ggg ggg
ggg
ggg ggg

99. Rocznica Odzyskania Niepodległości

11 Listopada 2017 r. w Wyszkowie – Święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918, obchodzono bardzo uroczyście, ale tez różnorodnie.

fot1Obchody upamiętniano przez kilka dni, nie tylko w sobotę 11 listopada. Wcześniej, bo 6 listopada w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej przygotowano wystawę fotografii pt. „Jeźdźcy Niepodległości”. Główne, oficjalne obchody odbyły się w sobotę, 11 listopada. Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny zgromadziła w kościele pw. Św. Wojciecha w Wyszkowie tłumy mieszkańców, poczty sztandarowe, przedstawicieli kombatantów i związków, władze samorządowe, stowarzyszenia i organizacje i młodzież z wyszkowskich szkół. Mszę celebrowali ks. kan. dr Zdzisław Golan oraz ks. kan. Roman Karaś proboszcz parafii. O Ojczyźnie, za którą odpowiadamy, o niepodległości, którą nasz naród wywalczył na przestrzeni 123 lat niewoli i potem czasów odzyskania wolnej Polski, mówili obaj kapłani. Przyświecały nam słowa zawarte na sztandarach „Bóg, honor, ojczyzna” i nadal to przesłanie wypisane jest na naszych sztandarach. W uroczystości wzięli udział m.in.: poseł na Sejm RP Teresa Hanna Wargocka, burmistrz Grzegorz Nowosielski, starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Adam Mróz, radni miasta i powiatu. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej pod batutą komandora Józefa Kowalewskiego.
Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli od kościoła pod pomnik Gloria Victis, aby złożyć cześć i pamięć bohaterom, którzy poświęcili swoje życie walcząc o niepodległą i wolną Polskę. Został odśpiewany hymn państwowy i wysłuchano przemówienia włodarza naszego miasta, w którym podkreślał rolę obchodzonego Święta i ciężkiej walki o wolność naszego narodu oraz odpowiedzialność, jaka w związku z tym na nas dziś spoczywa.
„Święto Niepodległości to najradośniejsze z narodowych świąt, jest dniem narodowej dumy – zwracał się do zebranych pod pomnikiem delegacji i mieszkańców burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Przypomniał również, że kolejny rok związany jest z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości i zapraszał do wspólnego świętowania. Poseł Teresa Wargocka mówiła o tym, czym dla nas powinna być obecnie walka o niepodległość, czyli „kochanie ojczyzny, nauka i praca dla budowania jej siły”.
Złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem, który zaświadczał o wielkiej daninie krwi, którą za niepodległość złożyły pokolenia Polaków.
Po południu swój patriotyzm manifestowali uczestnicy Wyszkowskiego Biegu Niepodległości. W szóstej już edycji biegu uczestniczyło 210 mieszkańców Wyszkowa i okolic. Na sportowo świętowali 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tym razem bieg odbył się w miejskim parku im. K. F. Wazy. Wyznaczono kilka tras: dla dzieci do lat 13, dla uczniów klas VII szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjów, dla młodzieży ze szkół średnich i osób dorosłych. Bieg otworzył burmistrz Grzegorz Nowosielski, a po jego zakończeniu nagrody zwycięzcom wręczył prezes ZP Konrad Wróbel. A oto zwycięzcy:
Dzieci do lat 13 pokonały dystans 1.000 m: Dziewczęta – I miejsce Barbara Więch (SP5 w Wyszkowie), II – Joanna Szymanik (SP w Brańszczyku), III – Julia Bączek (SP1 w Wyszkowie). Chłopcy: I – Bartłomiej Smogorzewski (SP5 w Wyszkowie), II – Piotr Siemieniewski (SP2 w Wyszkowie), III – Patryk Okular (SP1 w Wyszkowie).
Dzieci i młodzież z klas VII szkół podstawowych oraz II i III gimnazjów: Dziewczęta – I miejsce Julia Prusik (SP3 w Wyszkowie), II – Gabriela Wolosin (SP5 w Wyszkowie), III – Sandra Bialik (SP5 w Wyszkowie). Chłopcy: I – Kacper Archacki (SP5 w Wyszkowie), II – Krzysztof Mróz (SP4 w Wyszkowie), III – Bartosz Warpas (SP4 w Wyszkowie).
Młodzież ponadgimnazjalna i dorośli 2.000 m: Dziewczęta – I miejsce Magdalena Nizińska (Wyszków), II – Patrycja Kozikowska (ZS3 w Wyszkowie), III – Renata Balińska (Leszczydół Nowiny). Chłopcy – I miejsce Kamil Gajewski (Wyszków), II – Przemysław Oleksiak (Somianka), III – Bartosz Baliński (I LO w Wyszkowie).
Oczywiście nie wyniki i medale były tu najważniejsze, ale możliwość upamiętnienia 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości – nasz mały wkład w obchody święta.
Bieg zorganizowali: Gmina Wyszków, Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz wyszkowski okręg Związku Piłsudczyków.
/J.Cz./

Galeria Zdjęć

318 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Program stypendialny „Talenty Wyszkowa”

W dniu 8.11.2017 r. w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie po raz 10 odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów z Programu Stypendialnego...

Zamknij