ggg ggg

7 milionów z UE na remont pałacu (24.01.2012)

Uroczyste podpisanie umowy pomiędzy powiatem wołomińskim a urzędem marszałkowskim województwa mazowieckiego o dofinansowaniu projektu „Adaptacja zabytkowego pałacu w Chrzęsnem na cele edukacyjno-kulturalne” odbyło się 18 stycznia w pięknych i stylowych wnętrzach obiektu. W wydarzeniu uczestniczyli licznie zaproszeni goście.

Renesansowy pałac w Chrzęsnem w gminie Tłuszcz został wybudowany w 1635 roku dla Stefana Bonawentury Grzybowskiego  i jest obecnie najstarszym zabytkiem powiatu wołomińskiego. Przez lata niszczał na uboczu wsi, schowany w zaciszu zaniedbanego parku. Władze powiatu wołomińskiego poprzedniej kadencji postanowiły temu zaradzić i w 2008 roku rozpoczęły kosztowny remont budynku. Teraz, gdy władzom nowej kadencji udało się uzyskać dofinansowanie na ten cel z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, prace będą mogły być kontynuowane. Dzięki unijnej dotacji dokończony będzie remont pałacu wraz z zabytkowym spichlerzem, a także zostanie zrewitalizowany park otaczający budowle. Szacuje się, że całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 11,3 miliona złotych.


Na uroczyste podpisanie umowy przybyli osobiście marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski, a także starosta wołomiński Piotr Uściński wraz z zastępcą Konradem Rytlem.
– Powiat stał się właścicielem tego pałacu w 2002 roku. Od tamtej pory ciężko było znaleźć środki na jego restaurację. Wniosek złożony przez poprzedni zarząd powiatu i decyzja władz Mazowsza pozwoliły nam rozpocząć ten kosztowny remont – wspominał starosta, dziękując jednocześnie wszystkim zaangażowanym osobom w ten projekt zarówno w tej, jak i poprzedniej kadencji – Widzimy już pierwsze skutki naszych prac, ale nie da się ukryć, jak wiele jeszcze jest do zrobienia. Dlatego 7 milionów złotych, które otrzymamy z Unii pozwoli dokończyć te prace i sprawić, by ten budynek już wkrótce tętnił życiem – dodał starosta Uściński.
Głos zabrał także marszałek województwa mazowieckiego. – Czasy, w których dziedzictwo narodowe bezpowrotnie niszczało mamy już za sobą. Aby jednak można było dokonywać rewitalizacji tego typu budynków potrzebna jest inicjatywa ludzka i determinacja właścicieli, a także środki finansowe – mówił przed złożeniem podpisu marszałek Struzik – Bezmiar potrzeb powoduje, że nie wszystko możemy zrobić na raz.

Takie pałace jak ten są naszym dziedzictwem narodowym, które musimy sukcesywnie ratować. Dobrze, że wśród projektów, na które możemy skierować środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego są także obiekty o charakterze edukacyjno-kulturalnym – dodał.
Podpisy pod umową złożyli przedstawiciele powiatu i województwa w świetle fleszy aparatów fotograficznych. Dokonano także symbolicznego przekazania dokumentu i uściśnięto sobie wzajemnie dłonie. Starosta Uściński wręczył marszałkowi Struzikowi pamiątkowy obraz, przedstawiający budynek pałacu. Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca.


– Dla mnie osobiście ten moment jest szczególnie wyjątkowy, ponieważ miałem zaszczyt z większością z państwa pracować w poprzedniej radzie powiatu wołomińskiego i naprawdę ten projekt jest zarówno dla powiatu, jak i całego Mazowsza nie do przecenienia – mówił na zakończenie wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski – Pozostaje tylko z szacunkiem patrzeć na to, jak zapoczątkowane przez poprzedni zarząd na czele z panem starostą Maciejem Urmanowskim dzieło, jest kontynuowane przez pana starostę Piotra Uścińskiego. Nie jest tajemnicą, że powiat zaangażował ogromne własne środki finansowe, dzięki czemu obiekt już teraz, jeszcze przed wpłynięciem transzy środków unijnych, wygląda tak dobrze – dodał.


I faktycznie zabytek już w tej chwili prezentuje się naprawdę imponująco. Odrestaurowano już budynek pałacu i spichlerz. Ułożono drewniane i kamienne podłogi. Wszystkie detale wewnętrzne zostały poddane pracom konserwatorskim. Odtworzono kominki, odmalowano wnętrza, a także fasady zewnętrzne wszystkich budynków zespołu pałacowego. Zawieszono żyrandole, wykończono kręcone schody w baszcie i główną, piękną klatkę schodową. Pomieszczenia zaaranżowano na wnętrza dawnej siedziby ziemiańskiej, Na parterze powstały sale multimedialne, które będą mogły być wykorzystywane m.in. do organizacji konferencji i szkoleń. Udało się także odtworzyć – nieistniejącą przez ostatnie lata – prywatną kaplicę. Ponadto, w odrestaurowanym budynku spichlerza umieszczono sale szkoleniowe, w których będą się mogły odbywać m.in. warsztaty, wystawy czasowe, zajęcia szkolne dla uczniów ze szkół powiatu wołomińskiego oraz konferencje.


Jak zdradził nam zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Drogownictwa starostwa, Robert Rasiński, który nadzorował całość prac budowlano-konstrukcyjno-instalacyjnych, rewitalizacja obiektu była niezwykle czasochłonna i trudna.
 – Odrestaurowane z dużą pieczołowitością budynki są wyposażone we wszelkie instalacje potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania instytucji, które tu znajdą w przyszłości swe miejsce. Olbrzymia ilość wysokospecjalistycznych instalacji jest tak wykonana, że jest prawie niezauważalna dla oglądających  pałac. Mogę tu powiedzieć, trochę „nietechnicznie”, że stopień tych wszystkich prac  był na tyle trudny i skomplikowany, że pewnie łatwiej było by mi pracować nad wybudowaniem kilku szkół. Ale cóż, udało się. – podsumował Robert Rasiński.


Ostatnim etapem prac wykończeniowych we wnętrzach budynków będzie zakup odpowiednich do ich charakteru mebli. Również prace w budynku spichlerza i dawnym czworaku dobiegają końca. Będzie on teraz pełnił funkcję administracyjną. Pozostał jeszcze do zagospodarowania teren XIX-wiecznego parku krajobrazowego. W tym roku odtworzony zostanie jego historyczny układ wraz z małą architekturą, ogrodzeniem i wewnętrznymi drogami.
Anna Sajnog

2 792 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Club Mokra – Mirami (21.01.2012)

Galeria zdjęć

Zamknij