ggg ggg ggg ggg

ŻANETA RECHNIO LAUREATKĄ XI NAGRODY IMIENIA ALINY MARGOLIS-EDELMAN

Żaneta Rechnio, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Qźnia, działającego w Kobyłce została laureatką XI Nagrody imienia Aliny Margolis-Edelman dla osób zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom. Jest to szczególna nagroda przyznawana przez wyjątkową kapitułę pod przewodnictwem Agnieszki Holland, a zgłoszenia do nagrody spłynęły z całej Polski.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman przyznała już po raz jedenasty. Ideą Nagrody jest promowanie i docenianie osób, które z energią, pasją i oddaniem pomagają dzieciom, dając im siłę, poczucie bezpieczeństwa i wiarę we własne możliwości.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się online, podczas 18. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem”.
Żaneta Rechnio inicjując w 2012 roku powstanie Stowarzyszenia Qźnia stworzyła miejsce, gdzie dzieci, młodzież i rodziny w trudnej sytuacji zawsze mogą liczyć na fachową pomoc oraz ciepło i wsparcie. Stowarzyszenie stworzyło dla wielu ludzi możliwości skutecznego i twórczego wyjścia z wielu trudnych sytuacji. Prowadzi intensywne oraz interdyscyplinarne działania pomocowe skierowane do całych rodzin. Są to działania profilaktyczne.
Żaneta Rechnio była gościem specjalnym ostatniej, październikowej sesji Rady Miasta Kobyłka. Została uhonorowana oklaskami na stojąco, dyplomem z gratulacjami, kwiatami oraz prezentem dla Stowarzyszenia Qźnia:
– Prezent, jaki Pani od nas dostała, dla Stowarzyszenia i dla dzieci odzwierciedla Pani osobowość – cały czas działanie dla innych. Nikt z nas sobie nie wyobrażał, żeby sprezentować Pani coś osobistego, przeznaczonego wyłącznie dla Pani, bo przewidywaliśmy, że taki prezent by Pani nie ucieszył – za to coś, co będzie mogło być wykorzystane na potrzeby Qźni sprawi sporą radość. Bo Pani właśnie taka jest, cały czas Pani myśli o innych ludziach i o działaniu dla nich – mówiła Burmistrz Edyta Zbieć, gratulując Żanecie Rechnio wyróżnienia.
Do konkursu zgłosiła Żanetę Rechnio Katarzyna Rostek, wiceburmistrz Kobyłki. W uzasadnieniu zgłoszenia napisała:
„(…) Pracowałam wcześniej jako kierownik ośrodka pomocy społecznej. Wiem, jak trudnych zadań podejmuje się pani Żaneta. Poznając środowisko lokalne, instytucje i organizacje w Kobyłce spotkałam się z ogromnym uznaniem dla działalności stowarzyszenia i pani Żanety, która niczym lokomotywa ciągnie za sobą wagoniki z różnymi ciężarami. Spotkałam się z opiniami: „wspaniała kobieta”, „świetny fachowiec”, „ Żaneta wie wszystko o dzieciach, to skarbnica wiedzy o rodzinach w Kobyłce”. Pani Żaneta od wielu lat, z ogromnym zaangażowaniem, po cichu poświęca swój czas zawodowy, ale i prywatny na rzecz dzieci i młodzieży. Z dużą wrażliwością podchodzi do każdego dziecka, do każdego problemu i potrzeb młodych ludzi. Pracując na co dzień z dziećmi zna ich sprawy. Same dzieci chętnie dzielą się z Nią swoimi myślami, problemami, czasem. Tego czasu dla dzieci pani Żaneta nie liczy. Prowadzi na terenie miasta Kobyłka jedyną Placówkę Wsparcia Dziennego, a jest to 25 tysięczne miasto, z dużą liczbą dzieci i młodzieży”.
Już na początku swojej pracy Żaneta Rechnio podjęła starania, aby uruchomić świetlicę środowiskową dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym i wykluczonych. Obecnie Stowarzyszenie realizuje działania Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci oraz Klubu młodzieżowego „Sztos”, w których zatrudnia pedagogów, psychologów, asystentów osób z niepełnosprawnościami, asystenta rodziny, prawnika, specjalistę w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, terapeutę uzależnień oraz pedagoga specjalnego. Realizacja nowej inicjatywy, jaką jest zadanie publiczne w postaci Klubu Młodzieżowego ,,Sztos” jest odpowiedzią na potrzeby młodzieży, zauważone zwłaszcza w czasie pandemii (np. depresje spowodowane izolacją i szereg innych).
Stowarzyszenie wykonuje mnóstwo dobrej roboty i trudno już byłoby sobie wyobrazić Kobyłkę bez niego – od lat działa na rzecz marginalizacji negatywnych zjawisk społecznych, takich jak bezrobocie, przemoc, ubóstwo, bierność i postawy roszczeniowe. Stowarzyszenie pomogło już ponad 120 rodzinom i współpracowało z ponad setką wolontariuszy. Kapituła konkursu szczególnie doceniła działania na rzecz dzieci z różnymi niepełnosprawnościami oraz aktywności skierowane do maluchów z rodzin imigrantów i mniejszości narodowych mieszkających w Kobyłce.

Wielkie brawa dla laureatki, serdecznie gratulujemy!

/Info UM Kobyłka, foto. Artur Dębek/

708 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomóżmy oznaczyć groby naszych strażaków!

Zarząd OSP Radzymin zachęca rodziny nieżyjących już strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie, do oznakowania ich grobów specjalnym emblematem. Upamiętnijmy...

Zamknij