ggg ggg ggg ggg ggg

Za nami II Radzymińskie Spotkanie Biznesu

W czwartkowe popołudnie, 28 października w gościnnych progach „Sceny Cegielnia”, odbyło się drugie Radzymińskie Spotkanie Biznesu z udziałem licznie przybyłych samorządowców oraz menedżerów i właścicieli firm, działających na terenie Gminy Radzymin i Powiatu Wołomińskiego.

Oficjalnego otwarcia drugiego Radzymińskiego Spotkania Biznesu dokonali: burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński oraz gospodarz „Sceny Cegielnia” Marek Kościkiewicz, a poprowadziła je Pełnomocnik Burmistrza Radzymina ds. relacji inwestorskich Dominika Krzyżanowska-Kidała.
Wśród zgromadzonych gości, oprócz przedsiębiorców, obecni byli również przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, a wśród nich m.in.: Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Adam Pietrzak, Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Powiatu Paweł Śliwa, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, a także wiele osób z grona radnych powiatowych i gminnych oraz władz samorządowych.
Radzymińskie Spotkania Biznesu, które odbywają się co kwartał gromadzą menedżerów oraz właścicieli firm, działających na terenie Gminy Radzymin oraz Powiatu Wołomińskiego. Gościem specjalnym październikowego spotkania był red. Roman Młodkowski, prezes i redaktor naczelny telewizji „Biznes24”, a także eksperci z firm: „Colliers” i „Panattoni”, którzy wzięli udział w dyskusji panelowej nt. rynku nieruchomości przemysłowo-magazynowych.


Boom czy kryzys?

Pierwszy, inspirujący wykład pt. „Nigdy nie marnuj dobrego kryzysu – czyli biznes w świecie po pandemii i lockdownie” przygotował red. Roman Młodkowski – prezes i redaktor naczelny telewizji „Biznes24”. Przedstawił w nim m.in. najnowsze wskaźniki NBP nt. inflacji, rynku pracy i wzrostu gospodarczego, które pomimo załamań wywołanych pandemią, wskazują jednak na optymistyczną przyszłość gospodarki. Szanse, jakie mogą powstać w kryzysie, widać w skali mikro na przykładzie telewizji „Biznes24”, która wystartowała na początku 2020 r. w momencie ogłoszenia lockdownu. Kryzys i sytuacja pandemiczna wyrównała szanse początkującego biznesu medialnego i dużych graczy – o czym Roman Młodkowski opowiadał rzeczowo, a zarazem dowcipnie.

Rozwój rynku nieruchomości logistycznych, a Gmina Radzymin

Kolejnym punktem spotkania była dyskusja panelowa pt. „Rozwój rynku nieruchomości przemysłowo-logistycznych – Polska, region, gmina”, którą poprowadził red. Roman Młodkowski wspólnie z panelistami. Byli z nami specjaliści ds. rynku nieruchomości komercyjnych:
Maciej Cieliczko, Associate Director w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych „Colliers” – ekspert z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze wsparcia najemców i właścicieli obiektów logistyczno-przemysłowych, który doradzał m.in. przy wyborze optymalnej lokalizacji i negocjował warunki najmu dla ponad 1 mln m² powierzchni; Artur Chmal, Senior Develoment Project Manager, „Panattoni Europe” – przedstawiciel jednej z wiodących firm deweloperskich na rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych, który pracował m.in. nad inwestycją „Panattoni” w Ciemnem.
Gminę Radzymin w dyskusji reprezentował burmistrz Krzysztof Chaciński, który nakreślił perspektywę znaczącego wzrostu liczby i powierzchni obiektów przemysłowo-magazynowych na terenie gminy.
Rynek nieruchomości przemysłowo-magazynowych podczas kryzysu pandemicznego dynamicznie się rozwinął, co z jednej strony spowodowane jest rozwojem e-handlu i związanej z nim działalności logistycznej firm, a z drugiej – zmianami w światowych łańcuchach dostaw i rozwojem produkcji przemysłowej. W Polsce obecnie jest ponad 21 mln m² nowoczesnej powierzchni magazynowej, a kolejne około 3,5 mln m² jest w budowie. Jak powiedział p. Maciej Cieliczko, dostępna powierzchnia na koniec 2021 r. może zwiększyć się nawet do 25 mln m². Eksperci stwierdzili, że w Polsce boom na tym rynku może potrwać nawet przez kolejne 5 lat, biorąc pod uwagę obecne trendy rynkowe oraz niższe nasycenie polskiego rynku w porównaniu do bardziej dojrzałych rynków europejskich.
Beneficjentem takiej sytuacji rynkowej jest Gmina Radzymin, która dzięki położeniu przy trasie S8 i 100% pokryciu planami zagospodarowania, może zaproponować inwestorom dobre lokalizacje logistyczne. Obecnie w gminie Radzymin jest około 100 tys. m² nowoczesnych powierzchni przemysłowo-logistycznych. Ambitne plany gminy zakładają, że potroi się to w ciągu 2-3 lat, zaś w 2030 r. ta liczba dojdzie nawet do 1 mln m². Paneliści z firm: „Colliers” i „Panattoni” stwierdzili, że jest to jak najbardziej realne.
Jednym z ważniejszych czynników, dzięki którym inwestorzy realizują swoje przedsięwzięcia w gminach, jest otwartość samorządu i dobra współpraca z władzami lokalnymi. Takie nastawienie zadeklarował w dyskusji burmistrz, a potwierdził je przedstawiciel firmy „Panattoni”, która już zrealizowała trzy obiekty na terenie gminy Radzymin i ma w planie kolejne przedsięwzięcia.

