ggg ggg

98. Rocznica Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą”

12 sierpnia 2018 r. przy Pomniku Obrońców Ojczyzny 1920 w Tłuszczu odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najważniejszych bitew. Zwycięska dla Polski Bitwa Warszawska zwana „Cudem nad Wisłą” zaliczana jest do 18 bitew o największym znaczeniu dla ludzkości w całej historii.

Miejsc, w którym społeczność Tłuszcza gromadzi się, aby upamiętnić wiele uroczystości obchodzonych w mieście i gminie, jest szczególne. To tu przed Pomnikiem Obrońców Ojczyzny 1920 składane są wieńce i wiązanki kwiatów. Na płycie pomnika wyryto napis – „Poległym Żołnierzom w obronie Ojczyzny 1920 roku: Dworniak Jan szer. 36 p. p. 7 VIII, Kościuch Franciszek szer. 41 p. p. 10 VIII, Obora Jan szer. 4 p. p. leg. 9 VIII, Opałka Jan szer. 21 p. p. 4 VIII, Pietrzak im. N.N. szer. 69 p. p. 7 VIII, Stefaniak Józef strz. Grodzien. P. strz. 9 VIII, w hołdzie i ku pamięci Mieszkańcy Ziemi Tłuszczańskiej”.
Jak zwracała się do zgromadzonych mieszkańców i gości obchodów w Tłuszczu, prowadząca tegoroczne uroczystości dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji – Wioleta Kur:
„To właśnie tutaj, 98 lat temu, ta ziemia przyjęła ciała młodych żołnierzy poległych w obronie Polski. Ich waleczność jest dla nas wymownym znakiem i niezatartym świadectwem miłości do ojczyzny. Miejsce, w którym się znajdujemy, nam – mieszkańcom ziemi tłuszczańskiej, przypomina o jednym z cudów naszej historii. Chcemy go dziś wspominać, chcemy wspominać tych bohaterskich żołnierzy spoczywających w tym miejscu, aby oddać im należyty hołd.”
W obchodach udział wzięli m.in.: żołnierz AK Stanisław Borczyński, wicestarosta wołomiński Adam Łossan, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Gajcy, zastępca burmistrza Waldemar Banaszek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Włodzimierz Fydryszek i Adam Wojtyra wraz z radnymi Rady Miejskiej w Tłuszczu: Grażyną Krupą, Włodzimierzem Malinowskim, Waldemarem Sitkiem oraz dziekan Dekanatu Tłuszczańskiego ks. Dariusz Skwarski. Obecni byli również sołtysi z terenu Gminy Tłuszcz, przewodniczących Rad Osiedlowych, dyrektorów jednostek organizacyjnych Gminy Tłuszcz, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, Ochotniczych Straży Pożarnych, delegacje Terenowego Koła Pszczelarzy, Kół Łowieckich, harcerzy, grup rekonstrukcyjnych, członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej, klubu kibica Legii Warszawa. Większość przedstawicieli wchodziło w skład pocztów sztandarowych. Licznie przybyli mieszkańcy Gminy Tłuszcz.
Uroczystości rozpoczęła Msza Św. polowa celebrowana przez ks. dziekana Dariusza Skwarskiego w asyście Chóru Miejskiego LUX MEA, na czele z chórmistrzem Magdaleną Hutek. Została odśpiewana „Rota” i po krótkim wstępie przedstawionym przez Ryszarda Nowaczewskiego rozpoczęto oficjalną części uroczystości. Został odśpiewany Hymn Państwowy i do zebranych zwrócił się burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk:
„Sierpień to dla Polaków bardzo ważny miesiąc. Miały wtedy miejsce wydarzenia, które odmieniały bieg naszych dziejów. W 1920 roku powstrzymaliśmy prącą na Warszawę Armię Bolszewicką. W 1944 roku pojęliśmy heroiczną, acz nieudaną próbę walki z niemieckim okupantem rozpoczynając Powstanie Warszawskie. Tu pragnę przypomnieć, że powstanie wybuchło także w Tłuszczu. Wreszcie, w 1980 roku narodziła się „Solidarność”. Warto o tych sierpniowych wydarzeniach pamiętać i ciągle je przypominać. Szczególnie w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Dziś, zgromadziliśmy się na cmentarzu Obrońców Ojczyzny 1920 roku. Pochylmy się przed żołnierzami tu spoczywającymi oraz wspomnijmy bohaterów z mińskiego pułku piechoty i 16 eskadry lotniczej walczących o Tłuszcz w te pamiętne dni. Jesteśmy im to winni.
Wspominając zwycięstwo z 1920 roku przypomnę słowa jednego z brytyjskich dyplomatów, lorda Dabernona. Powiedział on, że gdyby nie udało się pod Warszawą powstrzymać marszu Armii Czerwonej, przyniosłoby to w rezultacie nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, lecz również fundamentalne zagrożenie całej zachodniej cywilizacji.
Szanowni Państwo, jesteśmy mieszkańcami terenów, na których rozgrywała się Bitwa Warszawska. Ciąży, więc na nas wielki obowiązek. Obowiązek zaświadczania o historii. Dlatego dziękując Wam za dzisiejszą obecność, pragnę jednocześnie zaprosić na obchody organizowane w Radzyminie i Ossowie. Każdy z nas powinien odwiedzić te miejsca uświęcone krwią polskiego żołnierza. Pamiętajmy też, że wspaniałe zwycięstwo nad bolszewikami było zwycięstwem całego narodu. Nie byłoby możliwe bez zjednoczenia i – choć na kilka tygodni – zgody narodowej. Tej zgody życzę dziś wszystkim. Zarówno w rodzinach, wspólnotach parafialnych, jak i wśród uczestników życia publicznego.”

Po Apelu Poległych odczytanym przez Andrzeja Kruka, złożono wieńce i oddano hołd wszystkim poległym żołnierzom. Kwiaty składali, m.in. władze samorządowe, wicestarosta, Światowy Związek Żołnierzy AK okręg wschód, przedstawiciele szkół z terenu gminy Tłuszcz, harcerze, koło łowieckie, strażacy z OSP Tłuszcz, klub kibica Legii Warszawa.
Na zakończenie uroczystości odbył się koncert Grupy Varsovia Brass Qiuntet, którą tworzy pięciu absolwentów wyższych uczelni artystycznych — pasjonatów muzyki wykonywanej na instrumentach dętych blaszanych pod kierownictwem Jacka Juszczaka wraz z solistami: Judytą Nowak – Labuń oraz Piotrem Rafałko. Scenariusz i prowadzenie – Ryszard Nowaczewski. Dzięki doskonałemu warsztatowi oraz doświadczeniu widzowie mogli podziwiać występ na wysokim poziomie artystycznym, który dostarczył im niezapomnianych wrażeń. Jeszcze długo nad miejscem, gdzie mieszkańcy Tłuszcza oddali hołd poległym bohaterom Bitwy Warszawskiej unosiły się piękne i znane piosenki patriotyczne okresu międzywojennego, legionowe i wojskowe.

Uroczystość została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

/Janina Czerwińska/

5 258 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Błaszczak oficjalnie potwierdził – Muzeum w Ossowie powstanie do 2020 roku

- Przygotowaliśmy harmonogram działań, które doprowadzą do tego, że za dwa lata, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy mogli oddać...

Zamknij