ggg
ggg ggg

Ząbki pożegnały Ś.P. Teresę Kaszubę-Jaworską

W sobotę, 15 maja mieszkańcy Ząbek pożegnali Ś.P. Teresę Kaszubę-Jaworską, wieloletnią wspaniałą nauczycielkę, dobrą osobę, znaną i ważną dla społeczności miasta.

Ś.P. Pani Teresa Kaszuba-Jaworska odeszła do domu Ojca nad ranem, 12 maja. Prywatnie była mamą m.in. ząbkowskiej radnej obecnej kadencji p. Grażyny Sobierajskiej.
Najszczersze wyrazy współczucia, wsparcia i otuchy w trudnych chwilach Rodzinie i bliskim Zmarłej, złożyła Burmistrz Miasta Ząbki Małgorzata Zyśk wraz z Pracownikami Urzędu Miasta oraz Przewodniczący Rady Miasta Waldemar Stachera wraz z Radnymi.
„Pani Tereska – taką ją zapamiętaliśmy, stojącą w progu szkoły, uśmiechniętą, czasem stanowczo zwracającą uwagę. Była z pokolenia nauczycieli surowych i wymagających, ale jakże życzliwych! Była matematykiem i fizykiem, ale uczyła także czytania, pisania i wspierała wszystkich, gdzie tylko mogła. Któż ze starszych roczników nie pamięta Jej wyjątkowych pączków, na które się czekało cały rok! Upiekła je nawet wtedy, kiedy doznała skomplikowanego złamania prawej ręki, bo wiedziała, że nie może zawieść.
Prywatnie jest mamą naszej Pani Dyrektor. Oficjalnie, pani Teresa Kaszuba-Jaworska, była nauczycielką i wieloletnim dyrektorem szkół. Największej wówczas w mieście SP nr 2, której nadała imię Jana Kochanowskiego, jednocześnie także prowadziła Zasadniczą Szkołę Zawodową (tak, była taka w Ząbkach). Później pełniła funkcję miejskiego dyrektora szkół, czuwając nad remontami i inwestycjami ząbkowskich przedszkoli i szkół. Była radną naszego miasta, zakładała gazociąg w Ząbkach, chodząc od domu do domu i przekonując ludzi. Za swoje zasługi została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pracowała niemal do ostatniej chwili, przyjeżdżając do naszej szkoły nawet wtedy, gdy skończyła 80 lat. Zatroskana nawet o drobne z pozoru rzeczy, czuwała nad poziomem nauczania, wszystko robiąc bezinteresownie i nieodpłatnie. Nie ustawała w pomocy innym, chociaż mogła w końcu odpocząć po trudach życia. (…) Jej dobroć, pogoda ducha, poczucie humoru, ale też i cięte riposty, pozostaną w naszej pamięci” – napisano w pięknym pożegnaniu, opublikowanym na FB Szkoły Podstawowej im. ks. J. Popiełuszki w Ząbkach przypominając, iż „Pani Tereska przez szereg lat wspierała osierocone dzieci i wielokrotnie prosiła, aby zamiast kwiatów na Jej pogrzebie, wesprzeć datkami potrzebujących.” Jak poinformowano, datki zebrane do puszek podczas ceremonii pogrzebowej zostaną przelane na konto sierocińca w Kamerunie.
„Ś.P. Pani Tereska była osobą wierzącą, razem z Nią cieszymy się więc radością Nieba. Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci na wieki. Amen”.

/opr. KW, źródło: UM Ząbki/

132 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podpisanie umowy na opiekę wytchnieniową

Burmistrz Miasta Ząbki Małgorzata Zyśk podpisała umowę na opiekę wytchnieniową, z której skorzystają ząbkowskie rodziny. Dofinansowanie na tegoroczną edycję programu...

Zamknij