ggg ggg

Gaz dla Łochowa i regionu sukcesem dzięki współpracy samorządów

24 stycznia 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Łochowie odbyła się konferencja prezentująca projekt pt. „Gazyfikacja obszaru gmin: Dobre, Strachówka, Jadów, Łochów”. Inwestycja będzie zrealizowana w tym roku.

 

DSCF3076

 

Spotkanie w Łochowie było podsumowaniem szeroko zakrojonego projektu mającego na celu doprowadzenie gazu do gmin Dobre, Strachówka, Jadów i Łochów. Udział w tak dużej inwestycji (mimo wielu obaw na początku rozmów) podyktowany był wyjściem ku przyszłości i zauważeniem przez samorządowców, że rozwój ich regionu uzależniony jest od zapewnienia infrastruktury. Bez prądu, wody, gazu nie sposób prowadzić dziś działalności gospodarczej, ani zapewnić mieszkańcom życia na odpowiednim poziomie. Przemysł również nie ma szans powstać na terenach pozbawionych podstawowych mediów. Jak podkreślał w trakcie konferencji burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski na gaz czekają zakłady już istniejące na terenie gminy, ale też o gaz pytają duże przedsiębiorstwa zainteresowane otwarciem nowej działalności.
W spotkaniu udział wzięli: wicemarszałek Senatu Maria Koc, wiceprezes SIME Polska Emanuele Seghezzi, dyrektor zarządzający SIME Polska Jerzy Trzciński, dyrektor Gaz System o/Rembelszczyzna Artur Jastrzębski, prezes „PEGAS” Marcin Kochanowski, wiceprezes „PEGAS” Robert Lech, wójt gminy Dobre Tadeusz Gałązka, wójt gminy Strachówka Piotr Orzechowski, wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka, dyrektor Pałacu Łochów Łukasz Wielgus, zastępca burmistrza Łochowa Małgorzata Łotarska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Jarosław Kokosza.

