ggg ggg ggg ggg

Ząbki uczciły 79. rocznicę Powstania Warszawskiego

Dźwięk syren i huk rac, wykrzyczane „Cześć i chwała Bohaterom” oraz kwiaty i znicze – tak Ząbki upamiętniły 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystość odbyła się we wtorek, 1 sierpnia o godzinie „W”, przy Pomniku Bohaterów Obrońców Ząbek i Drewnicy
w Parku Miejskim im. Szuberta.
Mimo kapryśnej pogody, mieszkańcy Ząbek dopisali, przybyli licznie, by oddać hołd poległym Powstańcom. Władze miasta reprezentował Zastępca Burmistrza Arkadiusz Powierża oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ząbki Edyta Kalata. Jak zwykle, na ząbkowskiej uroczystości pojawił się przedstawiciel środowiska kombatanckiego, ząbkowiak
p. Edward Piórkowski.
W uroczystości udział wzięli także: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Reprezentanci władz samorządowych Powiatu Wołomińskiego: Grzegorz Siwek oraz Anna Uścińska, a także Radni Miejscy i Komendant Straży Miejskiej Artur Lewandowski.
Uroczystość poprowadził mieszkaniec Ząbek, Dominik Manowski. W jej trakcie złożono kwiaty i zapalono znicze. Była także modlitwa za poległych Powstańców, którą odmówił proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach ks. Andrzej Kopczyński. Nie zabrakło „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pieśni powstańczych.
Organizatorami uroczystości byli: Miasto Ząbki, Ząbkowscy Legioniści ZL’11, Duma Warszawskiego Przedmieścia.
Powstanie Warszawskie było bohaterskim zrywem i jednocześnie jednym z najważniejszych i zarazem najbardziej krwawych wydarzeń w historii Polski. Wybuchło 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00. Trwało aż 63 dni i pochłonęło wiele ofiar. Straty po stronie polskiej to 18 tys. zabitych i ok. 25 tys. rannych żołnierzy oraz ok. 120-200 tys. ofiar cywilnych. Do niewoli dostało się ok. 15 tys. żołnierzy i oficerów wraz z Naczelnym Wodzem, generałem Tadeuszem Komorowskim „Borem”.
Pamiętamy! Cześć i chwała Bohaterom!

/I.P. – UM Ząbki/

436 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mieszkańcy Ziemi Norwida i Miasta Cudu nad Wisłą uczcili 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

We wtorek, 1 sierpnia o godzinie 17.00, na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, odbyły się obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego....

Zamknij