ggg ggg ggg ggg ggg

25. rocznica poświęcenia Sztandaru Ruchu „Solidarność” Pracowników Lokomotywowni Tłuszcz (06.08.2013)

Obchody odbyły się 4 sierpnia 2013 r. o godzinie 12.00 w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu.

Wspólnota Emerytowanych Kolejarzy Ruchu Społecznego NSZZ „Solidarność” lat 80 Lokomotywowni Tłuszcz i organizator uroczystości Społeczny Komitet Uroczystości Obchodów 25. rocznicy Poświęcenia Sztandaru Ruchu Społecznego „Solidarność” Pracowników Lokomotywowni Tłuszcz, zaprosiła mieszkańców i brać kolejarską na ponowne poświęcenie swojego sztandaru. Pierwszy raz został on poświęcony w 1988 r. Obchody, które odbyły się 4 sierpnia 2013 r. swoim patronatem honorowym objęli: poseł na Sejm RP Jacek Sasin, starosta Powiatu Wołomińskiego Piotr Uściński, Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” Rafał Rozpara, Tomasz Czarnogórski, dziekan dekanatu tłuszczańskiego ks. kan. Władysław Trojanowski. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył oraz wygłosił homilię Jego Ekscelencja ks. abp Henryk Hoser. Msza i uroczystości odbyły się w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu.


Waldemar Sobczak, przewodniczący społecznego komitetu tegorocznych obchodów przedstawił działalność Ruchu Społecznego „Solidarność” w latach osiemdziesiątych w PKP Lokomotywowni Tłuszcz oraz historię ufundowania i wykonania Sztandary ruchu „Solidarność” Pracowników Lokomotywowni Tłuszcz.
16.VII.1980 r. w Lokomotywowni PKP Lublin rozpoczął się strajk kolejarzy, który w kolejnych dniach objął cały Węzeł PKP Lublin i trwał do 19.VII.1980 r. Na fali protestów kolejarzy również w PKP Lokomotywowni Tłuszcz pod koniec roku powstała komisja założycielska NSZZ „Solidarność”.  W wyniku wyborów wyłoniono władze związku. Pierwszym Przewodniczącym został wybrany pracownik drużyn trakcyjnych – maszynista śp. Czesław Długołęcki. Nowo utworzona organizacja związkowa przedstawiła kierownictwu zakładu swoje postulaty dotyczące kwestii ekonomicznych i socjalnych. Związek poparł również postulaty o charakterze politycznym. Działalność pierwszego Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” trwała tylko 6 miesięcy, ponieważ na początku II kwartału 1981 r. Czesław Długołęcki nagle umiera. Nowym przewodniczącym zostaje wybrany pracownik warsztatów napraw lokomotyw – Jerzy Białek, który kontynuuje rozpoczęte dzieło budowy organizacji związkowej do ogłoszenia stanu wojennego i delegalizacji NSZZ „Solidarność”. W okresie stanu wojennego członkowie związku „Solidarność” aktywnie włączyli się w działalność podziemną, rozprowadzając wśród pracowników ulotki, prasę podziemna oraz biorąc udział w licznych akcjach. Pod koniec 1986 r. czterech członków związku (Andrzej Przywoźny, Czesław Dzięcioł, Jan Cymerman oraz Waldemar Sobczak) wychodzi z inicjatywą ufundowania i wykonania sztandaru pracowników Lokomotywowni Tłuszcz, identyfikujących się z ruchem społecznym „Solidarność”. Następuje zbiórka pieniędzy, która trwa od 1988 r. W miesiącu marzec w/w zlecają wykonanie sztandaru wg uzgodnionego projektu Pracowni Haftów Artystycznych w Poznaniu. Całością prac związanych z wykonaniem przejmuje Siostra Przełożona Zgromadzenia B. Stachurka.
Sztandarem jest prostokątny płat tkaniny dwustronnie haftowany o wymiarach 100 cm x 110 cm umieszczony na drzewcu zwieńczonym głowicą w formie metalowej figurki orła w koronie. Awers – to płat tkaniny w kolorze granatowym z centralnie umieszczonym wizerunkiem orła białego. Wokół napis Pracownicy Lokomotywowni Tłuszcz 1988r., a w górnym lewym rogu „godło kolei”. Rewers – tkanina w kolorze żółtym w centrum wyhaftowana Św. Katarzyna Aleksandryjska i napis wokół „Św. Katarzyno módl się za nami”, w górnych rogach Plata „godła kolei”, na dole napis „Solidarność”.
W dniu 31 lipca 1988 r. sztandar został poświęcony przez śp. biskupa Władysława Miziołka na uroczystej Mszy Św. w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. Sztandar do 1991 roku był przechowywany w kaplicy Kościoła, a następnie został zawieszony w specjalnej gablocie w pomieszczeniach związku zawodowego NSZZ „Solidarność” w Lokomotywowni Tłuszcz. Od chwili poświęcenia sztandaru corocznie był eksponowany i wystawiany w poczcie sztandarowym na uroczystościach z okazji Pielgrzymek kolejarzy na Jasną Górę w Częstochowie i wielu, wielu innych. Na obecną uroczystość ponownego poświęcenia sztandar został odnowiony.


W uroczystości 4 sierpnia 2013 r. udział wzięli: Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Henryk Hoser – Ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej, duszpasterz kolejarzy Diecezji Łomżyńskiej ks. kanonik Jan Mrowiec, poseł na Sejm RP Jacek Sasin oraz poseł Henryk Kowalczyk, wicestarosta Powiatu Wołomińskiego Konrad Rytel, przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i rolnictwa Rady Powiatu Wołomińskiego i jednocześnie przewodniczący Rady Nadzorczej LGD Tomasz Czarnogórski, prezes Zarządu LGD „Równiny Wołomińskiej” Rafał Rozpara, przewodniczący Rady Miejskiej w Tłuszczu Krzysztof Gajcy, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, z-ca burmistrza Wyszkowa Adam Warpas, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej, radny Rady Miejskiej Tadeusz Sasin, wiceprzewodniczący KSK NSZZ „Solidarność 80” Jerzy Jankowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze Oddział Wołomin Józef Radzio, przewodnicząca Sekcji Zawodowej NSZZ „Solidarność i członek Rady Nadzorczej w PKP INTERCITY S.A. Maria Sędek, właściciele firmy „Person” Roman i Piotr Urynowicz, naczelnik Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Tłuszcz KM Tomasz Oleksiak, emerytowani kolejarze, ich rodziny, koledzy ze związków zawodowych „Solidarność”, byli pracownicy Lokomotywowni Tłuszcz, pracownicy Kolei Mazowieckiej oraz spółek Grupy KP i mieszkańcy Tłuszcza.
W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe: NSZZ „Solidarność” PKP Węzła w Ostrołęce, NSZZ „Solidarność” PKP Intercity Warszawa Olszynka Grochowska, kolejarzy Węzła Małkinia.
W homilii padło wiele mądrych słów: o trudzie codziennego życia, rada o dążeniu do tego, co na górze, a nie do tego, co na ziemi, bo tam odnajdziemy rzeczy absolutne i wtedy ten trud codzienny nabiera wartości. Arcybiskup Henryk Hoser nawoływał za słowami św. Pawła o rozpuszczeniu nieczystości złej żądzy i bałwochwalstwa. Strzeżcie się chciwości, nie okłamujcie się nawzajem, gdyż człowiek jest wielki tym, kim jest, a nie, co posiada – mówił duszpasterz.  Nawiązał do tradycji i odpowiedzialności, jaka cechowała Polskie Koleje Państwowe i kolejarzy. Ich praca była misją, a ona ich życiem. Były to czasy, gdy kolej była instytucją wzorcową, a etos kolejarzy był uznany w społeczeństwie. Kolej zaś to było życie i rozwój Tłuszcza, i regionu. Dziś możemy ubolewać, że tego etosu, blasku już koleje nie mają. Mówił o olbrzymich katastrofach kolejowych, a drogowych wynikających z braku odpowiedzialności za życie swoje i innych ludzi. Traktowaniu pracy na kolei, jako miejscu zarobku. Wyrażał uznanie za uroczystość zorganizowaną przez kolejarzy z Tłuszcza, którzy w ten sposób przenoszę te wartości i symbolikę do dnia dzisiejszego.


Podziękowano wielokroć arcybiskupowi za przybycie, otrzymał dary od parafian, słowa wdzięczności od ks. proboszcza Trojanowskiego i kwiaty od delegacji organizatorów na czele z wiceprzewodniczącą Marią Sędek oraz Waldemarem Sobczakiem – przewodniczącym społecznego komitetu obchodów. Kulminacją uroczystości było ponowne poświęcenie sztandaru kolejarzy, którego dokonał Jego Ekscelencja arcybiskup Henryk Hoser wraz z towarzyszącymi mu duchownymi: ks. kanonikiem Janem Mrowcem i ks. proboszczem Władysławem Trojanowskim. W dalszej części uroczystości kilka słów do organizatorów, znakomitych gości oraz kolejarzy skierowali: ks. Jan Mrowiec, poseł Jacek Sasin, poseł Henryk Kowalczyk, wicestarosta Konrad Rytel oraz przedstawiciel LGD radny Tomasz Czarnogórski. Ks. Mrowiec z ubolewaniem zwrócił uwagę na brak polskiego orzełka na kolejarskich czapkach, który wg zaleceń UE zmieniono na inny znaczek. Poseł Jan Sasin wspominał o kolejarzach, którzy pierwsi stawiali opór najeźdźcy i w czasach Solidarności czynnie działali, na co dzień. Padły też słowa wsparcia dla arcybiskupa, w związku z medialną nagonką za konflikt związany z byłym proboszczem Jasienicy. „Życzę, by sztandar dziś odnowiony był sztandarem czasu odnowy” – zwracał się do kolejarzy poseł Henryk Kowalczyk. W imieniu samorządu powiatu, wicestarosta Konrad Rytel zapewniał, że podobnie jak kolejarze praca samorządowców jest misją, którą spełniają dla obywateli. Tomasz Czarnogórski zaś dopowiadał, jak bardzo kolej przyczyniła się do rozwoju Tłuszcza. Chociaż tak niewiele zostało, cieszy możliwość wsparcia tak cennej inicjatywy jak obecna uroczystość i że postanowili uczcić poświęcenie swojego sztandaru.
Na zakończenie zebrani wysłuchali koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa oraz udali się na wspólny obiad.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 902 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Syreny, klaksony, kwiaty – mieszkańcy Wyszkowa godnie uczcili pamięć powstańców warszawskich (06.08.2013)

Wyszków podobnie, jak całe Mazowsze obchodził dzień i godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 2013 r. o godz. 17.00 zebraliśmy...

Zamknij