W ubiegły piątek, 11 lipca w Kobyłce, Zagościńcu i Lipinkach odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę urodzin i 36. rocznicę śmierci ks. Sylwestra Zycha – kapłana, niezłomnego opozycjonisty, więźnia politycznego i ofiary brutalnego systemu komunistycznego.

W 36. rocznicę śmierci i 75. rocznicę urodzin ks. Sylwestra Zycha społeczność Ziemi Norwida i Cudu nad Wisłą uczciła pamięć o niezłomnym kapłanie związanym z Powiatem Wołomińskim.
Ks. Sylwester Zych urodził się w Ostrówku (gm. Klembów) i mieszkał w Lipinkach (gm. Wołomin). Był kapłanem, który nie ugiął się przed represjami PRL. W latach 80. XX w. trafił do więzienia za pomoc młodym członkom podziemia niepodległościowego. Po brutalnym śledztwie i trudnych warunkach więziennych, także po wyjściu na wolność
nie zaznał spokoju. W 1989 roku, w wieku 39 lat, został zamordowany.
W uroczystościach zorganizowanych z inicjatywy Starosty Wołomińskiego, Burmistrza Kobyłki, Burmistrza Wołomina oraz Proboszcza Parafii Św. Trójcy w Kobyłce, udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Piotr Uściński, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Konrad Rytel, Wicestarosta Wołomiński Katarzyna Maria Pazio, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Robert Roguski, Burmistrz Miasta Kobyłka Konrad Kostrzewa, Zastępca Burmistrza Wołomina Łukasz Marek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołominie Aneta Adamus wraz z Wiceprzewodniczącym Andrzejem Fuśnikiem i Radnymi Miejskimi: Piotrem Sikorskim i Kazimierzem Tarapatą, Czesław Borkowski – Przewodniczący Wołomińskiej Rady Seniorów. Obchody swoją obecnością uświetnili także: Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział Mińsk Mazowiecki
Grzegorz Padzik, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział Wołomin Józef Radzio wraz z Pocztem Sztandarowym w składzie: Andrzej Jusiński, Tadeusz Janiak, Krzysztof Boguski oraz delegacja młodzieży wraz z rodzicami i opiekunami z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.
Honorowymi uczestnikami obchodów były siostry Ś.P. ks. Sylwestra Zycha:
p. Alicja Zych-Krasieńko i p. Danuta Regulska.
Wydarzenie zainaugurowała Msza Święta w Bazylice Św. Trójcy w Kobyłce, zamówiona przez NSZZ „Solidarność” Oddział Wołomin, którą odprawił ks. prof. Andrzej Rusinowski.
Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy udali się na plac przed świątynią, gdzie zaprezentowana została odnowiona wystawa plenerowa, poświęcona życiu i działalności ks. Zycha.
Swoimi wspomnieniami podzieliły się siostry duchownego, p. Alicja i p. Danuta, przybliżając zebranym historię jego krótkiego życia oraz niezwykłą siłę charakteru. Wspominały również tragiczne wydarzenia z nocy 11 lipca 1989 r., kiedy to znaleziono ciało ks. Sylwestra na przystanku PKS w Krynicy Morskiej.
Osobistymi wspomnieniami ze spotkań z ks. Zychem podzielił się ze zgromadzonymi także p. Konrad Rytel. Głos zabrał również Burmistrz Miasta Kobyłka Konrad Kostrzewa, Wicestarosta Katarzyna Pazio i Członek Zarządu Powiatu Robert Roguski.
– Ś.P. ks. Sylwester Zych był jedną z ostatnich ofiar reżimu komunistycznego w Polsce – podkreśla Burmistrz Kobyłki Konrad Kostrzewa: – Szykanowanie przez funkcjonariuszy SB dowodzi tego, jak wielką wartość miała aktywność księdza Zycha, a także innych, których szykanowano i zamordowano. Zwłaszcza współdziałanie z młodymi ludźmi, także mieszkańcami naszych okolic, budziło obawy SB.
Dziękuję Powiatowi Wołomińskiemu i Parafii św. Trójcy za kultywowanie pamięci o tym wielkim człowieku.
Z radością włączam się w coroczne obchody. Kiedyś jako radny, a obecnie jako jeden ze współorganizatorów. Ksiądz Zych ma w Kobyłce ulicę swojego imienia, a jedna z plansz wystawy ukazuje kilka fotografii z obchodów rocznic jego śmierci w minionych latach. Jest to więc także element naszej kobyłkowskiej tradycji – wskazuje Burmistrz Kobyłki.
W dalszej części uroczystości uczestnicy wydarzenia udali się na cmentarz parafialny w Kobyłce, aby złożyć kwiaty na grobie kapłana.
Delegacje samorządowe zatrzymały się następnie w Zagościńcu, gdzie pod tablicą upamiętniającą ks. Zycha również złożono wieńce.
Ostatnim punktem obchodów było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Lipinkach – miejscu szczególnie bliskim duchownemu.
Staraniem społeczności Lipinek na czele z Sołtys Urszulą Zych oraz Kołem Gospodyń Wiejskich „Słoneczne” Lipinki, nowa tablica pamiątkowa wykonana w zakładzie kamieniarskim Roberta Gołębiewskiego zastąpiła poprzednią tablicę, odsłoniętą w 2012 r. z inicjatywy rodziny ks. Zycha, sołtys Lipinek i Ś.P. Rafała Pazio, która na przestrzeni lat uległa degradacji.
W imieniu władz samorządowych Powiatu Wołomińskiego i własnym, wielkie podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych obchodów w Kobyłce, Zagościńcu i Lipinkach, a także od lat zabiegają o ocalenie od zapomnienia wydarzeń z roku 1989, skierowała Wicestarosta Katarzyna Maria Pazio.
Cieszy fakt, że pomimo upływu lat społeczność Powiatu Wołomińskiego nie zapomina o niezłomnym Księdzu Zychu. Jego życie to świadectwo odwagi, wiary i poświęcenia dla Ojczyzny, o którym trzeba przypominać kolejnym pokoleniom.
/opr. R.L.; źródło: Powiat Wołomiński;
foto: Uczestnicy; MKH im. AK ZR; Powiat Wołomiński/