ggg ggg ggg ggg

Wraz z wójtem Pawłem Kownackim przebiegli 63 kilometry, by uczcić 63 dni chwały!

To była wyjątkowa manifestacja nie tylko patriotyzmu, ale i silnej woli. W ubiegłą niedzielę, 30 lipca w Wieliszewie, odbyła się trzecia edycja Ultramaratonu Powstańca 1944. Zawodnicy z całej Polski na czele z wójtem Pawłem Kownackim mieli do pokonania dystans 63 kilometrów w upale. Wszystko po to, by uczcić 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

fot10Tegoroczną edycję wyjątkowego biegu, którego celem jest upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego poprzedziła odprawa, podczas której pomysłodawca wydarzenia i zarazem autor trasy biegu – wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki, wyjaśniał zawodnikom podstawowe zasady i odpowiadał na wszelkie pytania.
Honorowy start trzeciego ultramaratonu poprzedziła uroczystość patriotyczna, podczas której zawodnicy uczcili minutą ciszy pamięć Powstańców, a następnie odśpiewali hymn państwowy. Podniesienia flagi na maszt dokonali żołnierze w obecności m.in. Patrycji Bereznowskiej – Mistrzyni Świata w biegu 24-godzinnym, a zarazem czołowej orędowniczki wieliszewskiego ultramaratonu.
Po części oficjalnej i wspólnym starcie przyszedł czas na rywalizację indywidualną i drużynową, podczas której zawodnicy musieli zmierzyć się nie tylko z wielokilometrowym dystansem, ale też dającym się z każdą godziną coraz mocniej we znaki lipcowym słońcem.
Pierwsza połowa trasy prowadziła przez lasy, częściowo przez łąki i tereny otwarte, zaś pierwsza możliwość ochłodzenia pojawiła się na skwerze w Olszewnicy Starej, na którym mieszkańcy sołectwa oczekiwali na biegaczy z zimną wodą do picia i wodą do polewania. Podobnie było w historycznym punkcie zlokalizowanym na terenie Fortu w Janówku, gdzie mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fortu XVIIB Janówek przygotowali dla zawodników miski z woda dla ochłody, napoje, batony energetyczne i wyjątkowy doping. (Również w miejscowości Góra, każdy mógł się napić chłodnej wody). Następnym punktem, w którym uczestnicy mogli się orzeźwić, był Krubin (tam mieszkańcy zorganizowali kurtynę wodną oraz bufet z pysznymi ciastami). Kto nie skorzystał żałował, bowiem kolejny odcinek od Krubina do Sikor, w całości prowadził przez otwarte łąki, gdzie żar lał się z nieba. (Na szczęście z pomocą przyszli druhowie z OSP Krubin, którzy przygotowali basen oraz punkt z wodą, a mieszkańcy Sikor kibicując, polewali coraz bardziej zmęczonych, lecz nie dających za wygraną biegaczy). Oczekiwań zawodników nie zawiedli także mieszkańcy Topolina, którzy nie tylko przypomnieli, że jest to 40 kilometr trasy, (a więc 40 dzień Powstania Warszawskiego), ale też przygotowali bufet regeneracyjny. W Poddębiu na uczestników biegu czekał namiot, w którym przygotowane były napoje orzeźwiające, a największym uznaniem cieszyło się ciasto „murzynek”, upieczone przez sołtys Poddębia p. Halinę Ziółkowską.
W Skrzeszewie najmłodsi druhowie z OSP przygotowali punkty z wodą i owocami. Z kolei, w Komornicy na wszystkich uczestników czekało miejsce nie tylko do ugaszenia pragnienia, ale i odpoczynku. Kolejny punkt obstawiało Nadleśnictwo Jabłonna. Nie zawiedli też mieszkańcy osiedla TBS Wieliszew, którzy w okolicy plaży zorganizowali punkt z wodą. Również mieszkańcy Wieliszewa dopingowali biegaczy i wspomagali ich chłodnymi napojami. W jednym z najtrudniejszych punktów, czyli Wieży Kościoła, do dalszej walki i pokonania ostatnich kilometrów zachęcało Polskie Stowarzyszanie Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego.
Pomimo trudów, zawodnicy zdołali wreszcie dotrzeć do mety.
W tym roku, najlepszym biegaczem okazał się mieszkaniec Głogowa Piotr Stachyra z klubu JS TEAM, który dobiegł z czasem 04:48:52.Wśrod kobiet pierwsze miejsce zajęła bezkonkurencyjna Patrycja Bereznowska z klubu Wieliszew Heron Team (5:19:51). Najlepszą sztafetą okazała się Agencja Projekt Igrzyska, natomiast w służbach mundurowych bezapelacyjnie wygrała sztafeta Janosiki, zaś w kategorii sztafet samorządowych po złoto sięgnęła reprezentacja Urzędu Gminy Wieliszew.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom Ultramaratonu Powstańca 1944–2017. Warto na zakończenie przypomnieć, iż organizatorem tego niezwykłego wydarzenia patriotyczno-sportowego była Gmina Wieliszew, współorganizatorami Powiat Legionowski i Nadleśnictwo Jabłonna, a partnerami: 32. Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Konstantego Gustawa Orlicz-Deresza, ProReh, Polonus, Polskie Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego, Radosław Przybyłek Filmmaker, AMC Pharma, Gazeta Wieliszewska oraz Magazyn Ultra.
(W imieniu organizatorów składamy podziękowania wszystkim zawodnikom za wytrwałość, żołnierzom z 32.Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Olszewnicy Starej za wsparcie na punktach, strażakom i obsłudze medycznej za czujność, Sławkowi Jagnyziakowi z Bravehearts Legionowo za pomoc w poprowadzeniu rozgrzewki dla zawodników oraz mieszkańcom Gminy za doping i sołectwom za serdeczne przyjęcie).

/opr. R.L.
na podst. www.wieliszew.pl;
foto: Darek Ślusarski –
www.wieliszew.pl/

 

3 137 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystości Święta Policji w wołomińskiej Komendzie

Wczoraj w Wołominie uroczyście obchodzono 98 rocznicę powołania Policji Państwowej. Podinspektor dr Marek Ujazda – Komendant Powiatowy Policji w Wołominie...

Zamknij