ggg ggg

Jan III Sobieski i husarze na pułtuskim Zamku (29.07.2014)

Dzień Tradycji Rzeczypospolitej organizowany po raz drugi z okazji rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej w Pułtusku 19 lipca zgromadził tłumy widzów.

DSC_3562

Kilkudziesięciu rekonstruktorów historycznych odtwarzających takie jednostki wojskowe jak husaria ,około 40 konnych husarzy ,pancerni, jazda tatarska, piechota koronna i najemna, damy husarskie – to wszystko mogliśmy na własne oczy zobaczyć w uroczystej banderii ukazującej symbolicznie wymarsz wojsk polskich z Mazowsza na odsiecz Wiedniowi pod wodzą polskiego króla Jana III Sobieskiego. W rolę króla godnie wcielił się podobnie, jak rok wcześniej, husarz z Białegostoku Piotr Boruszko.
Bitwa pod Wiedniem stoczona 12 września 1683 roku uznawana jest za jedną z dwudziestu najważniejszych w dziejach świata. Trzysta trzydzieści lat temu na pomoc oblężonej przez wojska imperium otomańskiego pod dowództwem wezyra Kara Mustafy stolicy Austrii pospieszyły wojska koalicji antytureckiej dowodzone przez króla polskiego Jana III Sobieskiego.
W odsieczy wiedeńskiej wzięło udział 27 tysięcy żołnierzy korony polskiej, w tym 25 chorągwi husarskich. To właśnie husaria zadecydowała o losie bitwy okrywając się bojową chwałą i sławą najlepszej wówczas formacji konnej.

Jedną z owych 25 chorągwi husarskich wystawił na własny koszt biskup płocki Stanisław Dąmbski. Latem 1683 roku, żegnana uroczyście, wyruszyła ona z terenu ówczesnej Diecezji Płockiej, można zatem domniemywać, że i z okolic Pułtuska, na miejsce zgrupowania wojsk królewskich do Krakowa.
Inscenizację walk, którą zorganizowano na terenie pułtuskiej plaży mogliśmy oglądać podczas II Dnia Tradycji Rzeczypospolitej. Atrakcji jednak nie brakowało przez cały dzień, a i przybyli goście, obserwatorzy mieli co podziwiać.

W samo południe na dziedzińcu Zamku rozpoczął się uroczysty przemarsz, który otwierała Komputrowa Chorągiew Czarneckiego.
Przed królem, któremu towarzyszyła Marysieńka, jechał husarski poczet królewski z gospodarzami z podlaskiej husarii. Za nim podążał dwór królewski, dalej husaria. Na czele jechały chorągwie poszczególnych rot. W imponującym przemarszu udali się na uroczystą Mszę Św. do pułtuskiej Bazyliki.

Z błogosławieństwem Bożym odbywały się przez cały dzień, na terenie pułtuskiego Zamku pokazy musztry piechoty polskiej, ogłuszania strzelaniem z armat, szermierki bojowej, łucznictwa i wiele innych. To było iście historyczno – edukacyjne widowisko.
Przy dźwiękach odśpiewanej „Bogurodzicy”, w uroczystej banderii, przy blasku pochodni tłumy pożegnały króla Jana III Sobieskiego z Marysieńką, jego świtę i dzielnych husarzy.

Organizatorami II Dnia Tradycji Rzeczypospolitej byli: Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Zamek w Pułtusku, Fundacja Obowiązek Polski, Podlaska Chorągiew Husarska.
BH

DSC_3518 DSC_3552 DSC_3562 DSC_3623 DSC_3659 DSC_3713 DSC_3717 DSC_3730 DSC_3737 DSC_3740

3 195 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste przecięcie wstęgi przy NOWYCH INWESTYCJACH oficjalnie oddawanych mieszkańcom Lasek (29.07.2014)

Mieszkańcy Lasek w gminie Łochów mogą mieć powód do radości. W niedzielę 13 lipca 2014 r. wraz z lokalnymi władzami...

Zamknij