ggg ggg

100. rocznica walk 201 Ochotniczego Pułku Piechoty pod Paprocią i Pęchratką

W dniu 2 sierpnia 2020 r. w Szumowie odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę walk 201 Ochotniczego Pułku Piechoty pod Paprocią i Pęchratką. Żołnierze 201 Pułku Piechoty mężnie stawiali opór sowieckiemu najeźdźcy.

Ochotnicy, którzy stanęli do walki bez żadnego doświadczenia bojowego wsławili się zwłaszcza odparciem sowieckiego ataku w boju pod Paprocią i Pęchratką 4 sierpnia 1920 roku, płacąc jednak za swoją postawę najwyższą cenę, pozostawiając na polu bitwy kilkudziesięciu poległych.
W tym roku obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji poległych żołnierzy ochotników w kościele parafialnym w Szumowie.
Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym w Szumowie, gdzie po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i modlitwie w intencji poległych obrońców naszej Ojczyzny, delegaci złożyli hołd i symboliczne wieńce. Wiązankę złożyła również Pani Beata Ponichtera Wójt Gminy Andrzejewo.
W tracie uroczystości wręczono również ordery „Anioły Pamięci”. Pomysłodawcą i fundatorem tego zaszczytnego wyróżnienia jest Pani Monika Beyer, wnuczka Wiliama Beyera, bohaterskiego żołnierza – ochotnika poległego pod Pęchratką. Wyróżnienia przyznawane są osobom, które swoją postawą i działalnością przyczyniają się do utrwalania pamięci o żołnierzach 201 Pułku Piechoty, a także do krzewienia i promowania postaw i wartości patriotycznych, takich samych, dla których na wezwanie gen. Józefa Hallera poszli w 1920 roku „W bój – na zwycięstwo!”, harcerze, studenci i nauczyciele oraz wszyscy inni ochotnicy. W tym roku order otrzymał m.in. Pan Damian Jasko nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Ołdakach-Polonii.
/Gmina Andrzejewo/

187 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomnik Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej odzyskał dawną świetność! – oficjalne odsłonięcie już w najbliższy piątek, 14 sierpnia

Zakończyły się już prace, związanie z gruntowną renowacją pomnika 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, które przeprowadziło Nieporęckie Stowarzyszenie...

Zamknij