ggg ggg

6. miejsce Gminy Wyszków w rankingu „Zdolność kredytowa samorządów. Ranking 2014–2016”

Województwa, powiaty, miasta i gminy wiejskie zostały sprawdzone pod kątem zdolności kredytowej w najnowszym rankingu „Wspólnoty”. Gmina Wyszków w swojej kategorii zajęła wysokie 6 miejsce, więc jest się czym pochwalić.

Budżet samorządu jest niemniej ważny od budżetu domowego. Ale samorząd musi się także rozwijać poprzez inwestycje. Realizacja ambitnych planów przez duże miasta wymaga dopływu zewnętrznych środków finansowych, takich jak kredyty, czy obligacje. Konieczne jest także utrzymanie dobrych wyników operacyjnych – nadwyżki bieżącej oraz długoterminowe planowanie wydatków. Kto robi to najlepiej? Odpowiedź znajdziemy w rankingu „Zdolność kredytowa samorządów. Ranking 2014–2016”, przygotowanym przez czasopismo „Wspólnota”. Jak podsumowali autorzy rankingu Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego ranking 2017 odnosi się do zdolności kredytowej definiowanej ustawowo przez artykuł 243 ustawy o finansach publicznych. Zestawiono średnią wartość nadwyżki operacyjnej z ostatnich trzech latach z wielkością dochodów budżetu JST. Wysokość wskaźnika przekraczająca 15 proc. oznacza, że zdolność kredytowa definiowana przez art. 243 jest wyższa niż wynikająca ze starych regulacji ustawowych. Samorządów z taką nadwyżką jest 323 (310 gmin, 7 powiatów, 4 miasta na prawach powiatu i 2 województwa). U czterech rekordzistów (wyłącznie gminy wiejskie) nadwyżka operacyjna przekracza 30 proc. rocznych dochodów.
Wskaźnik zdolności kredytowej, który podano w liczbach po myślniku, to procent dochodów w 2017 jakiego nie mogą przekroczyć planowane spłaty rat kredytów i pożyczek wraz z odsetkami (średni udział nadwyżki operacyjnej w dochodach ogółem 2014–2016).
Wśród województw siódme miejsce zajęło nasze województwo mazowieckie z wynikiem – 12,62, a z miast powiatowych 6 miejsce Wyszków z wynikiem – 18,13.
Gratulacje dla wyszkowskiego samorządu za dobre zarządzanie.
/oprac. J.Cz./

924 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Festiwal Grand OFF – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata to wrota do magicznego świata filmu niezależnego.

2 grudnia 2017 roku w Teatrze Syrena, podczas uroczystej Gali, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” otrzymał wyróżnienie dla Najlepszego Kina za...

Zamknij