ggg ggg

Walka o wyższy kontrakt dla Szpitala Powiatowego w Wołominie wciąż trwa! – Personel zapowiada kolejną demonstrację przed siedzibą NFZ (26.11.2013)

– Z przykrością stwierdzamy, że NFZ mimo wiedzy o sytuacji naszego szpitala nie jest skłonny, przynajmniej jak na razie, do skorygowania umowy kontraktowej w zgodzie z rzeczywistymi potrzebami placówki. W związku z tym, ponownie wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec nieuzasadnionego ograniczania dostępności do świadczeń zdrowotnych dla społeczności powiatu wołomińskiego – mówi Iwona Śledź i zapowiada, że 10 grudnia odbędzie się kolejna pikieta przed siedzibą mazowieckiego NFZ w Warszawie.

SONY DSC

Pełnomocnik dyrektora wołomińskiego szpitala ds. pacjentów i komunikacji społecznej Iwona Śledź wyjaśnia, że w chwili obecnej przygotowywana jest druga petycja do dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie Adama Twarowskiego.
Andrzej Gruza – dyrektor Szpitala Powiatowego w Wołominie osobiście zbiera pod nią podpisy burmistrzów i wójtów miast i gmin, zachęcając tym samym samorządowców do aktywnego udziału w organizowanej akcji protestacyjnej.
Pikieta przed gmachem mazowieckiego NFZ planowana jest na wtorek 10 grudnia w godzinach 10.00 -14.00. Celem zgromadzenia będzie wyrażenie niezadowolenia z uzyskanego ogólnikowego i wymijającego stanowiska MOW NFZ na petycję złożoną w dniu 5 września br. oraz pozyskanie większego, niedyskryminującego i sprawiedliwego kontraktu z MOW NFZ dla Szpitala Powiatowego w Wołominie – SZPZOZ.
Demonstrujący mają nadzieję, że zdecydowana postawa spowoduje dojście do porozumienia z MOW NFZ na drodze negocjacji. To manifestacja o charakterze pokojowym, wyrażająca protest wobec rażącej niesprawiedliwości i łamania konstytucyjnych praw przez NFZ. Zgromadzenie zajmie plac przed wejściem głównym do budynku – siedziby Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przy ul. Chałubińskiego 8. Organizatorem pikiety jest Niezależny Samorządny Związek Zawodowy ,,SOLIDARNOŚĆ ” – Region Mazowsze. Komisja Zakładowa nr 269 w SZPZOZ – Wołomin, ul. Gdyńska 1/3, 05-200 Wołomin.
„Z ogólnikowej odpowiedzi Pana Dyrektora (Twarowskiego- przyp. red.) wyciągamy wniosek, że kryteria ustalania wielkości kontraktów są co najmniej niejasne, a co za tym idzie – mamy prawo podejrzewać – nieobiektywne. Jeśli zaś chodzi o liczby – to podane przez MOW NFZ wartości bezwzględne kontraktów dla różnych szpitali powiatowych są niemożliwe do oceny, gdyż nie wskazano, których szpitali dotyczą i dla jakiej populacji stanowią zabezpieczenie.” – czytamy w treści przygotowywanej petycji.
„Do chwili obecnej MOW NFZ nie przedstawił praktycznie żadnej informacji na temat kryteriów decydujących o wielkości kontraktów przyznawanych poszczególnym szpitalom z terenu Województwa Mazowieckiego. Negowanie kryterium wielkości populacji w obrębie Powiatu wydaje się logicznie niesłuszne, a powoływanie się na bliżej nieokreślone „priorytety Oddziału” niczego w istocie nie wyjaśnia. Jeśli zaś o wielkości kontraktu miałaby decydować, jak sam Pan Dyrektor przyznaje, „struktura świadczeń oferowanych przez poszczególnych świadczeniodawców” oraz „możliwość kompleksowego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w różnych zakresach” – to kontrakt przynajmniej ze Szpitalem Powiatowym w Wołominie na rok 2014 i na lata następne powinien ulec daleko idącej rewizji. Przypomnijmy, że w I półroczu 2013 r. w zakresie procedur internistycznych wykorzystano 147 %, w zakresie udarów mózgu – 160 %, a w zakresie intensywnej terapii aż 173 % limitu kontraktowego. W tych zakresach nie ma praktycznie procedur planowych.”

