ggg ggg ggg ggg

Współcześni patrioci w Pułtusku (22.11.2011)

„Pieśń ujdzie cało” – pisał Adam Mickiewicz w swoim poemacie „ Konrad Wallenrod”. Wymowne słowa poematu stały się hasłem przewodnim II Konkursu Pieśni Patriotycznej, który w minionym tygodniu odbył się w Sali Maneż pułtuskiego Zamku.


Pieśń przekazywana z ust do ust o dziejach i minionych wydarzeniach niegdyś była jedynym gwarantem, iż naród nie zapomni o swej historii, kulturze, korzeniach. Do dziś stanowi ważny element naszej historii. Współcześnie śpiewane podczas wszelkich uroczystości narodowych słowa pieśni patriotycznych przywołują bohaterów walki o naszą niepodległość, mówią o trudnych czasach tej walki, są modlitwą za Ojczyznę, oraz skutkiem ciężkich doświadczeń przodków w walce o wolny kraj.  Konkurs Pieśni Patriotycznej, który został zorganizowany przez Wandę Koniecką – Pieńkos oraz Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku był nie tylko wydarzeniem kulturalnym z okazji 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Był swoistego rodzaju lekcją miłości ojczyzny oraz świadectwem młodego pokolenia o pamięci i świadomości bohaterstwa naszych rodaków.  W konkursie udział wzięli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu pułtuskiego. Wykonawców oceniało jury w składzie: Ryszard Poznakowski, Fryderyk Pawelec i Artur Miler. Poziom był bardzo wysoki, toteż wybór dla jurorów nie był łatwy. Zwracano uwagę, poza walorami wokalnymi i estetycznymi również na „pewność siebie na scenie” – jak określił Ryszard Poznakowski , muzyk i kompozytor przez wiele lat związany m. in. z grupą Trubadurzy.  Niektórzy uczestnicy zdecydowali się śpiewać do akompaniamentu fortepianu, gitary czy akordeonu. Większość jednak wykonywała utwory do gotowych podkładów. Usłyszeliśmy m.in. utwory: „Somosierra” – wykonaniu Malwiny Pawlewicz z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pułtusku przy fortepianowym akompaniamencie Andrzeja Ambroziaka, „Kwiaty Polskie” w wykonaniu Katarzyny Kalinowskiej z PG w Gzach, „Mury” wyśpiewane przez Justynę Sadowską, „Katyń” w wykonaniu Klaudii Światkowskiej, Patrycji Łachackiej oraz Anny Staniszewskiej z Pniewa.

„Białe róże” wyśpiewała Patrycja Łachacka z Pniewa oraz zespół Wikt z Winnicy. W drugiej części konkursu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych wystąpili m. in.: Martyna Stelmach z ZSZ im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku w utworze „Ja to mam szczęście”, Chór Zespołu Szkół im. Jana Ruszkowskiego – „Deszcz jesienny deszcz”, Natalia Kułakowska z LO im. Piotra Skargi w Pułtusku – „Sen o Warszawie”, Marcin Malinowski w utworze „Miejcie nadzieję” (LO im. P. Skargi), Natalia Pachla i Arkadiusz Wydra z ZS im. Bolesława Prusa w Pułtusku w pieśni „Europa nie może być bez Boga”, Angelika Maksalon z ZS w Golądkowie – „Rozkwitają pąki białych róż”. „Mury” zaśpiewały uczennice ZS im. B Prusa w Pułtusku – Marta Skura i Żaneta Kowalska. Konkurs uświetniła grupa muzyków z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Pułtusku dając koncert pieśni patriotycznych oraz grupa taneczna z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi. Dużym zaskoczeniem było pozakonkursowe wykonanie utworu „Czerwone maki” przez Karolinkę Ambroziak przy fortepianowym akompaniamencie Andrzeja Ambroziaka. Ostatecznie w kategorii szkół gimnazjalnych jury przyznało I miejsce dumnie reprezentującemu się na scenie chórowi z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Pniewie za wykonanie piosenki „Szara piechota”. II miejsce wyśpiewała uczennica Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku – Malwina Pawlewicz („Somosierra”). III miejsce jury konkursowe przyznało Kamilowi Przewłodzkiemu z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gzach za wykonanie utworu „Biały Krzyż”. Wyróżnienie otrzymały uczennice ZS im. AK w Pniewie, Klaudia Światkowska, Patrycja Łachacka oraz Anna Staniszewska za pieśń „Katyń”.  W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jury I miejsce przyznało Zuzannie Pawlak z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku („Ja to mam szczęście”). Kolejne miejsca w konkursie również wyśpiewali sobie uczniowie z LO pełniącego rolę organizatora – Kinga Szajczyk („Orzeł biały”), Marcin Malinowski („Miejcie nadzieję”).

Wyróżniono uczniów ZS im. BP – Natalię Pachla i Arkadiusza Wydrę za utwór „Europa nie może być bez Boga”. Organizatorzy konkursu mogą być dumni z licznie uczestniczącej w konkursie młodzieży. Daje to wyraz świadomości patriotycznej młodego pokolenia. Tłumy słuchaczy w różnym wieku to dowód, że nie brak w społeczeństwie naszego powiatu ludzi wrażliwych na muzykę nie tylko tę współczesną, znaną z radia i telewizji.     Bernadeta Hamowska

Galeria zdjęć

2 175 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przekształcenie, a także likwidacja (22.11.2011)

Na najbliższej sesji 30 listopada samorząd wyszkowski postanowił, że w kolejnych małych szkołach gminnych zostaną przeprowadzone zmiany. Szkoły Podstawowe w...

Zamknij