Ogólnopolski Nadbużański Festiwal Muzyki, Tańca i Śpiewu Kurpiowskiego, który odbył się podczas drugiego dnia świętowania 45. Dni Broku i Puszczy Białej, zachwycił swoją różnorodnością i wyjątkowymi zespołami ludowymi, które od lat kultywują i kontynuują tradycje oraz obrzędy kurpiowskie naszego regionu nadbużańskiego.

W niedzielę, 6 lipca 2025 r. w trakcie dwudniowych, już 45. Dni Broku i Puszczy Białej, po wcześniejszych zawodach sportowych, które rozpoczęły się od 6:00 rano, zaproszono mieszkańców i gości na uroczystą Mszę Świętą w intencji mieszkańców miasta i gminy w Kościele św. Andrzeja Apostoła w Broku. Następnie uczestnicy obchodów w barwnym pochodzie udali się na nadbużańskie błonia. Tam odbyła się oficjalna ceremonia wręczenia nagród, obejmująca m.in. wyróżnienia dla najlepszych czytelników Biblioteki Publicznej w Broku. Przed rozpoczęciem Festiwalu na scenę zaproszono Młodych Muzyków z Puszczy Białej i Zielonej, którzy wprowadzili wszystkich w klimat regionalnego folkloru.
Punktualnie o godzinie 13: 00 Burmistrz Sebastian Oczkowski uroczyście otworzył Ogólnopolski Nadbużański Festiwal Muzyki, Tańca i Śpiewu Kurpiowskiego, który na jeden dzień zamienił Brok w tętniące serce Kurpiowszczyzny. Na miejskiej plaży rozpoczęła się prawdziwa uczta dla miłośników kultury ludowej – pełna barw, dźwięków i emocji.
Podczas ceremonii otwarcia Burmistrz Broku przywitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.: starosta ostrowski Jerzy Bauer, przewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego Dorota Subda wraz z radnymi, dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Nina Sapa, wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera oraz kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Magdalena Kielewicz-Kaczyńska.
W przeglądzie udział wzięło blisko 40 zespołów ludowych – śpiewaczych, tanecznych i kapel – z Kurpi Białych i Zielonych, prezentując bogactwo i różnorodność regionalnej tradycji w pięciu kategoriach konkursowych. To rekordowa frekwencja, która potwierdza niesłabnące zainteresowanie i dumę z kurpiowskiego dziedzictwa.
Ogólnopolski Nadbużański Festiwal Muzyki, Tańca i Śpiewu Kurpiowskiego nabierał tempa z każdą godziną. W ten upalny dzień nadbużańskie błonia w Broku rozbrzmiewały śmiechem, śpiewem i muzyką, a przygotowana specjalnie na tę okazję scena do potańcówki przyciągała miłośników ludowych tańców. Mieszkańcy i goście ruszyli w tany, dając się porwać rytmom Kurpi Zielonych i Białych.
Wysoki poziom artystyczny tegorocznego festiwalu sprawił, że jury miało niełatwe zadanie.
W składzie oceniającym znaleźli się eksperci w dziedzinie folkloru kurpiowskiego: Janusz Pawlak – koordynator Regionalnego Biura Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Danuta Deptuła oraz Witold Kuczyński.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursów festiwalowych:
W kategorii zespołów śpiewaczych dorosłych:
Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu,
Kurpiowski Zespół „Pod Borem” z Zawad – grupa męska,
Grupa śpiewacza męska „U nas na Kurpiach Białych” z Dąbrowy.
Wyróżnienia:
Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej,
Grupa żeńska „U nas na Kurpiach Białych” z Dąbrowy,
„Rozoski Zespół Ludowy” z Rozóg,
Kurpiowski Zespół „Pod Borem” z Zawad – grupa żeńska.
Kategoria śpiewacza dzieci do lat 15:
„Brewerja” z Rozóg – jedyny uczestnik kategorii, ale z wykonaniem na najwyższym poziomie.
Grupy taneczne dzieci do lat 15:
Zespół „Folk Music Brok” z Broku,
Zespół Tańca „Czerwin” z Czerwina.
Zespoły taneczne dorosłych:
Kurpiowski Zespół „Pod Borem” z Zawad,
Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu-Nowin,
(ex aequo): Zespół taneczny „U nas na Kurpiach Białych” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Ostrołęki.
Wyróżnienia:
Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka” (Ostrów Mazowiecka),
Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Rozóg,
Zespół Tańca Ludowego „Lelisioki” z Lelisa.
Kapela ludowa:
Kapela „Zagajnica” z Wachu,
Kapela „Na Dwa i Na Trzy” z Nowogrodu,
Kurpiowski Zespół „Pod Borem” z Zawad.
Wyróżnienie: Orkiestra Kurpiowska z Lelisa.
Festiwal był nie tylko konkursem, ale przede wszystkim świętem kultury ludowej. Występy pełne pasji i zaangażowania potwierdziły, że kurpiowska tradycja jest żywa i pielęgnowana przez kolejne pokolenia a miasto i gmina Brok stał się miejscem, gdzie ta wspólna tradycja regionu nadbużańskiego, trwa i rozwija się, co możemy podziwiać z każdym kolejnym świętem nad Bugiem w Broku.
Nie zabrakło też atrakcji towarzyszących wydarzeniu. Swojskie potrawy serwowały Koła Gospodyń Wiejskich z Laskowizny i „Kaczkowianki” z Kaczkowa Strego, przyciągając smakoszy zapachem regionalnych specjałów i wypieków. Od godziny 14:00 na rodzinnej plaży działała strefa zabaw dla dzieci, a przez cały dzień otwarte było wesołe miasteczko, z którego korzystali zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty rękodzielnicze
„W kręgu ginących zawodów”, gdzie odwiedzający mogli zobaczyć i spróbować dawnych technik rzemieślniczych – od wyplatania koszy po hafty i rzeźbę w drewnie. Była to nie tylko rozrywka, ale też znakomita lekcja historii i refleksja nad dziedzictwem regionu.
Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Współorganizatorzy to: Burmistrz Miasta i Gminy Brok, Biblioteka Publiczna w Broku, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej.
Honorowy patronat nad festiwalem objęli:
Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego,
Jerzy Bauer – Starosta Ostrowski.
/KW/