SIME Polska to firma dystrybucyjna, dostawca gazu do odbiorcy. SIME Polska Sp. z o.o. jest spółką – córką Società Impianti Metano srl z Włoch. Swoją działalność w Polsce rozpoczęła w 2009r. i zajmuje się dystrybucją sieciowego gazu ziemnego na terenie powiatów: sochaczewskiego i warszawskiego zachodniego (długość obsługiwanej sieci gazowej -180 000 m, liczba klientów<1 100, wolumen sprzedaży gazu ziemnego – 27 mln m3 ). Podczas spotkania prezentacje na temat firmy i projektu przedstawił dyrektor zarządzający Jerzy Trzciński. Przedstawił podstawowe informacje na temat gmin biorących udział w projekcie oraz historię działań. W kwietniu 2014 – SIME Polska lokalizuje obszar do potencjalnej gazyfikacji. Potem następuje podpisanie porozumień z samorządami: 28.05.2015 r. Łochów, a 26.07.2015r. Dobre, Jadów, Strachówka.
02.12.2015 r. – podpisana zostaje umowa na projektowanie sieci gazowej.
11.05.2016 r.- umowa o przyłączenie do sieci przesyłowej OGP Gaz-System.
15.06.2016 r. – umowa na projektowanie stacji redukcyjnej.
15.12.2016 r. – umowa kredytowa z BZWBK.
10.01.2017 r. – promesa koncesji na dystrybucję paliw gazowych na nowym obszarze wydana przez URE.
W ramach Projektu zaplanowane do realizacji w 2017 r. są: Stacja pomiarowa Q=5 000 m3/h (OGP GAZ-SYSTEM S.A.), Stacja redukcyjna Q=5 000 m3/h (SIME Polska Sp. z o.o.), Gazociąg magistralny DN 225 mm z Rudzienka k. Dobrego do Łochowa o długości ok. 32 km (SIME Polska Sp. z o.o.), przyłączenie do sieci obiektów zlokalizowanych przy trasie gazociągu magistralnego. Muszą być spełnione uwarunkowania formalno-prawne w okresie budowy, wymogi ochrony środowiska, w tym obszar Natura 2000 – rzeka Liwiec. Przeprowadzone prace pod nadzorem archeologicznym (gm. Dobre) i prace w obrębie pasów dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich, krajowych. Firma musi dokonać zgłoszenia zamiaru użytkowania / uzyskanie pozwolenia na użytkowanie z PINB i WINB/ i uzyskać koncesję na dystrybucję paliw gazowych z Urzędu Regulacji Energetyki.
Termin wykonania Stacji redukcyjnej: rozpoczęcia prac budowlanych: kwiecień/maj 2017 r. , a termin zakończenia prac z uzyskaniem gotowości stacji do uruchomienia: 31.08.2017 r.
Gazociąg DN 225 mm będzie realizowany w podziale na 5 odcinków.
Odcinek I: Rudzienko – Dobre (do DW nr 637) L=2 444 m – rozpoczęcie prac: marzec/kwiecień 2017 r. , zakończenie prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie: czerwiec/lipiec 2017 r.
Odcinek II: Dobre (DW nr 637) – granica z gminą Strachówka L=6 413 m – ogłoszenie przetargu, podpisanie umowy z wykonawcą: marzec 2017r. rozpoczęcie prac: kwiecień 2017 r. , zakończenie prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie: sierpień 2017 r.
Odcinek III: gmina Strachówka L=11 080 m – ogłoszenie przetargu, podpisanie umowy z wykonawcą: marzec/ kwiecień 2017 r. , rozpoczęcie prac: kwiecień 2017 r., zakończenie prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie: sierpień 2017 r.
Odcinek IV: gmina Jadów L=6 590 m – ogłoszenie przetargu, podpisanie umowy z wykonawcą: marzec/ kwiecień 2017 r. , rozpoczęcie prac: kwiecień 2017 r., zakończenie prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie: sierpień 2017 r.
Odcinek V: gmina Łochów, rzeka Liwiec (Barchów) – Łochów (Pałac) L=5 228 m – ogłoszenie przetargu, podpisanie umowy z wykonawcą: marzec/ kwiecień 2017 r. , rozpoczęcie prac: kwiecień 2017 r., zakończenie prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie: sierpień 2017 r.
Rozbudowa sieci przewidziana jest w 2018 roku i w kolejnych latach. Planuje się dalszą, sukcesywną rozbudowę sieci gazowej w celu zaopatrzenia w gaz gospodarstw domowych, instytucji i przedsiębiorstw.
Podsumowując:
Prace budowlane w terenie ruszą wiosna 2017 roku.
Planowane dojście gazociągu do centrum Łochowa – jesień 2017.
Pierwsze podłączenia klientów indywidualnych – 2018 r.
Na przełomie luty/marzec 2017 planowane są spotkania z mieszkańcami gmin, na których inwestor SIME Polska przedstawi harmonogram działań.
Po prezentacji kilka słów na temat firmy i maksymalnego zaangażowania w projekt, który jest niezwykle ważny dla środowiska i mieszkańców przekazał obecny podczas spotkania wiceprezes SIME Polska Emanuele Seghezzi (oczywiście przy pomocy tłumacza). Zwracał uwagę na bardzo ważną dla projektu wykazaną przez prezesa GAZ-SYSTEM wrażliwość i otwartość, który od razu zauważył wagę problemu i w miarę możliwości pozwolił skrócić uzyskanie różnych zgód i koncesji. Dziękował również za wsparcie i pomoc pani marszałek Marii Koc oraz władzom lokalnym robiącym tak wiele dla mieszkańców.
Trzeba również podkreślić, że zabierający w dalszej kolejności głos dyrektor GAZ-SYSTEMU S.A. Artur Jastrzębski także wychwalał samorządowców: „Mam kontakty z wieloma samorządowcami, marzyłbym, aby każdy burmistrz, wójt miał takie podejście, jak panowie tu w Łochowie”.
Kolejna prezentacja przedstawiona przez wiceprezesa „PEGAS” Robert Lecha dotyczyła jego firmy wykonawczej, pokazania ich dorobku oraz wykonanych już wcześniej obiektów np. stacji pomiarowej. Jak się okazuje w wersji optymistycznej i czysto teoretycznie gaz popłynie pod koniec października.
Zależeć to będzie, jak wyjaśniał prezes Jerzy Trzciński od decyzji w/s wniosku o dofinansowanie, który mogą złożyć w połowie lutego, a zaraz potem będą ogłaszać przetargi i cztery firmy mogłyby rozpocząć budowę, co przyspieszy znacznie projekt.
Na temat projektu i zabiegów z jego przyjęciem, wdrożeniem i realizacją wypowiedziała się również marszałek Maria Koc oraz wójt gminy Dobre Tadeusz Gałązka, wójt gminy Strachówka Piotr Orzechowski, wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka oraz burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski. Zapraszamy naszych czytelników do obejrzenia w całości wypowiedzi, które zamieścimy na naszej stronie internetowej gazety: www.kurier-w.pl oraz www.facebook.com/kurier-w/ i na kanale z naszymi filmami na youtube: kurierwtygodnik.

/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

 

 

5 155 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zwyciężyła odpowiedzialność i kompromis – Ostrów Mazowiecka ma budżet na 2017 rok

25 stycznia 2017 r. odbyła się XXX sesja Rady Miasta i mimo przydługich wywodów niektórych radnych, często podnoszących kontrowersyjne sprawy,...

Zamknij