ggg ggg

Madonno Loretańska spójrz łaskawie na nasze domy (11.09.2012)

Niedzielne pielgrzymowanie do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Kamieńczyka stało się tradycją. 9 września 2012 r. odpust zorganizowany już po raz 25 – jubileuszowy przez Siostry Loretanki zgromadził wielotysięczną rzeszę pielgrzymów.

Kilkadziesiąt autokarów, mnóstwo samochodów, uczestnicy pieszych pielgrzymek zmierzali ku lasom nad Liwcem w okolicach Kamieńczyka. Oblicza się uczestników odpustu na ok. 10 tysięcy osób. Od godzin rannych trwały już modlitwy. W obchodach udział wzięli pielgrzymi z okolic, a także z całego Mazowsza. Wśród gości byli m.in. samorządowcy z Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego: starosta Bogdan Pągowski, wiceburmistrz Wyszkowa Adam Warpas, radny Waldemar Sobczak i  wielu mieszkańców z sąsiednich wsi, miast i miasteczek. 
Początki sanktuarium maryjnego w Loretto sięgają 1928 roku. Wówczas ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek, ówczesny proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie, zakupił od dziedzica Ziatkowskiego duży majątek pod nazwą Zenówka, położony nad rzeką Liwiec, w odległości 60 kilometrów od stolicy. Dnia 27 marca 1929 roku zmieniono urzędową nazwę miejscowości na Loretto, nawiązując w ten sposób bezpośrednio do Sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto koło Ankony we Włoszech. W 1981 roku do polskiego Loretto sprowadzono wierną kopię umieszczonej tam figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, oboje o ciemnych obliczach i okryte jedną dalmatyką. Procesja i uroczyste umieszczenie figury podczas obchodów w Loretto są szczególnie podniosłym momentem tuż przed Mszą Świętą odpustową. Obchody organizowane są w niedzielę po dacie 8 września każdego roku święcie Narodzenia Matki Bożej. W tym roku jest to, więc niedziela 9 września. Mszę świętą poprzedziły: Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz koncert Zespołu „Libańskie Ordonki”. Mszę Świętą Odpustową celebrował i homilię wygłosił ks. bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej. Podczas całej uroczystości muzyczną oprawę zapewniała Orkiestra Victoria z Rembertowa i pięknie śpiewający chór.

Ksiądz biskup R. Kamiński szczególnie serdeczne słowa skierował do przełożonej generalnej oraz wszystkich tych, którzy przyczyniają się do zaistnienia dzieła, jakim są obchody. Homilia poświęcona została sprawom umacniania wiary, katechezie służby, na przykładzie losów Maryi mówił o sprawach dot. rodziny, o lekcji pokory jaką nam daje i niezmiennego zawierzenia się Jezusowi. Mówił o pracy i świętowaniu. Pracy – temacie dziś trudnym dla nas wszystkich i o świętowaniu, czyli spotkaniu z Eucharystią, świętowaniu przy rodzinnym stole: „Tam cementuje się całość, jeżeli Chrystus zasiądzie między nami”, a nie zmiana w dzień zakupów lub załatwianiu swoich spraw.

Radził abyśmy żadnego cierpienia nie zagospodarowywali. Ze smutkiem przedstawiał jak obrzuca się obelgami i bluźnierstwem Matkę Bożą, dając jako przykład koncert na Stadionie Narodowym 1 sierpnia. Mówił o objawieniach fatimskich św. Łucji, gdzie Matka Boża prosiła o obchodzenie 5 pierwszych sobót miesiąca wynagradzających grzechy bluźnierstwa przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Zwracał uwagę na obchodzenie niedzieli, ale również na misję, którą wszyscy powinni podjąć – pracę nad przemienieniem świata. To należy przekazać młodym ludziom. W skupieniu wielotysięczny tłum wiernych wysłuchał słów biskupa. Żarliwie też modląc się i uczestnicząc we Mszy Świętej. Nie ulega wątpliwości, że pielgrzymi wrócą odnowieni i umocnieni w swoje wierze.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

1 583 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pożegnano lato tańcem i piosenką (11.09.2012)

Sobotnie „Familijne pożegnanie lata” pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku oraz ich rodzin i przyjaciół udało się znakomicie. 8 września...

Zamknij