81
Autorzy pisma przekonują, że „Wskazane w stanowisku MOW NFZ dane o liczbie hospitalizacji w I półroczu 2013 r. mieszkańców Powiatu Wołomińskiego w Szpitalu Powiatowym w Wołominie i innych placówkach nie zmieniają faktu, że wartość przyznanego kontraktu w szczególności w zakresie interny, neurologii intensywnej terapii jest stanowczo zbyt niska. Można powiedzieć – całe szczęście, że około 40 % mieszkańców Powiatu leczy się gdzie indziej. Gdyby wszyscy leczyli się w Wołominie liczba przyjętych pacjentów byłaby zapewne podwojona (+ 100 %) w stosunku do limitu kontraktowego, lecz i tak przekroczenie wynosi aż 60 % normy. Jakby nie patrzeć kontrakt Szpitala Powiatowego w Wołominie nie koreluje ani z zapotrzebowaniem lokalnej społeczności na świadczenia zdrowotne, ani nie odzwierciedla możliwości leczniczych Szpitala.”
Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że do tej pory NFZ nie sfinansował znacznej części wykonanych jeszcze w 2012 roku ponadlimitowych procedur medycznych, w szczególności ratujących życie i zdrowie. Podobnie jest za I półrocze 2013 r. Wobec powyższego, do końca bieżącego roku roszczenia wołomińskiego szpitala w stosunku do NFZ za lata 2012-2013 sięgnąć mogą niebagatelnej kwoty: 20 milionów złotych!
/opr. Rafał S. Lewandowski/

Wołomin 15 listopada 2013 r.

LIST OTWARTY
do Mieszkańców Powiatu Wołomińskiego

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Wołomińskiego!

