ggg ggg ggg

11 listopada 2019 r. – uroczystości z okazji 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Łochowskie obchody uczczenia odzyskania niepodległości Polski zgromadziły wielu mieszkańców miasta i gminy. Podczas składania wieńców pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski dziękował uczestnikom za tak liczne przybycie – niespotykane od czasu dnia odsłonięcia pomnika – duchowego przywódcy powstania II RP.

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Łochów rozpoczęło się złożeniem kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego w Kamionnie i Eucharystią w intencji Ojczyzny. W uroczystości uczestniczył minister cyfryzacji Marek Zagórski, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest pamięć historii naszego narodu dla nas i przyszłych pokoleń. Obecni również byli burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Ryszawa i wiceprzewodnicząca Krystyna Kielan oraz mieszkańcy Kamionny. Uroczystość uświetniły swą obecnością poczty sztandarowe jednostek OSP z Baczek i Kamionny oraz Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kamionnie.
W Łochowie uroczystości 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się koncertem patriotycznym w wykonaniu chóru parafialnego z Kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie i Mszą Św. w intencji Ojczyzny w asyście sztandarów z udziałem posła na Sejm RP Macieja Górskiego, władz samorządowych, służb mundurowych i licznie przybyłych mieszkańców Łochowa.
Po nabożeństwie uczestnicy obchodów w towarzystwie pocztów sztandarowych gminnych jednostek OSP, Gminy Łochów i szkół, przeszli pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego na plac przy Parku Dębinki. Po przywitaniu zebranych i krótkim wprowadzeniu, okolicznościowe przemówienia wygłosili: poseł Maciej Górski i burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, który oprócz wypowiedzi na temat znaczenia święta, zakończył życzeniami jedności w życiu naszego narodu i abyśmy spierali się o coś, a nie między sobą.
Odczytał również list od Pani Marszałek Marii Koc skierowany do uczestniczących w uroczystościach:
– ”To wyjątkowy dzień, podczas którego w miejscach pamięci gromadzą się Polacy, niezależnie od poglądów i przekonań politycznych. Wszyscy, dla których nasza narodowa wspólnota jest największą wartością, świętują dziś pod biało – czerwoną flagą. Od tamtej pamiętnej daty 11 listopada 1918r. mija dziś 101 lat. Lat naznaczonych radością z wolności i ciężką pracą w budowaniu podwalin nowoczesnego państwa w okresie międzywojennym, naznaczonych dramatem wojennych zawieruch i trudnymi doświadczeniami czasów komunizmu. Lat pełnych nadziei i trudu w tworzeniu demokratycznego ładu ostatnich dekad. (…) Dziś Polaków czekają inne wyzwania niż przed laty. Nie musimy walczyć o niepodległość z bronią w ręku i odbudowywać kraju z ruin, ale zawsze jesteśmy zobowiązani do ciężkiej pracy i lojalności wobec naszej Ojczyzny. Z tego właśnie doświadczenia, z naszej wspólnej polskiej historii, tej chwalebnej i tej tragicznej czerpmy mądrość i determinację w działaniu dla dobra naszej Ojczyzny. I zawsze, nawet, jeśli wydaje się to niezmiernie trudne, szukajmy tego, co nas łączy. Wszystkim Państwu, uczestnikom dzisiejszej uroczystości życzę dobrego świętowania!”.
Następnie delegacje złożyły pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego wieńce i wiązanki, a poczty sztandarowe opuszczając uroczystość skłoniły swoje sztandary w hołdzie wszystkim tym, którym zawdzięczamy niepodległość Polski.
W tym dniu odbyła się również uroczysta sesja Rady Miejskiej w Łochowie, w trakcie, której wręczono Medale Heleny i Ignacego Jana Paderewskich przyznawane corocznie zasłużonym mieszkańcom gminy i miasta Łochów. Relację z tej części przedstawimy w następnym numerze naszej gazety – zapraszamy za tydzień.
/Janina Czerwińska/

1 126 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stypendium dla studentów uczelni medycznych – nabór wniosków

Na podstawie § 7 ust. 2 Uchwały Nr XIII/101/2019 Rady Powiatu Węgrowskiego z dnia 19 września 2019 r. w sprawie stypendiów...

Zamknij