalizowana jest w tym najlepszym parku technologicznym, obok zakładów Coca-Cola. To są dwie firmy, które tworzą miejsca pracy, które piszą budżet Radzymina, i które tworzą bezpieczeństwo ekonomiczne mieszkańców, ponieważ jedno miejsce pracy to jedna bezpieczna rodzina. Jeżeli będziemy postrzegać przedsiębiorców w tych kategoriach i jeśli będziemy mieć takich partnerów jak pan prezes Gierej, czy obecna na dzisiejszej uroczystości pani dyrektor Coca-Coli, to możemy być spokojni o perspektywę Radzymina. Ważne, że firma o tak wysokich obrotach, jak Mennica Metale Szlachetne jest zarejestrowana w Radzyminie. Pan skarbnik już skwapliwie liczy, ile z tego tytułu będzie wpływów podatkowych do budżetu. Możemy wpisać takie środki, które otworzą nam perspektywę niezbędną do planowania budowy gimnazjum, przedszkola publicznego, bo to są te dwa zadania, które stoją przed nami w najbliższej przyszłości. Proszę zwrócić uwagę, że Mennica Metale Szlachetne zlokalizowana została w Radzyminie pomimo, iż w okolicach Grodziska Mazowieckiego były wskazane trzy lokalizacje. Ówczesny prezes Rady Nadzorczej pan Jakubas, gdy dowiedział się o Radzyminie, przyjechał tutaj, obejrzał teren i wyraził zgodę na tą lokalizację. My staraliśmy się wspierać firmę w tych wszystkich formalnościach, decyzjach środowiskowych, żeby mogła jak najszybciej rozpocząć swoją pracę. Mennica Metale Szlachetne poprzez swoją lokalizację otwiera nam drogę do innych firm, które pytają jaki tam jest klimat w tym Radzyminie, skoro mają już Mennicę, mają Coca-Colę. A no właśnie jest taki klimat, że wszyscy zapraszamy się do współpracy.
Ta współpraca układa nam się wyśmienicie, bo tam, gdzie Oko Opatrzności – tam świeci słońce każdej firmie. Zapraszamy przedsiębiorców do Radzymina.

Mennica Metale Szlachetne S.A. w Radzyminie
z punktu widzenia starosty wołomińskiego Piotra Uścińskiego:
Mennica Metale Szlachetne to duże przedsiębiorstwo, duży zakład pracy, który dodaje prestiżu całemu powiatowi wołomińskiemu, ponieważ ta firma to, że tak powiem ,,złoty interes“. Cieszymy się, że są tutaj z nami. Cieszymy się też pod tym względem, że są to jednak duże podatki, które wpływają głównie do budżetu gminy Radzymin, ale częściowo również do budżetu powiatu. Będzie zatem trochę więcej pieniędzy na inwestycje. Jako samorząd staramy się pomagać przedsiębiorcom, stwarzać im dobry klimat. Pan prezes od początku kontaktów z Radzyminem, kontaktował się z nami. Muszę pochwalić, że bardzo pozytywnie współpracuje z władzą samorządową i to dobrze, ponieważ to na pewno sprzyja pomocy przy decyzjach, których wydanie staramy się jak najbardziej przyspieszyć, aby nie wstrzymywać procesów inwestycyjnych. Radzymin niejako staje się liderem na tle powiatu wołomińskiego pod względem przyciągania dużych inwestorów, ponieważ ma bardzo dobre położenie i jest jednak najlepiej skomunikowany w powiecie. Obwodnica Radzymina dała odetchnąć centrum miasta, ale też otworzyła miasto na przedsiębiorców. Tereny inwestycyjne otworzy również trasa S-8, będziemy zachwyceni, gdy powstanie obwodnica Marek. Jest jeszcze dużo potencjalnych terenów do zainwestowania. Głównym zadaniem gmin jest więc odpowiednie dostosowanie planów zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić przedsiębiorcom szybki proces inwestycyjny, gdyż właśnie pod tym względem inwestorzy wybierają daną lokalizację. Jestem przekonany, że nie tylko Radzymin, ale i inne miejscowości w naszym powiecie są zdolne do pozyskiwania tak dużych zakładów.

5 390 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody Roku Ks. Piotra Skargi w Pułtusku (25.09.2012)

Z inicjatywy starosty pułtuskiego Edwarda Marka Wroniewskiego i pod patronatem marszałka Adama Struzika wraz z Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi...

Zamknij