ggg ggg ggg

W hołdzie Bohaterom spod Kuligowa 1920 roku – Polskim Żołnierzom i Policjantom z Dywizjonu Huzarów Śmierci…

W ubiegłą sobotę, 27 sierpnia w Kuligowie odbyły się uroczyste i huczne obchody 102. rocznicy Cudu nad Wisłą. Doroczne wydarzenie „Huzarzy Śmierci – Policjanci w Bitwie Warszawskiej 1920”, które przyciągnęło tłumy mieszkańców i gości, zorganizowane zostało przez Wójta Gminy Dąbrówka Radosława Korzeniewskiego i Starostę Wołomińskiego Adama Lubiaka. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

SONY DSC

Patriotyczną celebrę w Kuligowie zainaugurował przemarsz paradny z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz Kompanii Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji do Kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Loretańskiej, gdzie o godz. 16:00 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i jej Obrońców.
Liturgię uświetniła obecność pocztów sztandarowych: Komendy Stołecznej Policji, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Józefowie, I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” Radzymin, a także druhów strażaków OSP Kuligów oraz zaprzyjaźnionych jednostek z terenu gminy.
Po zakończeniu Mszy Św. uczestnicy przemaszerowali pod obelisk, upamiętniający walki policjantów z nawałą bolszewicką w 1920 r., przy którym odbyła się dalsza część uroczystości w oprawie Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. (Dowódcą uroczystości był podinsp. Radosław Gos). Z inicjatywy podinsp. Krzysztofa Musielaka przy wsparciu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach Oddział w Warszawie oraz władz Gminy Dąbrówka w tym roku dokonano posadzenia trzech Dębów Pamięci w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Katyń…ocalić od zapomnienia”. W ten sposób przywołano do żywych nazwiska trzech Policjantów Policji Państwowej, walczących w okolicach Kuligowa w 1920 roku, a zamordowanych w 1940 r. w Kalininie (dzisiejszy Twer) przez sowieckie NKWD strzałem w tył głowy: przodownika PP Józefa Putowskiego, posterunkowego PP Klemensa Grzybawińskiego i przodownika PP Jana Prejznera. Biogramy zamordowanych przypomniała Przewodnicząca Warszawskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Małgorzata Włodek, wraz z którą symbolicznego posadzenia Dębów Pamięci dokonali: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Dyrektor Gabinetu Politycznego MSWiA Michał Prószyński, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Katarzyna Lubiak, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski, p.o. dyrektora Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP mł. insp. Robert Horosz, a także co warte podkreślenia, pomysłodawca Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Katyń…ocalić od zapomnienia” p. Grzegorz Jeleń – nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. Aktu poświęcenia pamiątkowych głazów i drzewek dopełnił ks. proboszcz Piotr Milewski.
Uroczysty apel zakończyła ceremonia złożenia kwiatów pod obeliskiem i Dębami Pamięci, pod którymi znicze zapaliła młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej.
Następnie, uczestnicy uroczystości przemaszerowali na nadbużańskie błonia, gdzie odbyła się dalsza część świętowania.
Obok już wymienionych gości tegoroczne obchody swoją obecnością uświetnili również m.in.: Dowódca 9 BWD DG RSZ w Białobrzegach płk Piotr Waniek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Wiesław Mędrzycki, Burmistrz Serocka Artur Borkowski, Wójt Poświętnego Sylwester Niźnik, Zastępca Wójta Strachówki Zenon Zadróżny, Zastępca Wójta Dąbrówki Agnieszka Gryglas, Radni Gminy Dąbrówka na czele z Przewodniczącym Sławomirem Rosą, Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie podinsp. Mariusz Pawlak, Przedstawiciel KP PSP mł. bryg. Piotr Stach, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Krzysztof Kudera, Dyrektor Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku SPZ ZOZ w Radzyminie Krzysztof Jarząbek, Skarbnik Powiatu Agnieszka Adam, Naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Wołominie: Hanna Skrzypczak, Anna Bieniek i Paweł Kaczmarczyk, Sołtys Kuligowa Jolanta Jabłońska, Dyrektor SP im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Józefowie Arkadiusz Wójcik wraz z uczniami, Prezes Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej Władysław Kolatorski wraz z nauczycielami i młodzieżą.
Po oficjalnym powitaniu wszystkich gości i uczestników zgromadzonych pod sceną i na kuligowskich błoniach przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia. Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor Gabinetu Politycznego MSWiA Michał Prószyński, który w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Kamińskiego odczytał list okolicznościowy:
