ggg ggg

3-lata działalności Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Ostrowi Mazowieckiej (24.04.2012)

Na ciekawe i pouczające spotkanie w dniu 19 kwietnia zaprosił mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu. Przedstawiciele miasta i powiatu współpracujący z ośrodkiem zamiejscowym oraz studenci i młodzież mieli okazję spotkać się władzami i kadrą dydaktyczną uczelni.

Spotkanie odbyło się w auli Zespołu Szkół nr 2, a osobą prowadzącą okazała się znana wszystkim i urocza Beata Polakowska, reprezentująca Ostrów Maz. w latach poprzednich podczas wyborów Miss Polonia. Kilka słów podziękowania wygłosił dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Ostrowi Mazowieckiej mgr Roman Balcerzak. Przywitał gości, którzy przybyli na spotkanie w Zespole Szkół nr 2 w dniu 19 kwietnia. Byli to reprezentujący kadrę uczelni: mgr Zofia Czempińska – Świtalska -Jej Magnificencja Prorektor ds. dydaktyki,  profesor Aleksander Kosmynin – dziekan Wydziału Ochrony Środowiska, prof. dr hab. Inż. Jerzy Żuchowski – kierownik katedry oraz wykładowcy: mgr Marek Siekierski, mgr Krzysztof Studnicki, mgr inż. Janusz Popis, mgr inż. Lidia Runo, mgr Tomasz Liwartowski, mgr inż. Jan Bloch, mgr Sylwia Leoniak, mgr inż. Tomasz Gałązka, mgr Agata Bartkiewicz, dr Krzysztof Dąbrowski.


Wśród gości byli również samorządowcy: Zbigniew Kamiński – starosta Powiatu Ostrowskiego, Marian Krupiński – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Stanisław Rybski – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Adam Warpas – wiceburmistrz Wyszkowa, mgr Mieczysław Szymalski – były burmistrz miasta Ostrów Maz., Ireneusz Gumkowski- wójt Gminy Stary Lubotyń,  Rafał Kowalczyk – wójt Gminy Wąsewo, Krzysztof Michalec – wójt Gminy Szulborze Wielkie,  Marek Kubaszewski- wójt Gminy Małkinia Górna,  Jacek Murawski – wójt Gminy Nur, Jolanta Ugniewska – sekretarz Powiatu Ostrowskiego,  Tomasz Skibicki – sekretarz Gminy Brok. Przybyli również wspierających i współpracujących szkołę: płk. Ryszard Kołacz – dowódca 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego, Teresa Zienkiewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Włodzimierz Kazimierski – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, Jerzy Pawluczuk – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”, Henryka Lipska – wiceprezes Banku Spółdzielczego, Krystyna Polakowska – dyrektor Banku Spółdzielczego oddz. w Lubotyniu. Niestety, ku naszemu zdziwieniu na spotkaniu zabrakło władz miasta Ostrowi Mazowieckiej. Zamiejscowy Oddział Ośrodka Dydaktycznego w Ostrowi Mazowieckiej, chociaż istnieje już 3 lata i uczy się tu wielu młodych mieszkańców Ostrowi, chyba nie jest odpowiednio doceniony przez burmistrza Władysława Krzyżanowskiego. Nie było ani burmistrza, ani reprezentującego samorząd przedstawiciela Ratusza. Jak się okazało w uroczystości wziął udział wiceburmistrz Wyszkowa z sąsiadującego powiatu, a miejscowe władze nie dotarły. Jest to niepokojące, gdyż ta właśnie uczelnia, jedna z dwóch działająca na tym terenie, umożliwia zatrzymanie wielu młodych, zdolnych ludzi w mieście stwarzając im dobre warunki nauki, a później w uzyskaniu pracy.

