ggg ggg

„To oni nauczyli nas stawiać kropkę nad wyrazem ŻYCIE… – wigilijne spotkanie Nauczycieli Seniorów w Radzyminie

W sobotę, 14 grudnia członkowie Koła Emerytowanych Nauczycieli przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie spotkali się, aby świętować wspólnie kolejną wigilię.

80

Koło powstało 17 lat temu. Zrzesza najstarszych nauczycieli w mieście, dawnych  pracowników szkół i przedszkoli. Pieczę nad kołem sprawuje pani Elżbieta Jeleń dyr. Szk. Podst. Nr 1 im. ppłk pilota M. Pisarka.

Czterdziestoosobowa grupa emerytowanych pedagogów spotyka się każdego roku na opłatku wigilijnym. W tym roku, wśród gości byli: ksiądz Proboszcz Stanisław Kuć, Zbigniew Piotrowski – Burmistrz Radzymina wraz z małżonką, radni Miasta i Gminy Radzymin Teresa Jóśk i Marek Brodziak oraz szefowa GZEAS Halina Kondratczyk.

Atmosfera spotkania była bardzo radosna i wzruszająca. Padło wiele ciepłych słów życzeń i wspomnień. To są ludzie, którzy przez cały okres pracy zawodowej wychowywali wiele pokoleń radzyminiaków. Dziś czas posrebrzył skronie i już mniej sprawne nogi i ręce z trudem poruszają się, ale ten jeden dzień w roku dodaje im sił. Połowa z nich to 70 i 80–latkowie. Zachowali jednak żywe umysły, pamiętają swoich uczniów i snują wspomnienia z ogromnym wzruszeniem. Dziś właściwie boją się tylko chorób i samotności, a to niestety dokucza wielu starszym osobom. Dlatego dobrze stało się, że istnieje takie koło, że nauczyciele mają możliwość wspólnych spotkań, że czują się niezapomniani. Obecność władz miasta i Kościoła była dowodem szacunku dla stanu nauczycielskiego, okazywanego niejednokrotnie.

Kolacja wigilijna była zwyczajnie domowa. Biały obrus, sianko, barszcz z uszkami, karp smażony, śledź, kapusta z grzybami i prawdziwy wigilijny kompot. Młody personel restauracji „Impresja” zapewnił miłą obsługę i smaczne dania. Przy pięknie ubranej choince wszyscy czuli się bardzo rodzinnie.

Goście i nauczyciele zostali obdarowani upominkami przygotowanymi przez uczniów „Stalowej Jedynki” pod kierunkiem pani Marzeny Mazur – za co serdecznie dziękujemy.

Opiekę nad grupą najstarszych w mieści nauczycieli sprawuje pani Hanna Grzegorek, która jest inicjatorką i organizatorką tych spotkań i razem z Panią Dyrektor Elżbietą Jeleń starają się aby zapraszać całą grupę na różne szkolne uroczystości i zapewniać im kontakt z uczniami. To koło jest przykładem, jak można umacniać więzi towarzyskie i integrować ludzi, którzy odchodzą po latach pracy zawodowej i w wielu przypadkach stają samotni i zapomniani. Nasi nauczyciele stają się tym dowartościowani.

W czasie tego wigilijnego spotkania wszyscy byli uroczyści i wzruszeni. Dziękując za przygotowanie tej pięknej imprezy pytali kiedy się znów spotkamy. Czują potrzebę kontaktowania się. Dobrze, że to koło istnieje i oby było tak jak najdłużej.

A na nadchodzące święta Bożego Narodzenia, pani Hanna Grzegorek obdarowała swoje koleżanki kalendarzami „PRZYPOMINAJKAMI” aby ułatwiały przez cały  rok zapamiętywanie dat, rocznic, świąt, wspólnych spotkań i wizyt u lekarzy. Życzyła zebranym zdrowia, radości i uśmiechu, zgody w rodzinie i oby nigdy nie dotknęła nikogo samotność, bo podobno jest ona gorsza od nadciśnienia.

A że „Od Adama i Ewy odpuszczamy wszystkie gniewy”- wybaczmy sobie złości i urazy, a narodzenie Bożego Dzieciątka niech przyniesie spokój ukojenie, zdrowie.

/Hanna Grzegorek, R.L./

81

1 576 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wigilijna wieczerza Ambasadorów Miasta Cudu nad Wisłą… (07.01.2013)

Tegoroczne spotkanie opłatkowe seniorów z Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Radzyminie, stało się okazją do wręczenia...

Zamknij