ggg

Wspomnienia z życia kardynała Stefana Wyszyńkiego

W Domu Dziennego Pobytu „Senior” w Wyszkowie miniony czwartek upłyną na wspomnieniach o kard. Stefanie Wyszyńskim. W związku z beatyfikacją seniorzy przygotowali materiały z życia kardynała. Zdjęcia błogosławionego pozwoliły nam poczuć Jego obecność i bliskość z nami. Wspomnienia oczywiśćie zaczęły się od czytania życiorysu kardynała, przez zapiski z okresu uwiązienia w Stoczku Klasztornym oraz listów, które były wysyłane do rodzinnego domu, a także te które otrzymywał od ojca.
Czytane były cytaty Stefana Wyszyńskiego, które wprowadziły uczestników spotkania w zadumę i wyciszenie.
„Choćbyś przegrał całkowicie zbierz się, zgarnij, dźwignij, zacznij od nowa!
Spróbuj budować na tym co w tobie jest z Boga”.
„Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok , ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości współczucia, dobroci I pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzone nam zło”.


Z przygotowanych materiałów dowiedzieliśmy się także, że Stefan Wyszyński był jedynym polskim kardynałem, który czterokrotnie brał udział w konklawe.
Nie można pominąć faktu, że Jan Pawel II okazał swoje uznanie za zasługi kardynała wypowiadając 23 pażdziernika 1978 te słowa „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem. Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”.
Ważnym akcentem spotkania była recytacja własnych utowrów, które zaprezentowali nasi uczestnicy.

/Oprac.: Teresa T. /

332 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jubileusz „Gwizdalanek”

Dnia 19 października 2021 podczas Dożynek w Łochowie członkowie zespołu Gwizdalanki otrzymali specjalne podziękowania od Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego, Dyrektora...

Zamknij