Korzyści z oddziału uczelni wyższej na terenie miasta, szkolących przyszłych fachowców w wielu dziedzinach, od ochrony środowiska, turystyki i rekreacji, logistyki, bezpieczeństwa i higieny pracy, itp., są niewątpliwe. Miasto, gdy ma młodych, rzutkich i mądrych ludzi może się rozwijać, pokonywać problemy, tworzyć nowe obszary działalności, biznesu. To rozumieli i doceniali starosta ostrowski, ówczesny burmistrz Ostrowi, którzy wspierali powstanie i rozwój uczelni oraz jej przedstawiciela dyrektora Romana Balcerzaka. Dlatego też szkoła uhonorowała dyplomami i okolicznościowymi albumami: starostę Zbigniewa Kamińskiego, dyrektor ZS nr 2 – Teresą Zienkiewicz, byłego burmistrza miasta Mieczysława Szymalskiego, dyrektora LO Włodzimierza Kazimierskiego, dyrektor PUP Barbara Grabowska oraz płk. Ryszard Kołacz.
O samej uczelni, jej powstaniu, profilach i specjalizacjach w nauczaniu oraz wielu sprawach dotyczących Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu (w październiku minie 19 lat istnienia uczelni) oraz zamiejscowych ośrodkach i placówkach poinformowała założycielka i  prorektor mgr Zofia Czempińska – Świtalska. Z jej słów wyłaniał się obraz dobrej, solidnej i stale rozwijającej się uczelni, mającej studentom do zaoferowania najlepszą bazę i znakomitą kadrę i możliwość zdobywania wiedzy nie tylko w kraju, ale i poza jego  granicami dzięki nawiązanym kontaktom i współpracy. Niezwykle ciekawy był też wykład pt. „Zrównoważony rozwój wyzwaniem XXI wieku”, który poprowadził prof. dr hab. inż. Jerzy Żuchowski. Profesor rozpoczął od motta mającego nam udowodnić, że zasoby naszej planety są ograniczone i my mamy wpływ na to, co się z nimi dzieje: „Ziemi nie dziedziczymy po naszych przodkach, my ją tylko wypożyczamy od naszych dzieci”. Jak wynikało z wykładu,  aktualnie zrównoważony rozwój pojmowany jest jako rozwój wyważony wspólnymi interesami: społecznym, ekonomiczny, itp. W Polsce jednak wpatrzeni jesteśmy we wskaźniki PBK, ale Europa jest za zrównoważonym rozwojem. Chociaż nasze działania będą tylko dążeniem do takiego rozwoju, należy podejmować  działania mimo różnicy interesów świata biedy i bogactwa. Omówił zagrożenia, działania ekologiczne, przyjęte rezolucje i przepisy oraz nadzieje, które rysują się po poczynieniu pierwszych kroków w kierunku zrównoważonego rozwoju.


O znaczeniu uczelni mówili przybyli goście. Radny SejmikuMarian Krupiński stwierdzał: „Jestem pod wrażeniem działalności tej uczelni. Gratuluję wyników. Jesteście potrzebni na Mazowszu, dla kraju i dla środowiska” Radny Stanisław Rybski podziękował dyrektorowi Romanowi Balcerzakowi za zorganizowanie tak potrzebnej tu w Ostrowi szkoły. Starosta Zbigniew Kamiński wspominał pierwsze rozmowy na temat powstania oddziału i chwalił za stworzenie szkoły wyższej i większą dostępność dla młodzieży. Mieczysław Szymalski podziękował za wyróżnienie i powtórzył to, co uważał od początku: „Szkoła wyższa to prestiż dla gminy i szansa na rozwój miasta”. Na zakończenie wypowiedzi stwierdził: „Jesteśmy miastem akademickim i to dzięki Państwu”.
Spotkanie zakończono poczęstunkiem dla przybyłych gości.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

4 049 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dar krwi, darem życia (24.04.2012)

MOTOSERCE nie jest organizacją ani stowarzyszeniem. Jest Ideą wynikającą z potrzeby serca i z chęci działania. Organizatorami są wyłącznie kluby...

Zamknij