ggg ggg

Aktywna młodzież z X Placówki „Michalina”

Wakacje to dobry moment na podsumowanie wiosenno-letnich działań X Placówki „Michalina” Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej, która funkcjonuje w Szkole Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie.

W SP nr 2 w Słupnie, w realizację zadań Klubu zaangażowanych jest ponad 20 uczniów z klas V – VIII.
Nasze działania polegają na: upowszechnianiu wśród młodzieży wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej, w zakresie: działalności Służby Zwycięstwu Polski (SZP), Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), Armii Krajowej (AK) oraz innych organizacji niepodległościowych walczących z okupantami podczas II Wojny Światowej i w okresie zniewolenia komunistycznego; dziejów Polskiego Państwa Podziemnego i władz polskich na uchodźstwie; zbrodni dokonywanych z przyczyn politycznych, narodowościowych lub religijnych na obywatelach polskich; represji, których Polacy dążący do przywrócenia niepodległości doznawali od okupantów oraz władz PRL; krzewienia wśród młodzieży świadomości narodowej i patriotycznej oraz kształcenia postaw obywatelskich, opartych na znajomości historii, tradycji i powinności wobec Państwa. Rygory i obostrzenia wprowadzone w nauce szkolnej związane z epidemią Covid – 19 w istotny sposób wpłynęły na aktywność członków klubu. Większość naszych działań musieliśmy ograniczyć lub przenieść do sieci internetowej. Niemniej, w II semestrze roku szkolnego 2021/2022 w ramach naszej działalności udało się zrealizować szereg inicjatyw, tj.:

Konkursy:
Konkurs z okazji 80. rocznicy powołania Armii Krajowej – prezentacja multimedialna (statuetkę zdobyła Natalia Chmielewska –
kl. VII b).
Konkurs historyczny „Drogi do Niepodległej” dla klas VII – VIII. (Laureaci: I miejsce – Gabriela Dąbrowska – kl. VIII b,
II miejsce – Anna Tawkinowicz – kl. VIII b, III miejsce – Jan Karpiński kl. VIII a).
XVI Konkurs ,,Daty z życia Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej – Patronki Szkoły” dla klas
V – VI. (Laureaci: I miejsce – Lena Kurek – kl. V b; Dagmara Kania – kl. VI. Kat. Klasy VII – VIII:
I miejsce – Jan Karpiński – kl. VIII b;
II miejsce – Anna Tawkinowicz – kl. VIII a; III miejsce – Amelia Maron – Kl. VIII b).

Wyjazdy:
W sobotę, 4 maja br. ponad
10-osobowa reprezentacja uczniów uczestniczyła w V Biegu Przełajowo – Terenowym Weller 2 – Kołaków 44 , którego celem było upamiętnienie udanego zrzutu Cichociemnych na Placówkę ,,Imbryk” w kwietniu 1944 roku oraz żołnierzy AK Obwodu ,,Rajski Ptak”.
Z kolei, 17 maja br. 13-osobowa reprezentacja uczniów uczestniczyła w wycieczce integracyjnej MKH im. AK ZR do Pułtuska, której celem było upamiętnienie żołnierzy AK i żołnierzy antykomunistycznego podziemia działających na północy Mazowsza.
Akcje:
W ramach akcji ,,Przez historię i przez czas ciągle w marszu…” z uwagi na obostrzenia pandemiczne, zamiast apeli odbyły się zdalne lekcje rocznicowe dla uczniów klas V – VIII z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych i 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W dniach: 25.04 – 4.05 br. zaprosiliśmy uczniów klas V – VIII do udziału w dekorowaniu domów rodzinnych narodowymi flagami z okazji Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja. (Zdjęcia udekorowanych domów przesłało 24 uczniów).
W poniedziałek, 20 czerwca br. odbył się apel – żywa lekcja historii pt.: „Przez historię i przez czas ciągle w marszu…”, którego celem było przypomnienie i utrwalenie dat i historycznych wydarzeń, o których każdy Polak powinien pamiętać.
(W naszej historycznej narracji nie zapomnieliśmy o uczczeniu powstańców śląskich z okazji
I Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Apel adresowany był dla uczniów klas IV – VIII).
Posumowanie pracy uczniów zrzeszonych w X Placówce „Michalina” odbyło się w piątek, 24 czerwca br. podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2021/2022. W obecności zaproszonych gości m.in.: Burmistrza Radzymina
p. Krzysztofa Chacińskiego, Dyrektor Szkoły p. Barbara Moczulska wręczyła dyplomy i nagrody książkowe laureatom konkursów historycznych oraz pamiątkowe podziękowania dla uczniów, którzy szczególnie zaangażowani byli w naszą klubową działalność. W trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii serdecznie pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom naszych klubowych aktywności. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Barbarze Moczulskiej za życzliwość i ufundowanie nagród książkowych w naszych szkolnych konkursach. Słowa podziękowań kierujemy również do rodziców. Bez Waszego wsparcia nasze inicjatywy nie cieszyłyby się tak dużym odzewem. W tym miejscu należy podkreślić, że nasze szkolne inicjatywy realizowaliśmy we współpracy z Biblioteką Szkolną.
Trwające wakacje to dla naszych uczniów czas zasłużonego odpoczynku, niemniej i w tym okresie
X Placówka „Michalina” kontynuuje swoją działalność.
W środę, 1 sierpnia br. dla upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, delegacja w składzie: Lena Kurek, Alicja Posiewka i Antonina Madoń (uczennice klasy VI b) wraz z koordynatorem p. Grzegorzem Jeleniem udała się na Cmentarz Poległych w Radzyminie. Tu, przy mogile żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” (poległych w walkach z Niemcami pod Jerzyskami w 1944 r.) postawą na baczność, minutą ciszy i zapaleniem zniczy – ogni naszej pamięci oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim i żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, uczestniczącym w akcji „Burza”. Cześć i Chwała Bohaterom!

/opr. G. Jeleń/

1 072 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij