ggg ggg ggg ggg

Urodziny Księżnej Eleonory okazją do otwarcia stałej wystawy historycznej w Radzyminie!

Z okazji 312. rocznicy urodzin Księżnej Eleonory Czartoryskiej, w XVIII-wiecznym Domku Ogrodnika w Radzyminie, odbyło się uroczyste otwarcie niezwykle interesującej, stałej wystawy historycznej, poświęconej właścicielom miasta na przestrzeni wieków.

W niedzielne popołudnie, 10 kwietnia radzyminiacy hucznie świętowali Urodziny Księżnej Eleonory (przypadające 12 kwietnia).
Tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie stałej wystawy historycznej, poświęconej właścicielom Radzymina, które przyciągnęło do Domku Ogrodnika dużą grupę mieszkańców, zainteresowanych dziejami miasta. Goście zapełnili całą przestrzeń Galerii Piwniczka (mieszczącej się w podziemiach zabytkowego budynku).
Wydarzenie zainteresowało zarówno starszych, jak i młodszych widzów. Eksponaty, które zostały udostępnione przez Muzeum Narodowe w Lublinie, czy Archiwum Główne Akt Dawnych, zrobiły ogromne wrażenie na zwiedzających. (Można było zobaczyć autentyczne XVII-wieczne eksponaty związane z Anną z Radzimina, m.in. list do koleżanki – Katarzyny Zamoyskiej z 1626 r.).
Pierwsza część wydarzenia poprowadzona została przez autorkę wystawy – Jolantę Boguszewską. Wspomniane zostały historie i powiązania radzymińskich rodów, ich wzajemne relacje i związki genealogiczne. Prelegentka przytoczyła mnóstwo ciekawostek z minionych lat. Istotnym punktem wydarzenia była również rozmowa dziennikarza Radia dla Ciebie Piotra Szymona Łosia z Zofią Wojtkowską, autorką książki „Saga rodu Czartoryskich”. Dyskusja wywołała mnóstwo emocji, nie zabrakło też dawki humoru. Na koniec uczestnicy wznieśli toast za pamięć Księżnej!
Wystawa stała pt. „Od Radzimińskich do Czartoryskich. Właściciele Radzymina od XIV do XVIII wieku” ukazuje w sposób chronologiczny najważniejszych właścicieli Radzymina od początków istnienia osady w średniowieczu do końca XVIII w. Ekspozycja znajduje się w piwnicach Domku Ogrodnika – pozostałości po założeniu parkowo-pałacowym, ufundowanym przez Eleonorę i Michała Czartoryskich w drugiej połowie XVIII w. Bohaterami wystawy są przedstawiciele rodów Radzimińskich, Leszczyńskich, Morsztynów, Bielińskich i Czartoryskich, którzy w mniejszym bądź większym stopniu przyczynili się do rozwoju miasta.
Czy wiecie, który z właścicieli Radzymina był francuskim szpiegiem? A który z nich walczył z przeciwnikami, stojąc na jednej nodze? A która z właścicielek pozowała do portretu świętej Urszuli z dekoltem tak głębokim, że obraz ocenzurowano? Jeśli chcecie poznać radzymińską historię rodów Radzimińskich, Leszczyńskich, Morsztynów, Bielińskich i Czartoryskich, zapraszamy do Galerii Piwniczka.
Zwiedzanie po telefonicznym kontakcie z Biblioteką w Radzyminie, pod nr tel. 22 786 50 24, wew. 25.
/opr. R.L.; źródło: BPMiG Radzymin/

631 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Serock otrzyma ponad 260 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Kolej Plus na budowę linii kolejowej Zegrze-Przasnysz!

W ubiegły piątek, 22 kwietnia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, poświęcona Rządowemu Programowi Kolej Plus....

Zamknij