Informacje dla biznesu – perspektywa samorządu

Z kolei w swojej prezentacji Burmistrz Radzymina przedstawił działania i plany inwestycyjne gminy, istotne z punktu widzenia biznesu. Odniósł się także do prognoz budżetowych na następne lata z uwzględnieniem zmian, jakie nastąpią w dochodach gminy w związku z pakietem ustaw w ramach „Polskiego Ładu”. Gmina przewiduje spowolnienie wzrostu wpływów z PIT, które – według deklaracji rządowych – ma być rekompensowane rządową subwencją rozwojową.
Mimo zmian gmina Radzymin planuje utrzymać dotychczasowe rekordowe tempo inwestycji (ponad 60 mln zł wydatków inwestycyjnych w 2021 r.). Największą wśród nich jest budowa al. Lecha Kaczyńskiego, która będzie północną obwodnicą miasta i ma być zbudowana do końca 2023 r. Wśród planów, zaprezentowanych przez burmistrza, są także wewnętrzne drogowe ringi wokół centrum Radzymina. Gdy powstaną, będzie możliwa redukcja natężenia ruchu samochodowego w śródmieściu i nadanie mu nowej jakości przestrzeni publicznej.
Wśród najbliższych nadchodzących inwestycji burmistrz wymienił budowę ronda na skrzyżowaniu: al. Jana Pawła II, ul. Konstytucji 3 Maja, Strzelców Grodzieńskich i Wyszyńskiego (w miejscu świateł), budowę samorządowego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r., dwóch nowych budynków komunalnych oraz rozbudowę szkoły podstawowej w Nadmie.

Zaproszenie do Klubu Biznesu i informacje o konkursie „Victoria Biznesu 2021”
Część oficjalną Radzymińskiego Spotkania Biznesu zakończyło zaproszenie do współtworzenia Radzymińskiego Klubu Biznesu oraz do zgłaszania firm w konkursie „Victoria Biznesu 2021”.
(O powstającym Klubie rozmawiali panowie: Marek Kościkiewicz – „Scena Cegielnia”, Bogdan Domagała – „DJ Chem” i Michał Półtorak – „Wieści sp. z. o.o.”). Z kolei konkurs „Victoria Biznesu 2021” będzie nagradzał firmy w trzech kategoriach: Firma Roku, Mecenas Roku oraz Debiut Roku.
Szczegóły konkursu, regulamin i formularze zgłoszeniowe zostaną opublikowane wkrótce przez Gminę Radzymin. Zgłoszenia w konkursie będzie można składać do 6 XII 2021 r. Gala finałowa ma towarzyszyć kolejnemu Radzymińskiemu Spotkaniu Biznesu, które zaplanowano na styczeń 2022 r.
(Zapraszamy do kontaktu firmy, które już działają na terenie Gminy Radzymin, a także te, które zainteresowane są rozwojem działalności lub terenami inwestycyjnymi w Gminie Radzymin! Osoba do kontaktu: Dominika Krzyżanowska-Kidała, pełnomocnik burmistrza ds. relacji inwestorskich; tel. 22 667 68 48, kom. 733 652 714, e-mail: biznes@radzymin.pl).

/opr. KW; źródło: Gm. Radzymin/

726 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
ŻANETA RECHNIO LAUREATKĄ XI NAGRODY IMIENIA ALINY MARGOLIS-EDELMAN

Żaneta Rechnio, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Qźnia, działającego w Kobyłce została laureatką XI Nagrody imienia Aliny Margolis-Edelman dla osób zasłużonych...

Zamknij