ggg ggg

Mieszkańcy Ziemi Norwida i Miasta Cudu nad Wisłą uczcili 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

We wtorek, 1 sierpnia o godzinie 17.00, na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, odbyły się obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystości zorganizowanej z inicjatywy Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych na czele ze Starostą Wołomińskim Adamem Lubiakiem.

We wtorek, 1 sierpnia społeczność Radzymina i Powiatu Wołomińskiego uczciła 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Główne uroczystości rozpoczęły się tuż przed godz. 17:00 na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, przed kwaterą – pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”.
W uroczystości zorganizowanej z inicjatywy Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej na czele z Prezesem Władysławem Kolatorskim, udział wzięła młodzież, a także licznie przybyli goście. Wśród nich znaleźli się m.in.: Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Cezary Wnuk, Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, Radna Ewa Wnuk, Honorowy Obywatel Radzymina, a zarazem Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina p. Jan Wnuk, Prezes Koła ŚZŻAK „Rajski Ptak” w Radzyminie Jerzy Berta, Wiceprzewodniczący Rady Programowej MKH im. AK ZR Waldemar Lau, Dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia ZDZ im. kpt. S. Pogonowskiego Bernadetta Stwora, nauczyciele z radzymińskich szkół, przedstawiciele organizacji społecznych i mieszkańcy.
Obchody uświetniła obecność Pocztów Sztandarowych: Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, Branżowej Szkoły
I Stopnia ZDZ im. kpt. S. Pogonowskiego w Radzyminie oraz historycznego sztandaru Armii Krajowej Radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak”.
Gdy wybiła godzina „W”, wyznaczona wyciem syren zgromadzeni odśpiewali Hymn Państwowy.
W trakcie uroczystości modlitwę w intencji Powstańców Warszawskich i Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówił ks. Łukasz Sikorski.
Uroczystą zbiórkę na radzymińskiej nekropolii zakończyła ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na mogile Żołnierzy Armii Krajowej, a także na grobie płka Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik”, legendarnego żołnierza radzymińskiego Obwodu AK „Rajski Ptak”, Honorowego Obywatela Radzymina.
Następnie uczestnicy udali się do Kolegiaty Radzymińskiej, gdzie o godz. 18.00 odprawiona została Msza Święta w intencji uczestników Powstania Warszawskiego oraz radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”.
W trakcie Liturgii głos zabrał Starosta Wołomiński Adam Lubiak, który odczytał List Okolicznościowy, skierowany do uczestników uroczystości przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka:
„79 lat temu w Warszawie, Polacy stanęli do walki o swoje Miasto, ale także o przyszłość Polski(…). Bądźmy tego dnia razem, okażmy wspólnie szacunek i oddajmy hołd Tym, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. Musimy propagować wiedzę i pielęgnować pamięć o Bohaterach, a dzisiejsza rocznica jest najlepszą na to okazją (…)”. – przypomniał szef MON w nadesłanym piśmie.
Czyniąc zadość obowiązkowi podtrzymywania pamięci o bohaterach warto w tym miejscu przypomnieć, że w Powstaniu Warszawskim brało udział kilkunastu żołnierzy radzymińskiego Obwodu AK „Rajski Ptak”. Jak podkreślił Prezes MKH im. AK ZR p. Władysław Kolatorski byli to m.in.: ppor. Antoni Wełna ps. „Żbik”, sierż. Roman Janusz „Trop” (spoczywają na starym cmentarzu w Radzyminie) i kpr. pchor. Janusz Zawodny ps. „Miś”. Uczestnikiem zrywu był też ppor. Bogusław Łojkuć ps. „Łuna”, były uczeń Publicznej Szkoły Powszechnej w Radzyminie, który przez
63 dni walczył w Powstaniu Warszawskim. Najmłodszym powstańcem z Radzymina był 14-letni Bohdan Cuch
ps. „Albin”, który walczył w Zgrupowaniu „Chrobry II”.
Ponadto, na starym cmentarzu w Radzyminie spoczywa też weteran Powstania Warszawskiego, żołnierz AK Adam Zawadziński (1913-1991).
Przy tej okazji nie sposób również nie wspomnieć żołnierzy AK, którzy latem 1944 roku brali udział w Akcji „Burza” na terenie dawnego powiatu radzymińskiego, doprowadzając m.in. 30 lipca 1944 r. do opanowania i wyzwolenia Radzymina spod okupacji niemieckiej.
Tym większe słowa uznania należą się nauczycielom, rodzicom i uczniom z radzymińskich szkół, którzy angażując się w działalność Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej nie tylko zorganizowali piękną uroczystość, ale też w związku z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przez kilka dni
porządkowali lub odwiedzali miejsca spoczynku Powstańców i Żołnierzy Armii Krajowej. (Szerzej o wakacyjnych inicjatywach MKH im. AK napiszemy niebawem na łamach „Kuriera W”).
Dziękując organizatorom i wszystkim zebranym, a szczególnie młodzieży, która tak licznie uczestniczyła w uroczystościach dodajmy, że w radzymińskie obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego tradycyjnie włączyli się także druhowie OSP Radzymin, którzy zapewnili odpowiednią oprawę godziny „W” w centrum miasta.
Punktualnie o godz. 17.00 ruch na radzymińskim rynku został wstrzymany. Przy wyciu syren, sygnałach świetlnych i dźwiękowych wozów gaśniczych oraz przy zapalonych racach, mieszkańcy Miasta Cudu nad Wisłą uczcili pamięć walczącej Warszawy.
Cześć i Chwała Bohaterom!
/opr. R.L.; foto: Uczestnicy,
MKH im. AK ZR/

268 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ultramaraton Powstańca 1944 już po raz dziewiąty

W niedzielny ranek 30 lipca, o godz. 6.30 spod hali sportowej w Wieliszewie, wyruszyło kilkuset biegaczy, aby uczcić pamięć Powstańców...

Zamknij