ggg ggg

100 LAT ZWYCIĘSTWA – Wyszków uczcił 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej

Wyszkowskie obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku miały wyjątkowo bogaty program. W dniach 14, 15 i 16 sierpnia 2020 r. zostały zorganizowane bardzo różnorodne wydarzenia patriotyczne, kulturalne i sportowe, których celem było upamiętnienie wielkiego zwycięstwa i niebywałego poświęcenia Polaków walczących o odzyskanie niepodległości.

 

Otwarcie wystawy plenerowej pn. „Do broni! 100. Rocznica wojny polsko – bolszewickiej 1919 – 1920”

14 sierpnia 2020 r. (piątek) na Placu Miejskim o godz. 18:00.

Uroczysty hołd oddany pomordowanym żołnierzom polskim w 1920 r.

15 sierpnia (sobota) obchody w Rybienku Leśnym rozpoczęto o godz. 9:00 Mszą Św. w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w intencji Ojczyzny, którą odprawił proboszcz parafii ks. Jarosław Balikowski. Następnie zebrani przeszli pochodem prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dęta OSP w Wyszkowie pod pomnik zamordowanych w 1920 roku (ul. Wołowskiego). Po modlitwie w intencji zamordowanych przez bolszewicką „czerezwyczajkę” mieszkańców powiatu wyszkowskiego, delegacje samorządów: Gminy Wyszków i Starostwa Wyszkowskiego, stowarzyszeń, partii politycznych, instytucji oraz szkół i mieszkańców, złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Na zakończenie odbył się koncert Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie.

Rajd rowerowy ,,Śladami Bitwy Warszawskiej w Puszczy Białej”

O godz. 10.30 wystartował spod pomnika pomordowanych w Rybienku Leśnym rajd rowerowy ,,Śladami Bitwy Warszawskiej w Puszczy Białej” (ok. 50 km, trasa szutrowo – asfaltowa). Trasa rajdu wiodła przez Porządzie (ścieżką rowerowo-biegową z Leszczydołu Nowiny), Sieczychy, Przetycz Włościańską, Dalekie, Jaszczułty i Natalin. W Sieczychach boczną, piaszczystą drogę rowerzyści dotarli do torów kolejowych w pobliżu stacji Zygmuntowo, gdzie znajduje się grób Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy rajdu złożyli na grobie kwiaty i uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Następnie uczestnicy rajdu dojechali do łowiska w Przetyczy Włościańskiej, gdzie przewidziano dłuższą przerwę na posiłek: zupę i kiełbaski z grilla, a Andrzej Grajczyk opowiedział o bitwie pod Czarnobylem.
Meta Rajdu zakończonego o godz. 16:00 znajdowała się przy zabytkowej plebanii Sanktuarium św. Idziego przy ul. Białostockiej w Wyszkowie. Na miejscu na uczestników czekała grochówka, a także konkurs z wiedzy o ruchu drogowym oraz wiedzy historycznej nt. Bitwy Warszawskiej na terenie Wyszkowa i Puszczy Białej. W budynku plebanii można było obejrzeć wystawę o Bitwie Warszawskiej, o której opowiadał Mirosław Powierza, regionalista z Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie. W rajdzie udział wzięło 58 osób, a rajd poprowadzili przedstawiciele Klubu Przyjaciół Wyszkowa: prezes Marek Siekierski oraz Adam Mróz.

Wystawa w budynku zabytkowej plebanii Sanktuarium św. Idziego

Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz Wojska Polskiego

16 sierpnia (niedziela) w Sanktuarium św. Idziego, przy grocie Matki Bożej o godz. 12.00 została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz Wojska Polskiego pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego z oprawą muzyczną Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie. W obchodach udział wzięły liczne poczty sztandarowe oraz uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, gmin i powiatu wyszkowskiego, goście i mieszkańcy.

 

Odsłonięcie popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego

16 sierpnia o godz. 13.00 odbyła się uroczystość odsłonięcie popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego przy zabytkowej plebanii w Wyszkowie.
Szczegółowa relacja z wydarzenia w klejnym wydaniu gazety.

 

Kino Plenerowe

W niedzielę, 16 sierpnia zaproszono mieszkańców na Skwer Jana Pawła II, gdzie mogli obejrzeć dwa filmy w ramach kina plenerowego, a także stroje i akcesoria z epoki. O godz. 17.00: „Na plebanii w Wyszkowie” (film dokumentalny, fabularyzowany) oraz o godz. 19.00: „Cud nad Wisłą” film niemy z muzyką na żywo zespołu ,,Czerwie”.

2 181 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odsłonięcie głazu upamiętniającego bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920

Na zaproszenie skierowane przez Pana Mariusza Błaszczaka – Ministra Obrony Narodowej oraz Pana Andrzeja Adamczyka – Ministra Infrastruktury w dniu...

Zamknij