Na petycję mieszkańców Powiatu, pracowników Szpitala Powiatowego w Wołominie, Starosty, Burmistrzów i Wójtów Gmin z obszaru Powiatu Wołomińskiego z 5 września 2013 r. w sprawie ograniczania dostępności do świadczeń zdrowotnych – Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedział ogólnikowo i wymijająco. Jego zdaniem pacjenci z Powiatu Wołomińskiego, ze względu na brak rejonizacji i niewielką odległość, mają łatwy dostęp do szpitali warszawskich. Limity narzucone Szpitalowi Powiatowemu w Wołominie nie ograniczają zatem dostępu do świadczeń zdrowotnych.
Stanowczo nie zgadzamy się z takim argumentem. Z racji obowiązku ustawowego Szpital Powiatowy w Wołominie zmuszony jest udzielać znacznie większej liczby świadczeń zdrowotnych niż przewidziana kontraktem z NFZ. Brak zapłaty za wykonane świadczenia pogłębia zadłużenie, które osiągnęło już niebezpieczne dla funkcjonowania Szpitala rozmiary. Pomoc udzielana przez Powiat i Gminy nie może zastąpić finansowania przez NFZ, bo po pierwsze nie jest to obowiązkiem samorządu terytorialnego, a po drugie ani Powiat ani Gminy nie dysponują aż tak znacznymi środkami.
Nie możemy stać obojętnie i przyglądać się degradacji naszego Szpitala, który traktowany jest przez NFZ jak niewiele znacząca, prowincjonalna placówka. Może i dla władz NFZ nasz Szpital znaczy niewiele, ale dla nas – bardzo wiele. Przykro nam, że NFZ ignoruje fakt znacznego przekroczenia liczby przyjmowanych pacjentów w stosunku do zakreślonego umową limitu. NFZ odrzuca nasze starania o zmianę warunków umowy, nawet w zakresie niezbędnym dla ratowania pacjentów pozostających w bezpośrednim zagrożeniu życia i zdrowia. Na niektórych Oddziałach z konieczności przyjmujemy już tylko pacjentów w stanie nagłym, unikając tak zwanego leczenia planowego, a i tak limity są znacznie przekroczone!
W szczególności jest tak na oddziałach internistycznych, gdzie trafia najwięcej pacjentów i gdzie pomimo daleko posuniętych ograniczeń wykonujemy aż 150 % normy kontraktowej! Przypomnijmy jeszcze, że w I półroczu 2013 r. w zakresie udarów mózgu przekroczenie kontraktu wyniosło 63 %, a w zakresie intensywnej terapii – 73 %. Tam gdzie jest to możliwe tworzymy kolejki pacjentów oczekujących. Dla przykładu do planowych operacji chirurgicznych obecnie zapisujemy na maj 2014, a do operacji zaćmy – na koniec 2016 roku.
Nasuwa się pytanie: czyżby wyrażone potrzeby zdrowotne mieszkańców naszego Powiatu, zwłaszcza w zakresie procedur ratujących życie, nie były wystarczającym argumentem skłaniającym kierownictwo NFZ do poszukiwania racjonalnego kompromisu? Wciąż nie wiadomo na jakich zasadach NFZ dzieli pieniądze pomiędzy Szpitale. Dlaczego niektórzy dostają dużo, a inni niewspółmiernie mniej w stosunku do liczby pacjentów, dla których stanowią obszar zaopatrzenia medycznego. W swoim stanowisku MOW NFZ nie podał żadnych obiektywnych kryteriów jakie stosuje. Obawiamy się, że tych kryteriów w ogóle nie ma, a w rozdziale publicznych pieniędzy panuje dowolność.
W obecnej sytuacji pozostaje nam tylko nasilenie akcji protestacyjnej. Nie zgadzamy się na przerzucanie na szpital ciężaru finansowania terapii pacjentów w stanach zagrożenia życia, którzy nie zmieścili się w limicie kontraktu wyznaczonego przez NFZ. Nie możemy pozwolić, aby możliwości lecznicze Szpitala Powiatowego w Wołominie były ograniczane przez pogarszającą się sytuację finansową, której przyczyna tkwi w braku zapłaty za procedury ratujące życie naszych pacjentów. Nie godzimy się na stosowanie przez NFZ niszczących zdrową konkurencję praktyk monopolistycznych!
W obliczu rażącej niesprawiedliwości i łamania konstytucyjnych praw wzywamy do powtórnej pikiety (poprzednia odbyła się we wrześniu bieżącego roku pod siedzibą NFZ w Warszawie, przy ul. Chałubińskiego 8). Ponownie złożymy petycję do dyrekcji MOW NFZ. Nadal żądamy większego, sprawiedliwego kontraktu na lecznictwo szpitalne, stworzonego w oparciu o obiektywne i jawne kryteria rozdziału środków finansowych, z uwzględnieniem liczby leczonych pacjentów i rodzajów schorzeń. W przeciwnym razie pozostanie nam kierowanie kolejnych pozwów do sądu o zapłatę za tzw. nadwykonania, a także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta – o stosowanie niedozwolonych praktyk monopolistycznych.
Prosimy o zrozumienie i wsparcie naszych działań. W szczególności prosimy o podpisywanie petycji, która wkrótce zostanie rozpowszechniana i zapraszamy do udziału w pikiecie, o terminie której powiadomimy osobno. Mamy nadzieję, że nasza zdecydowana postawa spowoduje dojście do porozumienia z MOW NFZ na drodze negocjacji.
Dyrekcja i Pracownicy Szpitala Powiatowego w Wołominie

2 315 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jubileusz Jednostki Kartograficznej okazją do gratulacji i medali (26.11.2013)

15 listopada swoje kolejne święto obchodził 22 wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie. 62. rocznica powstania Jednostki obchodzona była uroczyście i...

Zamknij