ggg ggg
ggg ggg

99. rocznica Bitwy Warszawskiej obchodzona w Wyszkowie

15 sierpnia 2019 r., jak co roku mieszkańcy Wyszkowa spotykają się w Rybienku Leśnym, aby wspólnie uczcić pamięć żołnierzy i osób, którzy zginęli męczeńską śmiercią z rąk bolszewickiej „czerezwyczajki” w roku 1920.

Wyszkowskie obchody Bitwy Warszawskiej nierozerwalnie związane są z uroczystością pod pomnikiem pomordowanych w Rybienku Leśnym (dzielnica Wyszkowa). Organizatorami byli: Gmina Wyszków, Parafia w Rybienku Leśnym, współorganizatorami: Stowarzyszenia Przyjaciół Rybienka Leśnego i Okolic, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i WOK „Hutnik”.
Uroczystości rozpoczęto Mszą Św. w intencji Ojczyzny odprawioną w Kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Polski przez ks. Jarosława Balikowskiego, proboszcza parafii w Rybienku Leśnym. Następnie uczestnicy obchodów, tj. przedstawiciele obu samorządów: powiatowego na czele ze starostą wyszkowskim Jerzym Żukowskim oraz gminnego z burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim, poczty sztandarowe, przedstawiciele partii politycznych, organizacji pozarządowych, młodzież, dzieci i mieszkańcy przeszli pochodem w miejsce usytuowania pomnika pomordowanych przez bolszewicką „czerezwyczajkę” w 1920 roku. Pochód prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa uczestnicząca w uroczystości i zapewniająca oprawę muzyczną pod batutą Honorowego Obywatela Gminy Wyszków Franciszka Józefa Bieganowskiego. Przybyły poczty sztandarowe gminy Wyszków oraz CEZiU „Kopernik”.
Zebranych przywitał przedstawiciel Urzędu Miasta, a ks. Jarosław Balikowski, proboszcz parafii w Rybienku Leśnym poprowadził modlitwę za poległych i pomordowanych w wojnie polsko-bolszewickiej. Został odśpiewany hymn państwowy, a delegacje składające się z władz gminy, powiatu, partii politycznych, Stowarzyszenia Przyjaciół Rybienka Leśnego i Okolic, wyszkowskiego oddział Piłsudczyków, uczniowie ze szkoły w Rybienku Leśnym oraz z CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie (uczniowie klas mundurowych), uhonorowały poległych kwiatami i zniczami. Orkiestra zaprezentowała krótki koncert, na który składały się utwory patriotyczne. Kilka słów do zebranych wygłosił Adam Grześkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Rybienka Leśnego, a na zakończenie zaprosił obecnych do wysłuchania odczytu prof. Krzysztofa Gawrońskiego. Mieszkańcy i goście mogli bliżej poznać dzieje walk związanych z Bitwą Warszawska 1920 roku, dowiedzieć się ogólnie i o przebiegu walk na naszym terenie oraz poczytać o ludziach wałczących i tych, którzy zginęli męczeńską śmiercią, którą upamiętnia pomnik w Rybienku Leśnym. Można było również prześledzić losy samego pomnika i moment jego przywrócenia na miejsce. O wielu szczegółach można było dowiedzieć się od regionalisty Mirosława Powierzy, który wraz z pracownika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie przygotował wystawę plenerową na podstawie materiałów zgromadzonych latami przez lokalnych miłośników naszej wyszkowskiej historii.
Zwieńczeniem obchodów była prelekcja historyka Krzysztofa Gawrońskiego, po której odbyła się dyskusja na temat wojny 1920. Profesor przedstawił szersze tło walk i wojny, podejście do działań Polski i Polaków przez sąsiadów i aliantów oraz omówienie mniej znanych faktów zarówno sytuacji Polski, jak i wojska dowodzonego przez znakomitych wojskowych. Rozwiał też mity, które narosły wokół Bitwy Warszawskiej i scharakteryzował przyczyny, dzięki którym walki okazały się wyjątkowym zwycięstwem Polaków: jedność Polaków i zgodna współpraca, zastosowanie nowatorskiej strategii walk (wojna manewrowa, technika ostrzału artylerii) i nieoczekiwane dla Rosjan kierunki ataków, służby wywiadowcze i rozszyfrowanie rosyjskich meldunków z wyprzedzeniem. Miejscem spotkania była Restauracja „Baśniowa”. Wykład przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Rybienka Leśnego i Okolic.
/Janina Czerwińska; fot. KW,
www.wyszkow-i-okolice.pl/

612 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kapela Wileńska zagrała w Pułtusku

W minioną sobotę 17 sierpnia 2019 r. w ramach festiwalu „Kresowa Dusza” na scenie amfiteatru im. Krzysztofa Klenczona Domu Polonii...

Zamknij