„W tych dniach, wspominając wydarzenia sprzed 102 lat, kierujemy nasze myśli i uczucia, ku bohaterom spod Kuligowa. W sposób szczególny wspominamy dzisiaj żołnierzy z Dywizjonu Jazdy Ochotniczej, nazywanego inaczej Dywizjonem Huzarów Śmierci. W szeregach tej jednostki służyli funkcjonariusze Policji Państwowej. Największą sławę zdobyli tocząc walki na tej ziemi, w rejonie Kuligowa. To tutaj m.in. jeden ze szwadronów przeprowadził zwycięskie natarcie na kolumnę wojsk bolszewickich. Ich postawa jest dzisiaj symbolem nieugiętego męstwa i poświęcenia, które odwróciło losy tamtej wojny. Wspominając żołnierzy Dywizjonu Huzarów Śmierci chylimy czoła przed funkcjonariuszami Policji Konnej z Łodzi, Warszawy, Polesia, Wołynia i Białostocczyzny. Oddajemy hołd tym, którzy stanęli przeciw bolszewizmowi dążącemu do opanowania nie tylko Polski, ale i całej Europy” – przypomniał w liście Szef MSWiA składając „wyrazy szacunku i uznania wszystkim tym, którzy przez lata przyczyniali się do kultywowania pamięci o bohaterskich funkcjonariuszach Policji Państwowej”.
Następnie przemówienia okolicznościowe wygłosili: Wiceminister Piotr Uściński oraz Starosta Adam Lubiak, a jako ostatni głos zabrał Wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski, który odwołując się do historii Kuligowa i Cudu nad Wisłą powiedział: „Dziś, kiedy widzimy, jak bohatersko bronią się Ukraińcy – z całego serca życzymy im cudu nad Dnieprem”. – Pamiętamy czym naprawdę jest rosyjski imperializm i wiemy od czego się zaczyna i do czego prowadzi. Dlatego nieprzypadkowo przywołaliśmy dzisiaj do żywych nazwiska trzech policjantów skrytobójczo zamordowanych przez NKWD strzałem w tył głowy. Zamordowanych 20 lat po Cudzie nad Wisłą, ale w imię tego samego reżimu, a co gorsza tej samej rosyjskiej mentalności, która pozostaje niezmienna przez wieki – podkreślił Wójt Dąbrówki, dziękując zgromadzonym za tak liczną obecność.
Trzeba przyznać, że tegoroczny rozmach organizacyjny, ranga wydarzenia, a także tłumy mieszkańców i gości świadczyły najwymowniej, że na przestrzeni siedmiu lat, począwszy od pierwszej skromnej inscenizacji, zorganizowanej w Skansenie w Kuligowie (na której honorowym gościem był ówczesny Poseł, a obecnie Wicepremier Mariusz Błaszczak) idea przywrócenia pamięci o bohaterach Bitwy pod Kuligowem z 1920 roku, która przyświecała Wójtowi Radosławowi Korzeniewskiemu i grupie lokalnych entuzjastów historii, odniosła ogromny sukces. Bezsprzecznie wielka w tym zasługa Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce Anny Manieckiej, dzięki staraniom której idea stała się instytucją, a „Huzarzy Śmierci w Kuligowie” sztandarowym wydarzeniem w kalendarzu imprez na terenie Gminy Dąbrówka.
Symbolicznym wyrazem wdzięczności dla Pani Anny Manieckiej stały się wręczone przez Wójta Dąbrówki piękne kwiaty i pamiątkowy dyplom. Tego dnia otrzymali je również w imię doskonałej współpracy: Michał Prószyński, Adam Lubiak, Katarzyna Lubiak, kom. Karol Woldan, Jan Walkiewicz i Paweł Kuchta.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na atrakcje. Podczas pikniku odbyły się m.in. widowiskowe pokazy służb policyjnych Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego „BOA” z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP oraz Ogniwa Konnego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. Na przygotowanych stoiskach przybyli goście mogli zapoznać się z historią Policji, a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o współczesności tej służby. Wspaniały pokaz zabytkowych rowerów lat 1925-1941 wraz z pokazem mody kobiecej i męskiej z lat 30. i 40. XX wieku zaprezentowało Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe – Zabrze.
Uczestnicy pikniku mogli skorzystać ze stoiska ekologicznego, dowiedzieć się jak pozyskać dotację z programu „Czyste Powietrze”, wziąć udział w bezpłatnych badaniach (pomiar glukozy, pomiar ciśnienia, test HCV); nie brakowało też atrakcji dla najmłodszych.
Artystycznym wydarzeniem okazały się koncerty: Orkiestry Reprezentacyjnej Policji pod dyrygenturą tamburmajora sierż. sztab. Jakuba Pietruchy oraz występ gwiazdy wieczoru, legendarnego zespołu KOMBI, który dostarczył publiczności zgromadzonej na nadbużańskich błoniach niezapomnianych wrażeń.
Gratulując organizatorom świetnie przygotowanego wydarzenia, trzeba na zakończenie nadmienić, że sponsorami tegorocznych „Huzarów Śmierci” w Kuligowie były: Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza, Fundacja PKO BP, Fundacja Orlen oraz PWPW.
/R.S. Lewandowski;
foto: G. Jeleń, R.L./

832 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Za nami Piknik rodzinny w Białymbłocie

W minioną niedzielę mieszkańcy Gminy Brańszczyk oraz zaproszeni goście wzięli udział w Pikniku Rodzinnym w Kąciku Rekreacyjnym w Białymbłocie.  ...

Zamknij